Ana Sayfa Yaşam Bozcaada’da ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir?

Bozcaada’da ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir?

57
0
Paylaş
Bozcaada'da ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir?
Bozcaada'da ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir?

Türkiye’nin 3. büyük adası olan bozcaada’ya ulaşımın büyük bir bölümü vapurlarla sağlanır. Oysa deniz otobüsleri de yayalar için uygundur.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Bozcaada’ya araba, otobüs, uçak ve deniz uçağıyla ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Assos’a bu arada arabayla Çanakkale Boğazı’nı:

* Gelibolu – Lapseki (20 dak)
    * Eceabat – Çanakkale (15 dak)
    * Kilitbahir – Çanakkale (7 dak) gibi sürelerle geçebilir, Geyikli-Bozcaada yönünü takip ederek Geyikli İskele’sinden adaya giden arabalı feribotlara binebilirsiniz.

Dilerseniz hız araba vapuru ile İstanbul Yenikapı-Bandırma seferine binebilir, Bandırma’dan daha sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki iskeleye 3 saatte varabilirsiniz. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir.

Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı’dır.

Bilhassa yaz sezonunda sefer yapan İstanbul-Bozcaada arasında çalışan deniz uçaklarıyla da 45 dakikalık seyahat ardından adaya varabilirsiniz.

Nerede yüzülür?

Bozcaada’nın denizi genelde soğuk olmasına karşın herkes kadar beğenilmektedir.

Metrelerce açılsanız zeka denizin dibini görebildiğiniz için güvenli yüzüş keyfini yaşatmaktadır. Ayazma plajı en meşhur plajıdır. Anında bitişiğindeki Sulubahçe koyu günübirlikçilerin sık tercih ettiği koylardandır.

Habbele ve Akvaryum da en fazla tercih edilen plajları arasındadır. el değmemiş bu koylardaki kum ve deniz harikulade bir uyum içerisindedir. Emrindeki yanlamasına sıralanan plajlara yürüye yürüye de ulaşabilirsiniz.

Rüzgar gülleri nerededir?

Gün batımında manzarası muhteşem olan Batı Burnu’nda rüzgar güllerinin aşağı sohbet ederek gün batımını izleyebilirsiniz. Kendi arabanız yoksa minibüslerle ve dolmuşlarla da rüzgar güllerine yakın bir mesafede inebilir ve oradan yürüyebilirsiniz.

Ne yenir, ne alınır?

Bozcaada şarapları, reçelleri ve mutfağıyla epeyce ünlü bir adadır. Özellikle Girit ezmesi mezesi, domates ve incir reçeli, çavuş üzümleri ve üzümlerden yapılan şarapları ve her türlü deniz mahsülü epeyce lezzetlidir.

Ne zaman gidilir, hava nasıldır?

Bozcaada için mütemadiyen rüzgarlı demek hatalı olmaz. Hangi mevsimde giderseniz gidin mutlaka yanınıza hırka ve spor pabuç gibi giyebileceğiniz sıcak tutacak kıyafetler almanızı öneririz. Her mevsimde farklı hoş Bozcaada’da kışın ve yazın ayrı olarak aktivitelerle sıkılmayacağınız garantidir.