Ana Sayfa Yaşam Kuluçka nedir?

Kuluçka nedir?

123
0
Paylaş

Kuluçka nedir? Kuluçka ne demektir? Kuluçka ile ilgili genelde bütün bilgileri
sizinle paylaşıyoruz. Kuluçka, gündemde merak edilen konular arasına yerini aalmış durumda.
Kuluçka; kuluçka süresi ve kuluçka dönemi olarak bilinir. Kuluçka dönemi, kuşların ve tavukların yumurtlama döneminde görülen dönemdir.

İşte kuluçka nedir sorusunun cevabı…

Kuluçka nedir?

Kuluçka, yavru çıkarmak için yumurtalrın üstüne yatan tavuğa, kuşa denir. Kuluçka ise; yumurtaların ısınıp yavru çıkması için gereken zamana denir. Keza, bir migrobun vücuda girmesiyle hastalığın belirmesi aralarında geçene zamana da mikrobun kuluçka süresi diye bilinir.
Kuşların dişileri kuluçkaya bazı kuşların dişisiyle birlikte, veya sadece kuluçkaya yatar. Devekuşları ise; yumurtalarının üstünde kuluçkaya yatmazlar. Yumurtalarını kumun üstüne, güneşe bırakırlar. Büyük tavuk çiftliklerinde kuluçka makineleri kullanılır. Bir tavuğun altına oysa açıklanmış bir sayıda yumurta konabileceği için bu makine kullanılır. Bu makinelerde bir seferde birkaç yüz yumurtadan civciv çıkabilir. Peki kuvöz nasıl çalışır?

Kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi genel olarak tahtadan yapılan dikdörtgen bir şekilde sandıktır. Bu sandığın için ısının eşit bir şekilde yayılması gerekir. Bunu kolaylaştırmak için sandığın kenarları, aralarında bir yalıtkan levya konmuş iki duvarla yapılır. İçerisine havayı değiştirici bir alet, dahası ısıyı değişmez tutan termostat  yerleştirilir. Makinenin ısısı, içine konan yumurtaların cinsine tarafından 37 veya 39 derece aralarında değişir.

Kuluçka makinesi, bir elektrikli ocağı ya ad petrolle ısıtılır. İçerideki nemlilik, genelde, zemine konan bir çanak içindeki suyun buharlaşmasıyla elde edilir. Son zamanlara içi yaklaşık olarak yüz yumurta alan minik makineler seçim edilmektedir.