Ana Sayfa Yemek Stres giderici çay tarifi!

Stres giderici çay tarifi!

103
0
Paylaş
Stres giderici çay tarifi!
Stres giderici çay tarifi!

Dr. Gönül Ateşsaçan, “Derhal herkes yaşamının türlü evrelerinde stresle aleyhinde karşıya kalıyor. Bu durum kişinin çevreyle uyumunu bozmanın yanı sıra, kapasitesini zorluyor, zihinsel ve bedensel gücünü azaltabiliyor.” dedi.

Stresle başa çıkabilmenin en önemli yollarından birisi zamanı ele almaktır. Yani uyumlu bir şekilde her şeye zaman karışıklığa itmek gerekir. Sadece ders, iş ya da zorunlu işler yok, beslenme, farklı alanlara yönlendirilmiş aktivite, ağırlama, egzersiz gibi konulara da vakit ayrılmalıdır.

Fiziksel bir aktivite de bulunmak, çalışma yapmak, vücudun fizyolojik şartlarını düzene sokmaktadır. Kalp daha dar oksijen gönderir, bireyin zindeliği ve gücü artar. Gerginlik hormonlarından kurtulmak kolaylaşır. Bu egzersizlerin yanına Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, günümüzün en yaygın hastalığı olan bu sorundan kurtulmak için doğal bir reçete veriyor. Bu dere, stres ve sıkıntıdan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.

Gerginlik azaltıcı ve sakinleştirici dere için malzemeler:

– 1 yemek yemek kaşığı melisa
– 1 tutam papatya
– 6-7 sap taze nane
– 1 yemek yemek kaşığı esmer şeker
– 1/2 limon
– 1 litre su

Gerginlik azaltıcı ve rahatlatıcı çayın  hazırlanışı:
Kaynar suda melisa ve papatyayı 4-5 dakika demleyin. İçine şeker ekleyip, ılınınca limonun suyunu ve kabuğunu ilave edin. Taze nane yaprağı ile süsleyerek servis edin.