Ana sayfa Sağlık Kadın Sağlığı Bayanlarda idrar kaçırma

Bayanlarda idrar kaçırma

73
0
PAYLAŞ

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 bayandan biri, başka bir deyişle 2,7 milyon bayan idrar kaçırma meseleyi ile karşılaşıyor. İdrar kaçıran bayanları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak emeliyle Türkiye’de ilk kez reelleşecek ehemmiyetli bir farkındalık projesine imza atıldı.

 

Bayan bevliyesi ve işlevsel bevliye mevzusunda ehemmiyetli araştırmalar reelleştiren Kontinans Derneği, Türkiye’nin lider mesane ped üreticilerinden Canped ve proje temsilcisi şöhretli sanatçı Nergis Kumbasar, “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” projesi için bir araya geldi.

Proje açılış konuşmasını reelleştiren Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, Ontex Türkiye Genel Müdürü Burak Kayahan ve şöhretli sanatçı Nergis Kumbasar, bu proje ile beraber tüm Türkiye’deki bayanları bilgilendirmeyi emel edindiklerini belirtirken, yeni bir projeye başladıklarına söylediler.

“Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” farkındalık projesi kapsamında, tüm Türkiye ile beraber bir kitap yazacaklarını söyleyen Nergis Kumbasar, sanatçılardan, sporculara, iş camiasından, doktorlara ve gazetecilere kadar bir çok iş grubunun dayanağı ile bu kitapta keşke kaçırmasaydım denilen anları birleştireceklerini anlattı.

Açılış konuşmasının ardından dans hocayı Akay Üstünel tarafından hazırlanan özel dans koreografisini 6 bayandan oluşan bir dans grubu sahneledi. Tanıtıma katılanlar arasından sürpriz bir biçimde sahneye çıkarak tuhaf bir dans şovuna imza atan takıma, proje temsilcisi Nergis Kumbasarda sahnede eşlik etti.

Dans evveli hakikatleşen açılış konuşmasında ise; Kontinans Derneği Başkanı Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, idrar kaçırma meselesinin bir mukadderat olmadığını belirtirken bu mevzuda özellikle bayanların farkındalığının çoğalması gerektiğinin altını çizdi.

Dünyada 400 milyon şahıs idrar kaçırma meseleyi yaşıyor

Prof. Dr. Oktay Demirkesen, “İdrar kaçırma bayanlarda daha sık görülen bir problemdir. Türkiye’de yapılan bir çalışmada, bayanlarda idrar kaçırmanın erkeklere kıyasla 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve Türkiye’de idrar kaçırma meseleyi her sene çoğalmaktadır. Beynelmilel Kontinans Birliği’nin sayılarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa’da ise 50 milyon şahıs idrar kaçırma meseleyi yaşamaktadır.“Türkiye’de ise bu mevzu her gün giderek gelişen bir problem halini almaktadır” dedi.

Bayanlar idrar kaçırma meselesini kabulleniyor

Dünya popülasyonunun %8’inin idrar kaçırma meseleyi yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Oktay Demirkesen, dünya popülasyonunun ihtiyarladığı dikkate alınırsa problemin majörlüğünün daha net ortaya çıktığını belirtti ve laflarına şöyle devam etti; “İdrar kaçırma meseleyi yaşam niteliğini ehemmiyetli oranda etkileyebilecek bir gidişattır. İdrar kaçırma problemini yaşayan bayanlar bunalım ve sosyal yaşamdan çekilme gibi meselelerle karşılaşmaktadırlar.

Burada tuhaf olan nokta ise bayanların idrar kaçırma meselelerine varsayım edilenden daha düşük oranda derman aramalarıdır. Bu oranın düşük olmasında idrar kaçırma şiddeti ve sıklığı ehemmiyetli etkenler olsa da, idrar kaçırmaktan utanma, bu vaziyetin muhakkak yaşlardaki bayanlarda görülmesinin klasik kabul edilmesi ve rehabilitasyon neticelerinin iyi olmadığı doğrultusundaki yanlış bilgilendirmedir.” dedi.

Bayanların %87’si özgüven noksanlığı, %75’i ise caddeye çıkma fobisi yaşıyor

Ontex Türkiye Genel Müdürü Burak Kayahan; Canped, Kontinans Derneği ve Nergis Kumbasar’la beraber başlattıkları “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” farkındalık projesiyle herkes tarafından öğrenilen ama dile getirilemeyen idrar kaçırma meselesine karşı, hep beraber majör bir farkındalık yaratma şuuru ile biraraya geldiklerini belirtti ve laflarına devam etti;  “Canped, mesane pedleri üreticisi olarak, Türkiye’nin en çok seçim edilen mesane pedi markası olmak bize hem mutluluk hem de majör bir mesullük vermektedir. Bu anlamda üzerimize düşen bu mesullük şuuru ile bu mevzu üzerine bir hayli araştırmalar hakikatleştirdik.

Bu mevzudaki bilgiler gösteriyor ki; Türkiye’de idrar kaçıran bayanların %87’si özgüven noksanlığı, %75’i ise caddeye çıkma fobisi yaşıyor.

İdrar kaçırma meseleyi günden güne çoğalış göstermektedir. Yapmış olduğumuz çalışmalara göre 2020 senesinde Türkiye’de idrar kaçırma problemi yaşayan 4 milyon şahıs olacağını öngörmekteyiz. Bu anlamda başlatacağımız bu farkındalık projesinin majör bir ehemmiyet taşıdığını belirtmek isterim.

Farkındalık projemizin adını de yeniden 40 yaş ve üzeri bu meseleyle yaşayan bayanlarla reelleştirdiğimiz anket çalışmasından çıkan ortak bir tümceden aldık. Bu problemi yaşayan bayanların anketimize verdiği ortak yanıtlardan biri yaşamı kaçırdıkları istikametindeydi. Bu da projemizin adını kendiliğinden ortaya çıkarmıştır. “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” tümcesi ile farkındalık projemizi majör bir coşkuyla yaşama geçiyoruz.

Farkındalık projemizle sene sonuna kadar pek çok irtibat kanalından 40 yaş ve üzeri tüm bayanlara erişmeyi ve bu mevzudaki algıları değiştirmeyi kastediyoruz. Özellikle idrar kaçırma meseleyi yaşayan bireylerin bu mevzuda yalnız olmadıklarını andırdırmak ve en ehemmiyetlisi de bu meseleyi yaşayan bireylere çözüm yolları olduğunu anlatabilmek istiyoruz.” dedi.

Nergis Kumbasar: “Bir bayan ve bir sanatçı olarak bayanlara dayanak olabilmek çok ehemmiyetli”

Farkındalık projesinin temsilcisi Nergis Kumbasar, bir bayan ve bir sanatçı olarak bu meseleyi yaşayan bayanlara dayanak olabilmenin kendisi için çok ehemmiyetli ve anlamlı olduğunu ifade etti.

“Proje ile bu mevzuyu utanılacak bir gidişat olmaktan çıkarıp, bunun herkesin karşılaşabileceği bir mesele olduğunu ve çözüm yollarının olduğunu anlatabilmeyi kastediyoruz. İşte bu surattan “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” uzun zaman sonra beni reel anlamda heyecanlandıran çok hoş bir projedir. “

“Tüm Türkiye’yle beraber farkındalık için kitap yazıyoruz”

Tüm Türkiye’yi katılmaya davet ettiğimiz bir projeyi yaşama geçiriyoruz. Proje kapsamında tüm Türkiye ile beraber bir kitap yazıyoruz. Bu kitapta yaşamımızda kaçırdığımız ehemmiyetli anları ve fırsatları kaleme alıyoruz. Hepimizin yaşamında kaçırdığı ehemmiyetli fırsatlar vardır. Sanatçılardan, sporculara, iş camiasından, doktorlara ve gazetecilere geniş kitlelerden dayanak alacağımızve tüm Türkiye’yle beraber yazacağımız bu kitapta keşke kaçırmasaydım dediğimiz anları birleştiriyoruz.

Bugün itibariyle öykülerimizi toplamaya başlıyoruz. 31 Ocak 2018 tarihine kadar siz de öykülerinizi biryoluvaristersen.com sitesine girerek paylaşabilirsiniz. İlham vermesi için tanımladığımız sualleri yanıtlayarak, kendi öykünüzü oluşturabilirsiniz. Ben de kendi öykümle bu kitap içerisinde yer almanın coşkusunu yaşıyorum. Bu kitabı hep beraber dolduralım ve hatıralarımızı bayanlar için paylaşalım.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here