Ana Sayfa Yaşam Zorlu PSM Caz Festivali 2018 programı açıklandı

Zorlu PSM Caz Festivali 2018 programı açıklandı

139
0
Paylaş
Zorlu PSM Caz Festivali 2018 programı açıklandı
Zorlu PSM Caz Festivali 2018 programı açıklandı

Caz çatısı altında; blues, elektronik, world, funk, indie, herzamanki, pop ve rock müziğin heyecanlandırıcı renklerini de içerecek şekilde kurgulanan Zorlu PSM Caz Festivali; bünyesindeki bağlı etkinliklerin çeşitliliğiyle 2-13 Mayıs tarihlerinde ikinci kere gerçekleştirilecek. 

Zorlu PSM’nin bütün sahnelerinin, 12 gün baştan başa faal olacağı şenlik programında; efsane keman virtüözü Ara Malikian, Bosna Hersek’in ikonik yıldızı Dino Merlin, “Çıplak ayaklı diva” Cesaria Evora’ya bir hürmet duruşu niteliğindeki tribute grubu Cesaria Evora Tribute, Pink Floyd şarkılarına kattıkları özgün yorum ve nefes kesen görsellerle müzikseverleri büyüleyen The Australian Pink Floyd Show, Ahmet Ertegün anısına hazırlanan Karsu Plays Atlantic Records özel projesi ve popüler şarkıların caz uyarlamalarıyla büyük beğeni toplayan projesi Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox ve daha birçok ad de festivalde yerini alacak. 

Biletler, 15 Şubat Perşembe günü satışa çıkıyor! 

Engebeli PSM Caz Festivali; müzik performansları haricinde; konsept partilere, kıymetli konukların katılımıyla gerçekleştirilecek panellere, öbür konseptlerin işleneceği atölyelere, ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak. Festival aynı zamanda, geniş yelpazesiyle plak pazarı, dışarıda bedava etkinlikleri, film ve belgelere dayanan gösterimleri ile kültür-sanat hayatında başlattığı geleneğe devam edecek.

Rosemary & Garlic // Studio // 2 Mayıs

Anne van den Hoogen ve Dolf Smolenaers’in bir araya gelmesiyle kurulan ikili Rosemary & Garlic, Engebeli PSM Caz Festivali zarfında öncelikle İstanbul’a konuk olacak. Folk/dreampop türünün Hollanda’daki temsilcisi olan ikili, melankolik ve herkesin ruhuna dokunan parçalarıyla sahnede olacak. 

Ara Malikian – “The Incredible Tour of Violin” // Ana Tiyatro // 2 Mayıs Çarşamba

Çok erken yaşlardan itibaren babasıyla birlikte sahne bölge ve henüz daha 12 yaşında ilk konserini veren Ara Malikian, etnik köklerini Avrupa, Ortadoğu, Arjantin ve İspanya müzikleri ile harmanlayarak bugüne dek 25 albüme imza attı. Bugüne dek 40’dan fazla ülkede sahne bölge efsane keman virtüözü Malikian, dünyaca meşhur Tokyo Symphony Orchestra, Bamberg Symphony Orchestra, Zürich Chamber Orchestra, London Chamber Orchestra, Geneva Chamber Orchestra, Orquesta Sinfónica de Madrid gibi orkestralarla sahne aldı. 2015 Latin Grammy ödüllü Ara Malikian, 2 Mayıs Çarşamba akşamı Zorlu PSM Başlıca Tiyatro’da müzikseverlerle bir araya gelecek.

Luke Howard, Hior Chronik // Drama Sahnesi // 2 Mayıs

BBC Radio 6 göre “iyice cennet gibi” olarak tanımlanan ve müziği “artist sınıfı” olarak etikenen Avustralyalı besteci ve piyanist Luke Howard, 2 Mayıs akşamı Engebeli PSM’de Drama Sahnesi’ne misafir olacak. Çocuk yaşlarda piyano çalmaya başkayan Howard, bugüne dek Lior ve Jeff Mills öncelikle edinmek üzere pek çok sanatçıyla birlikte çalıştı ve beyazperdede “Dear Brother”, “Looking for Rubbish”, “Children of the Eclipse” gibi yapımların müziklerine imza attı. En son 2016 yılında Mercury KX etiketiyle “Two Places” isimli bir albüm çıkaran Luke Howard, modern olağan düzenlemeleriyle Zorlu PSM Caz Festivali’nin konuğu olacak.

Dino Merlin // Esas Tiyatro // 3 Mayıs

1983 yılında kurduğu Merlin isimli grubuyla müzik kariyerine başlayan Boşnak şarkıcı, laf yazarı, müzisyen ve prodüktör Dino Merlin, bu proje ile beş stüdyo albümü yayımladı. 90’lı yıllardan itibaren solo kariyerine başlayan ve bugüne değin 11 albüme imza atan Merlin’in 1993 yılında yayımladığı “Jedna si jedina” isimli şarkısı, 1992-1998 yılları arasında Borna Hersek’in ulusal marşı olarak kullanıldı. Pop-rock, pop-folk, pop, disco, world-pop tarzında ürettiği müziklerle sayısız konser veren Dino Merlin, 3 Mayıs Perşembe akşamı Engebeli PSM Asıl Tiyatro Sahnesi’ne davetli olacak.

Too Many Zooz // Studio // 3 Mayıs

Manhattan School of Music’te tanışan Leo Pellegrino veMatt Doe ikilisinin New York metro hattındaki istasyonları sahneye çevirerek başladıkları proje, 2014 yılında bir gezgin göre çekilen videolarının YouTube’a yüklenmesiyle milyonlara ulaştı. David “King of Sludge” Parks’ın da dahil olmasıyla trompet, bariton saksafon ve perküsyon üçlemesiyle caz, funk, afro ve latin ezgilerini harmanlayan Too Many Zooz, enerji performansıyla 3 Mayıs Perşembe akşamı Studio’ya misafir olacak.

Bill Frisell / Thomas Morgan ”Small Town Duo” // Drama // 3 Mayıs

Caz müzik sahnesinde 35 yılı aşan kariyeriyle ikonik bir figür haline gelen Amerikalı gitarist ve besteci Bill Frisell, geçtiğimiz yıl kontrbas virtüözü Thomas Morgan ile birlikte yayınladığı “Small Town” albümünün turnesi kapsamında Engebeli PSM Caz Festivali’ne konuk olacak. Çağdaş cazın yaşayan en manâlı temsilcilerinden biri olan Grammy Ödüllü Bill Frisel, Thomas Morgan ile olan kocaman uyumunu ve sıvı müziğini paylaşmak için 3 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu PSM Drama sahnesine davetli olacak.

Miroslav Vitous Group ‘Music of Weather Report’ feat. Aydın Esen // Drama Sahnesi // 4 Mayıs

Caz enstrümantasyonu ve enerjik sound’u ile etkisi hiç sonsuz 1970/80’lerin mükemmel fusion grubu Weather Report’un kurucularından olan dünyaca meşhur Çek bastist Miroslav Vitous, muhteşem ekibi ile birlikte 4 Mayıs Cuma akşamıZorlu PSM Drama sahnesine performans sergileyecek. “Music of Weather Report” isimli konseptleriyle Zorlu PSM Caz Festivali’ne davetli olacak Miroslav Vitous’a sahnede, ülkemizin kayda değer caz sanatçılarından biri olan Okumuş Esen de eşlik edecek.

Karsu Plays Atlantic Records –Ahmet Ertegün anısına // Asıl Tiyatro // 4 Mayıs

2016’da Jazzism Edison Seyirci Ödülü’nü kazanan Karsu, dünyanın en saygıdeğer sahnelerinde performanslar sergiledi. Piyano ile ilişkisini herzamanki müzikle başlatan ressam, bir süre sonradan caz, pop ve Türk Müziği’ne yönelmeye başladı. Grubundaki dinamik trompet, ritmik davul ve atmosferi ısıtacak kontrbas ile caz severleri 4 Mayıs Cuma akşamı Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesine götürecek. Milletlerarası orkestrası eşliğinde etkileyici ve eşsiz vokali ile misal aldığı Ertegün’ün derin sularına dalacak olan Karsu, Atlantic Records’un hayata geçirdiği ilk yıllarındaki en etkin eserlerini yeniden yorumlayacak.

Grails // Studio // 4 Mayıs

Enstrümantal rock, psychedelic rock ve post-rock’ı harmanladığı birbirinden başarılı 6 albüme imza atan ABD’li grup Grails, Zorlu PSM Caz Festivali’ne davetli olacak. Geçtiğimiz sene uzun bir aradan sonradan Chalice Hymnal isimli yeni bir albüm yayınlayan grup, 4 Mayıs Cuma akşamı Studio’da performans sergileyecek. 

Kerem Görsev Quartet // Drama Sahnesi // 5 Mayıs

Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız , davulda Ferit Odman ve saksofonda Engin Recepoğulları’ndan oluşan quartet projesi ile Zorlu PSM Caz Festivali’ne misafir oluyor. 1995 senesinden günümüze değin 17 albüm kaydı yapan sanatkâr, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına değin yankı caz müziğinin bambaşka formatlarını dinleyenleri ile paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul’da yaptığı evraklar, ülkemizde cazmüziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını karşılayan Kerem Görsev, 5 Mayıs Cumartesi akşamı enerjik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz doymuş bir gece yaşatacak.

Cesaria Evora Tribute // Ana Tiyatro // 7 Mayıs 

“Çıplak ayaklı diva” Cesaria Evora’ya bir hürmet duruşu niteliğindeki tribute grubu, 7 Mayıs akşamı Engebeli PSM Caz Festivali zarfında Belli Başlı Tiyatro’ya geliyor. 33 takvim müzik hayatında sayısız başarıya imza atan Evora’nın kendi ekibinden müzisyenlerin de yer aldığı tribute grubu, “Ben karışık bir insan değilim, tek yaptığım sahneye çıkıp şarkı söylemek.” sözleriyle akıllara kazınan, Cape Verde’ye özgü “morna” tarzı müziğin en manâlı temsilcilerinden Cesaria Evora’nın anısını yaşatıyor.

Jason Moran & The Bandwagon // Drama Sahnesi // 7 Mayıs

90’ların sonunda caz müzik sahnesine çabuk bir antre yapan Jason Moran, sadece başarılı performanslarıyla değil; doğaçlama yeteneği, orijinal besteleri, geniş repertuvarı, caza deneysel yaklaşımı ve sürekli geliştirdiği tekniğiyle de uyarı çekiyor. Bas gitarist Tarus Mateen ve davulcu Nasheet Waits’i buluşturduğu grubu “The Bandwagon” ile günümüzün en iyi caz piyanistlerinden Jason Moran, 7 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali dahilinde müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. 

The Australian Pink Floyd Show // Başlıca Tiyatro // 8-9 Mayıs

Pink Floyd şarkılarına kattıkları benzersiz yorum ve nefes kesen görsellerle müzikseverleri büyüleyen The Australian Pink Floyd Show, 8-9 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM Caz Festivali zarfında Zorlu PSM Asıl Tiyatro’ya davetli olmaya hazırlanıyor. Pink Floyd şarkılarını doğru ses, stil ve performansta sergileyebilmek amacıyla yola meydana çıkan grup, Avustralya’yı aşan bir üne sahip. David Gilmour’un 50. yaş gününde, Glastonbury Festivali’nde, Pink Floyd severlerin “Animals” albüm kapağından tanıdık olduğu Battersea Power Station’da, Wembley Arena ve O2 gibi dev performans merkezlerinde de sahne bölge grup, birincil kere Türkiye’ye gelecek. 

Orchestra Baobab // Drama Sahnesi // 8 Mayıs

Senegal’in en meşhur ve köklü gruplarından Orchestra Baobab, 8 Mayıs akşamı Engebeli PSM Caz Festivali zarfında Drama Sahnesi’nde olacak. Afro-Küba müzik tarzının en başarılı temsilcilerinden biri olan grubun geçmişi 70’lere dayanıyor. Grammy adaylığı da bulunan, canlı performanslarıyla bütün izleyicileri ayağa kaldırmayı başaran grup, etnik müzikseverlerin listelerinde defalarca üst sıralarda yer alıyor. 

Stacey Kent // Drama Sahnesi // 9 Mayıs

Fransız şanson geleneği ve olağan Amerikan caz repertuarını modern yorumuyla buluşturan Stacey Kent, 9 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında sahne alacak. Bugüne dek çoğu başarılı albüm çalışmasına imza atan ve müzik dünyasına yepyeni bir perspektif kazandıran ressam, caz notalarını öbür coğrafyalardan aldığı ilhamla süslüyor. Romantik sesi hafızalara kazınan Büyük Kasaba, canlı performansıyla bütün izleyenleri hipnotize edecek.

Gökhan Türkmen Prova’da // Studio // 9 Mayıs

Gökhan Türkmen, sevenlerini 9 Mayıs’ta Türkiye’nin paha biçilmez caz müzisyenlerinden oluşan 20 karakter orkestrasıyla birlikte Zorlu PSM Caz Festivali zarfında Studio’da gerçekleştireceği provasına gösteri ediyor. Gökhan Türkmen ve orkestrası, bu özel gecede dinleyicilerle caz üzerine sohbet edecek ve onların önerilerini alacak.

Polo & Pan (Live) // Studio // 10 Mayıs

Paris’in hip-hop ve old-school disco kulüplerinden Le Baron’un dikkat çeken ikilisi Alexandre Grynszpan ve Paul Armand-Delille’in bir araya gelerek kurduğu Polo & Pan, Engebeli PSM Caz Festivali dahilinde 10 Mayıs’ta Studio’da! “Canopée”, “Plage isolée”, ve “Bakara” gibi parçalarla Studio’yu dans pistine çevirmeye hazırlanan elektronik müzik ikilisi, canlı performanslarıyla herkesi büyüleyecek. 

Dagamba // Drama Sahnesi // 10 Mayıs

Geçtiğimiz Aralık ayında Engebeli PSM’de gerçekleşen MIX II Şenlik’de büyük ilgi gören Dagamba, rock, pop ve dünya müziği şarkılarını olağan enstrümanlarla bitmiş yorumladıkları performanslarıyla bitmiş İstanbul’a davetli oluyor. Dagamba, #LudwigVanRammstein turnesi zarfında, 10 Mayıs’ta Engebeli PSM Caz Festivali’nde konser verecek. 

Dardust // Drama Sahnesi // 10 Mayıs

İtalya’nın minimal piyano tınılarını modern elektronik müzikle harmanlayan ilk enstrümantal projesi Dardust, 10 Mayıs’ta Engebeli PSM Caz Festivali kapsamında Drama Sahnesi’ne misafir olacak. Berlin, Reykjavik ve Londra’dan esinlenen Dardust’ın parçalarında, Ludovico Einaudi’den Sigur Ros’a, Olafur Arnalds’dan Jon Hopkins’e birçok isimden alınan ilham hissediliyor. Nefes kesen görsel şovlarıyla da dikkat çeken Dardust, izleyicilere fazla boyutlu bir konser deneyimi yaşatacak. 

Patrick Wolf // Studio // 11 Mayıs

Pop, folk ve elektronik müziği başarıyla buluşturan Patrick Wolf, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 11 Mayıs akşamı Studio’yu renklendirmeye geliyor. Güney Londra çıkışlı artist, elektronik sampleları herzamanki enstrümanlarla harmanladığı tarzıyla uyarı çekiyor. 2012 yılında yayımlanan albümü “Sundark and Riverlight” ile de eleştirmenlerden tam not bölge Wolf, İstanbul’daki sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Hugh Coltman – Who’s Happy? // Drama Sahnesi // 12 Mayıs

Caz tribute sahnesinin sevilen isimlerinden Hugh Coltman, “Who’s Happy?” projesiyle Zorlu PSM Caz Festivali’ne misafir oluyor. Projesiyle benzer adı taşıyan yeni albümünden parçalarla sahnede olacak Coltman, “I Can’t be Bothered”, “Pretend” ve “Smile” gibi herkesin sevinçle eşlik ettiği parçalarını da İstanbul’daki seyircileri için seslendirecek. 

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox // Başlıca Tiyatro // 13 Mayıs

Popüler şarkıların caz uyarlamalarıyla büyük alkış toplayan Amerikalı müzisyen Scott Bradlee’nin projesi Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox, 13 Mayıs’ta Engebeli PSM Caz Festivali dahilinde İstanbul’daki izleyicileri geçmişle günümüz arasında bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Repertuvarlarında Radiohead’den Lady Gaga’ya, The Strokes’tan Katy Perry’e uzanan bir çeşitlilik barındıran kalabalık, “Creep”, “Seven Nation Army”, ve “Lovefool” gibi parçalara yaptıkları coverlarla milyonların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Caz müziğin genç yeteneklerine yeni sahne: “Jazz It Up!”

Engebeli PSM Caz Festivali boyunca “Jazz It Up!” projesi dahilinde, Amfitiyatro’de Türkiye caz müzik sahnesinin genç yeteneklerinin akşamüstü gerçekleşecek performansları izlenebilecek. Portrait and a Dream, Burak Küçük Trio, Biidar, Buse Yıldırım Quartet, Gagarin Jazz Band, Deniz Özçelik Quintet, JMH, Deli Bakkal, Burak Cihangirli Quintet, Nar, Ipek Göztepe ve Erkan Ar Trio’nun yer aldığı dopdolu program, müzikseverlere şen saatler vadediyor.