Ana Sayfa Yemek Havuç reçeli tarifi

Havuç reçeli tarifi

63
0
Paylaş

Havuç reçeli tarifi, mevsiminde yetişen havuçlarla yapılan, enfes lezzette ve sağlıklı olan reçel tarifleri arasında yer alır. Havuçtan da reçel olur mu demeyin size vereceğimiz havuç reçeli tarifinden sonra sizde tadını unutamayacak, bir daha hep havuç reçeli yapmak isteyeceksiniz.Reçelin evde yapılanı gibisi yoktur.  Çünkü onu istediğiniz gibi hazırlayabilir, nasıl koşullarda piştiğini bilip gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bizde sizlere evde hazırlayabileceğiniz ve gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz havuç reçeli tarifini vereceğiz. 

Adım adım havuç reçeli tarifi ile tam kıvamında reçel hazırlamaya sabırsızlanmaya başladıysanız işte sizlere havuç reçeli tarifi:

Havuç reçeli tarifi

Malzemeler 

1 kg. taze havuç4 su bardağı beyaz şeker ¼ su bardağı limon suyu 2 çorba kaşığı Koshar tuzu1 adet çubuk tarçın 12 adet  karanfil

Havuç reçeli nasıl yapılır?

Havuç reçelinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız size vereceğimiz havuç reçeli tarifinden sonra tam kıvamında reçel tarifi hazırlayabileceksiniz.

1. adım:Havuçları çok iyi yıkayın ve daha sonra soyun. Sonra onları küçük parçalara ve dilimlere ayırın.

2. adım:Havuçu derin bir sos kabına koyun ve şekeri, limon suyu ve tuzu ilave edin. Karışımın herhangi bir ısı almadan iyice karışmasını sağlayın.

3. adım:Çok ince bir katman halindeki beze tarçın çubuğunu ve karanfilleri yerleştirin. Daha sonra sos kalıbına koyduğunuz karışımın içerisine koyun.

4. adım: Sos tenceresinin kapağını kapatarak 1 gece boyunca dolapta bekletin.

5. adım: Ertesi sabah içerisine ½ su bardağı su ilave ederek kısık ateşte kaynatın.

6. adım:

Havuçlar parlak hale gelinceye kadar 40 dk boyunca orta ateşte kaynatın.

Reçelin kıvam aldığını nasıl anlarız?

Dondurucuya bir tabak koyun ve yeterince soğuk oluncaya kadar bekleyin, bir kaşık sıcak reçeli alın ve soğuk tabağa yerleştirin. Bir dakika için dondurucuya geri koyun ve sonra çıkarın. Parmağınızı değdirdiğinizde reçelde parmak izi oluşuyorsa, havuç reçeliniz kavanozlara yerleştirecek kıvama gelmiş demektir.

7. adım:Steril kavanozlar içerisine reçellerinizi dökerek, ışık almayan bir yerde bekletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here