Ana sayfa Sağlık Kadın Sağlığı Vajinismus nedir, nasıl çözüm bulabilirsiniz?

Vajinismus nedir, nasıl çözüm bulabilirsiniz?

92
0
PAYLAŞ

Cinsel ilişki, bayan ve erkek arasında gerçekleşen kişilerin  cinsel organlarının birleşmesi neticesinde gerçekleşen bir eylemdir. Bu eylem aynı zamanda bayan ve erkeğin birleşmesi üremesi içinde lüzumlu olan gayet natürel bir eylem olarak gerçekleşir. Cinsel ilişki eylemine reelleştirirken erkeğin ve kadının haz alması ikili ilişkinin, özellikle daha mutlu geçmesi için oldukça gereklidir.

3 günde vajinismus rehabilitasyonu olası!

Ancak bayanda veya erkekte hakikatleşen bir ekip problemler cinsel ilişkide hazzı geri tasarıya atabilir. Özellikle bayanlarda alana gelen Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında kadının duvar gibi sezmesine neden olabilir. Vajinismus hastalığı bulguları başta bayanlar tarafından fark edilemeyebilir. Bu sebeple ilk olarak vajinismus nedir, sualini yanıtlamakta fayda görüyoruz.

Vajinismus nedir?
Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse olanaksız hale getirmesi durumudr.  Vajinismus hastalığında bayanlar panteriyle cinsel birliktelik yaşayamazlar. Vajinismus hastalığında cinsel bir birliktelik hakikatleşe dahi bayan ilişkiden hiçbir biçimde sevinç almaz, aksine acı hisseder.

Vajinismus kolay bulgular ile kendini gösterir. Genellikle vajinismus olan bayanlar bu bulguları fark etmezler ve psikolojik olduğunu düşünürler.

Vajinismus hastalığı her fertte değişik biçimlerde kendini gösterebilir. Vajinismusun genel olarak bulgularını şu biçimde sıralayabiliriz.

Vajinismus bulguları nelerdir?

Cinsellikten korkmak

Cinsel ilişkiden çok fazla korkma hiçbir biçimde cinsel birlikteliği sınayamama gidişatı.

Sızılı cinsellik 

Cinsel birleşmenin sızılı ve güç bir biçimde asıllaşması…

Penisin vajinaya girememesi 

Bayanın kendini kasması neticeyi, penisin vajinaya yalnızca bir kısmının girebilmesi gidişatı.

Jinekolog korkusu

Seks pozisyonlarını sınayamamak
Cinsel ilişki sırasında farklı pozisyonlar sınayamamak.

Bacakların açılmaması 

Cinsel ilişki sırasında bacakların açılmaması gidişatı…

Vajinismus neden olur?
Vajinismus hastalığının tıbbı bir sebebi bulunmamaktadır. Bayanın cinselliğe sıcak bakmaması gidişatı olan vajinismus hastalığı, genelde psikolojik olarak anlamlandırılmaktadır.  Bayanların geçmiş senelerde yaşamış olduğu taciz hadiseleri, veya cinsellikle ilgili kafasında oluşturduğu negatif düşünceler vajinismus hastalığına neden olabilecek faktörler arasında görülmektedir.

Vajinismus rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Vajinismus hastalığının rehabilitasyon süreci kolay olmakla birlikte, hastanın şikeyetlerine odaklı olarak yapılmaktadır.  Vajinismus hastalığının en ehemmiyetli rehabilitasyon süreci vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizleri bu rehabilitasyonu en pozitif biçimde etkileyecek usuller arasında yer almaktadır.
Bazı hastalarda psikolojik olarak ilerleyen rehabilitasyon usulleri uygulanmaktadır. Genellikle hastanın geçmişine inilir ve cinsellikle ilgili yaşamış olduğu meseleler incelenmeye çalışılır.

Kimi hastalara ise kombin dediğimiz her sistemden kapsayan rehabilitasyon usulleri birleştirilerek uygulanabilir. Neticede seçilecek rehabilitasyon usulü hastaya uygun biçimde seçilir ve hastanın kasvetlendiği, rahatsızlık dinlediği yapmaktan korktuğu şeyler istenilmez. Tamamen bireye duygularını hakimiyet etme mahareti öğretilir.

Vajinismus hastalığını rehabilitasyon eden en tesirli usul, vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizlerini konutunuzda kendiniz basitçe yapabilir, kendi kendinizi rehabilitasyon edebilirsiniz.

İşte vajinismus egzersizleri…
Vajinismus egzersizlerinin en önemli özelliği bireyin hafiflemesini sağlamaktır. Bu sebeple egzersizlere başlamadan evvel ilk olarak hafiflemenizi öneririz. Bunun içinde vermiş olduğumuz soluk tekniğini uygulayabilirsiniz.

Soluk tekniği 

Derin ve doğru soluk tekniklerini kullanmak majör oranda hafiflemenizi sağlayacaktır. Doğru soluk alıp verme tekniği için; soluğunuzu burundan derin bir biçimde alıp daha sonra ağzınızdan yavaş yavaş verin, içinizde uzun zaman soluğunuzu yakalamayın, soluğu veriş vaktinizin alış müddetinize göre takribi iki kat daha uzun olmasına dikkat edin. Soluk alırken karnınızın şişmesini sağlayın, göğsünüzün değil. Her soluk alış verişinizde tüm bedeninizi, adalelerinizi hafifletin ve gevşetin.

Soluk egzersizlerini doğru biçimde yapmak psikolojik olarak hafiflemenizi sağlayacaktır.

Aynalı egzersizler 
Değmediğimiz ve görmediğimiz bir uzuvdan korkmamız çok banal. Vajinismus hastalığını yenebilmek için ilk olarak vajinayı tanımanız gerekir.  Elinize bir el aynası alarak vajinayı araştırabilir, vajinanın dudak kısımlarını iki elinizde açarak vajina kanallarına bakabilirsiniz.

Genital masaj 
Ayna ile araştırmış olduğunuz cinsel uzvunuza değmekten asla bırakmayın. Sırt üstü uyur bir pozisyonda uyuyarak, masaj yağı ile vajinanıza küçük değişlerle masaj yapabilirsiniz.

Parmak egzersizleri 
Vajinismus rehabilitasyonunda parmak egzersizlerini de sınayabilirsiniz. Parmak egzersizleri vajinismus olan bayanlara pek çekici gelmese de bu usul oldukça tesirli olarak öğrenilir. Parmağınızı vajinanızın içerisine sokarak vajinayı kasıp vazgeçebilirsiniz. Bu biçimde eforunu da test  etmiş olursunuz

Vajinismus nedir, nasıl rehabilitasyon edilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here