Ana sayfa Sağlık Ruh Sağlığı Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Stresi yiyerek yenebilirsiniz

63
0
PAYLAŞ
Stresi yiyerek yenebilirsiniz
Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Çikolata yerine meyveyi seçim edin. Kalsiyu­mun yanı gizeme kepek, çavdar, baklagiller gibi magnezyum kapsayan besinlere ağırlık verin.

Stresin önüne geçmek için yanlış alışkanlıkla­rın değiştirilmesi gerektiğini belirtilerek, çikola­ta yerine meyve harcanması önerildi. Bu mevzuda yayınlanan bilimsel bir yazıda, besleyici madde beceriksizliğinin ve çok ölçüde kafeinle şekerin si­nirleri iyice bozduğu ifade edilerek, bunun da bedenin korunma sistemini ve mukavemetini cılız­lattığı kaydolundu. “Doğru beslenme, stresli za­manların üstesinden gelmenin en hoş yoludur” denilen yazıda şu görüşlere yer verildi: Bunun için yanlış alışkanlıklardan bırakılması gerek­mektedir. Sabahları bedenin enerji ambarı yok­tur. İnsanlar yataktan kalkınca azıcık alıngan, alın­gan, asaplı ve kaygısız olurlar. Bu surattan sa­bahları çok iyi kahvaltı yapılmalıdır:”

Fazla kahve tüketiminin, kalp çarpıntısına ve tedirginliğe, daha sonraları da uykusuzluğa, yol açtığına dikkat çekilen yazıda, fazla kahve tü­ketiminin alıngan insanlarda fobiye ve evhama neden olduğu, bunun için de günlük kahve tüke­timinin eksiltilmesi gerektiği vurgulandı.

Altın teklifler
Strese karşı çikolata yerine meyve harcanma­sinin önerildiği yazıda, şunlar kaydolundu: “Çiko­latanın fazla alınması, kan şekerini alt üst eder. Şeker ölçüyü evvel çoğalır, daha sonra hemen dü­şer. Neticede bitkinlik ve tatlılara karşı istek ortaya çıkar. Buna karşılık meyve daha yavaş enerjiye dönüşür ve kan şekerinin balansı bozul­maz. Fazla ölçüdeki ve yağlı meşrubatlardan, uyku ilacı tesiri yaptığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzak durulmalıdır. Fazla içki, gün süresince baş sızısı yanında, kaygısız ve unutkanlık yapar.”

Anti-stres maddeler
Stresten, korunmak için anti -stres maddeler olan kalsiyumun yanı gizeme kepek, çavdar, bakla­giller ve ayçiçeği gibi magnezyum kapsayan yiye­ceklere ağırlık verilmesi gerektiği vurgulanarak “Beynin kapasitesi için bol meyve ve sebze ye­nilmeli. Kumpaslı meyve ve sebze tüketimi, beyin kapasitesinin eksilmesini önlemektedir”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here