Ana Sayfa Sağlık Sumak nedir, sumağın faydaları nelerdir?

Sumak nedir, sumağın faydaları nelerdir?

61
0
Paylaş
Sumak nedir, sumağın faydaları nelerdir?
Sumak nedir, sumağın faydaları nelerdir?

Sumak nedir, sumağın faydaları nelerdir, gibi soruların cevapları internet ortamında en çok sorulan sorular arasında yer almaya başladı. Farsçada kırmızı meyve ve limonlu baharat olarak bilinen sumağın sıhhat açısından da birçok faydası bulunmaktadır. 

Sumak nedir?

Sumak,  İran, Afganistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz’de yetişir. Sumak Türk mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasındadır. Yemeklere ve salatalara ekşi bir tat vermesi nedeniyle fazla fazla sevilerek tüketilir. Sumak sıhhat açısından da dağıtılmış ve enerjik kimyasal maddeler içermektedir. 

Sumağın faydaları 

Enfeksiyonel hastalıkları önler

Sumak, vücutta iltihaplanma, ateş, artrit, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit ve diğerleri gibi birçok hastalığa şifa olarak kullanılılr.. Laboratuvar sonuçları sumak ve ekstresinin iyi antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu doğrulamaktadır. Soğuk algınlığı, , artrit ve diğer enflamatuar rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sumak’ın cilt koruyucu özellikleri 
 Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleriyle sumak, cilt sorunlarının tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde yardımcıdır. Çiğnenmiş sumak yaprakları deri döküntüleri, iltihaplı diş etlerine iyi gelmektedir.

Sumak, kalbi ve karaciğeri korur 

Yüksek kolesterol, yürek ve karaciğer rahatsızlıklarının yaygın nedenidir. Fareler üstünde yapılan bir deneyde sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Bu durumda sumak, kalp ve karaciğer gözetmek için yararlıdır.

Antikanser özellikleri vardır

 Sumak üzerinde yapılan bazı araştırmalarda, sumak bitkisinin anti kanserojen olduğu anlaşılmıştır. Yapılan bir çalışmada sumak özütünün öteki sağlıklı hücreler üstünde negatif bir tesir yaratmadığı fakat kanserli hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir.  Bu sayede sumak, kimyasal tedavi de kullanılan bir ilaç olarak kabul edilmeye başlandı.

Kadınlar üzerinde oldukça yardımcı

Sumak kadın hastalıklarını çare etmek amaçlı da kullanılabilen bir bitkidir. Fazla vajinal sızıntı durumunda sumak harici tedavi olarak kullanılır. aynı zamanda sumak anne sütünün arttılması amacı ile de kullanılmaktadır. 

Adet düzensizliği ve ağrıların tedavisinde 

Düzenli sumak kullanımının adet düzensizliğine ve adet döneminde oluşan ağrılara iyi geldiği söylenmektedir.

İnsan vücudunda detoks etkisi yaratır 
Zararlı toksinler ve atıklar zamanla insan vücudunda birikebilir. Bu zararlı toksinler zamanla farklı alanlara yönlendirilmiş sağlık sorunları meydana getirebilir. Sumak, bu atıkların ve toksinlerin vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir.

Solunum ve sindirim sorunlarını giderir 

Sumak, göğüs ve solunum yolları hastalıklarını tedavi etme amacıyla kullanılır. Sumağın farklı alanlara yönlendirilmiş solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İdrar söktürücüdür

Sumağın idrar söktürücü özellikleri vardır. bu nedenle, idrar üretimine asistan olarak vücuttan toksit maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Ağrılı idrara çıkma ve cerahat ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Genelde, bağırsak şikâyetleri için sumaktan faydalanılmaktadır. Ortadoğu’da, ekşi sumak suyu ise mide rahatsızlığını hafifletmek için sık kullanılan bir seçenektir. Yatağı ıslatma sorununu çare etmek için geleneksel bir hap olma özelliği taşımaktadır.

Tedavi edicidir

Sumak, kanı arındırmak ve boğaz ağrısını tedavi etmek için yardımcı olabilmektedir. Sumağın sahip olduğu büzücü ve soğutucu özellikler bitkiyi sindirim ve mesane sorunları için çare edici bir ayla dönüştürmektedir. (5)

Peki, sağlık durumu açısından bu denli faydaları olan sumak’ın nasıl kullanıldığı hakkında bir bilginiz var mı? Sumak nasıl kullanılır, sorusunun cevabını merak ediyorsanız işte yanıtı.

Sumak suyu nasıl hazırlanır?

Sumağı pişirmiş olduğunuz tavuğa, patates salatasına, yoğurdun içerisine ya da et yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.  Sumağı bununla beraber içecek olarak da tüketebileceğinizi biliyor muydunuz?
Sumaktan lezzetli mi lezzetli bir öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Sumak suyu nasıl hazırlanır diyorsanız işte detaylar…

Malzemeler
•    1 bardak su
•    1yemek kaşığı bal
•    2 yemek kaşığı sumak


Sumak suyu nasıl hazırlanır?

1. Suyu ve balı küçük bir tencerenin içerisine koyum.  Orta ateşte kaynatın. 
2.  sonradan içerisine vermiş olduğumuz ölçülerdeki sumağı katın.
3.10 dk karıştırdıktan sonra demlenmeye bırakın. 
4. Hava geçirmez bir kabın içerisine koyun ve depolayın.