Ana Sayfa Sağlık Cinsel Sağlık Vajinada koku neden olur? Vajinada kötü koku nasıl geçer?

Vajinada koku neden olur? Vajinada kötü koku nasıl geçer?

127
0
Paylaş
Vajinada koku neden olur? Vajinada kötü koku nasıl geçer?
Vajinada koku neden olur? Vajinada kötü koku nasıl geçer?

Vajinada fena koku niçin olur?

Vajinal bölgede öteki tüm cisim girişlerinde olduğu gibi mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmalara flora adı verilir. Vajinal bölgedeki hücreler hem hormonlara bağlıdır. Tıpatıp ağzımızdaki tükürük gibi vajinal bölgede de bir tür salgı oluşturulur. 

Üreme çağındaki kadınlarda vajinal akış olması fazla normaldır. Vajinal akış olmaması ise anormaldir. Her kadının vücudu ve hormonları bambaşka olduğundan kişisel bir akıntı durumu mevcuttur. Ama vajinal sızıntı olağan şartlar aşağı renksiz ve kokusuz olmalıdır.

Kötü kokulu akış, fazla miktarda akıntı, beyaz renkli akış veya mukus sözde bir kıvamda akış belirtilen afiyet sorunlarına dikkat çekici edebilir. 

Akıntının kıvamı adet dönemine yaklaşırken artar, adet dönemi ardından ise daha akıcı bir hal alır. Vajinada kötü koku varsa o vakit uzman hekime başvurulmalıdır.

Vajinal akıntının rengi böyleyse uyarı!

Vajinada fena koku nasıl geçer?

Vajinada fena kokunun geçmesi için ilk kez temizliğe uyarı edilmelidir. Vajinanın hava alması ve kuru tutulması gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, sentetik çamaşırlar giyilmelelidir. Pamuklu iç çamaşırı ve kıyafetler cildin hava almasını sağlar ve bu sayede vajinada kötü kokulu akıntıyı önler.

Bazı kişiler vajinadaki kötü kokuyu bastırmak amacıyla deodorant gibi kozmetik ürünler kullanmaktadır. Vajinaya deodorant baskı yapmak fazla yanlıştır, alerjik reaksiyonlara niçin olabilir.

Vajinada kötü kokuyu geçiren öneriler:

Bol su harcamak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayacağından iyi gelir.

Kafein ve şekerli içeceklerden uzak durmak da vajinada kötü kokuya karşısında etkilidir.

Vajinada kötü koku nasıl geçer sorusunun bir öteki yanıtı da çemen otudur. Uyumlu tüketildiğinde çemen otu vajinada kokuya iyi kazanç. Hormonları düzenler. Ahenkli adet görmeyi sağlar. 1 bardak suya 1 akarsu kaşığı çemen otu koyup azıcık beklettikten sonradan yatmadan önce ve uyanınca aç karna içmek iyi gelebilmektedir.