Ana Sayfa Yaşam ‘Genleriniz Kaderiniz Değildir’

‘Genleriniz Kaderiniz Değildir’

95
0
Paylaş
'Genleriniz Kaderiniz Değildir'
'Genleriniz Kaderiniz Değildir'

Uzun senelerdir “bütünsel sıhhat” ve “Well-Aging” danışmanlığı yapan, ülkemizde alanının öncü eğitmenlerinden Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik’in yeni kitabı “Genleriniz Kaderiniz Değildir”, okurlarına yeni bir ufuk açıyor.
 
Genleriniz Kaderiniz Değildir, günü kurtarmak gibi geçici yükselişler yerine dinç ve iyi sezme halini yaşamının geneline dağıtmak isteyenler için gerçek bir kaynak kitap olarak uyarı çekiyor. Kitap, insanı gövde, fikir ve ruh olarak, bir bütün halinde ele alan Ayurvedik Hayat’ın basit, maliyetsiz ve fazla efor gerektirmeyen günlük rutinleriyle yaşam kalitesinin yükseltilebileceği, dinç ve iyi sezme haline daimi olarak kavuşulabileceği gerçeğinden yola çıkıyor. 
 
Koruyucu Tıp alanında batının bilimi ile doğunun binlerce takvim kadim veri birikimini ustaca harmanlayan Ebru Şinik yepyeni keşiflerle batmış farkındalık yükselten kitabında sürdürülebilir mutluluğun formülünü okurlarıyla paylaşıyor. 
 
Hayatı değiştirecek günlük rutinler…

Yapılan incelemeler, dış etkenlerin hayatımızı kalıtımsal faktörlerden daha dinç bir şekilde etkilediğini ortaya koyuyor. Benzer çalışmalar stres yönetimi teknikleri, sağlıklı gıda, orta dereceli çalışma, sosyal hayatın renklendirilmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin insanın genel sıhhat ve iyilik hali üzerinde fazla dinç değişiklikler yarattığını da kanıtlıyor. Ebru Şinik kitabında bu durumu “Her birimiz doğduğumuzda eşsiz bir genetik kod devralıyoruz ama yaşam tarzı değişiklikleri epigenetiğimiz üstünde aracısız etki ederek, ailemizden/atalarımızdan devraldığımız iyi ya da fena genlerimizin yönelimlerini radikal bir biçimde değiştirebiliyor” sözleriyle açıklama ediyor. 
 
“Gün değişince sen değişirsin! Sen değişince genlerinin ifadesi değişir”

Uyku saatlerini planlamak, sindirim sistemini dengede tutmak, ağız hijyeninin önemi, nefes teknikleri, meditasyon, yoga pozları gibi stres yönetimi egzersizleri, temiz gıda, baharat kullanımı ve yemek pişirme teknikleri, masaj, aromaterapi, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın genel ilkeleri gibi başlıklar aşağıda birbirinden sıra dışı bilgilerle batmış olan Genleriniz Kaderiniz Değildir, yapılan en son bilimsel araştırma sonuçlarını okurlarıyla paylaşarak verdiği tüm veri ve önerileri bilimsel temellere dayandırıyor.
 
Testler, uygulamalar, tarifler

Kitapta bulunan testler okurun kendi bütünsel sağlığı hakkında genel bir değerleme yapabilmesini sağlarken, sonrasındaki veri ve önerileri yaşamına adapte edebilmek için gerekli verileri elde ediyor. Kitapta Wellbeing, Telomer Sağlığı, Ayurvedik Ceset Tipi ile Duygusal Yük Oranı Belirleme testleri yer alıyor. Uygulamalarda da Diyafram Nefesi, Zayıflama Nefesi ve Gerginlik Yönetimi nefes egzersizleri, Mantra Meditasyonu, İlişkileri Besleyici Meditasyon, kendi kendine uygulanabilen Self-Abhyanga masaj tekniği ve bilhassa selülit tahliyesi ve zayıflamak için kullanılan Garshana Masaj tekniği, evde uygulanabilecek Güneşe Selam Yoga Serisi, ofiste uygulanabilecek Sandalye Yogası serisi, Hissi Detoks Çalışmaları ve bununla ilgili Kalp Açıcı 7 Yoga Pozunun paylaşıldığı kitapta hem Tanrısal Su adı aşağıda da 5 bambaşka meşrubat tarifi veriliyor. 
 
5 Adımda Neler Var?

1. Adım: “En İyi Versiyon İçin En İyi Başlangıç”
2. Adım: “Beden Tipini Keşfederek Kontrolü Ele Al!”
3. Adım: Kendine Dürüst Giderken: “Beslen, Hareket Et, Dur ve Çok Sev”
4. Adım: “Yaşamla Fiziksel Temasın: Bedenini Ayrım Et, O Evin ve Ona İyi Bak”
5. Adım: “Yaşamı Kucaklamak İçin Son Adım: Kendinle Kucaklaş”