Ana Sayfa Sağlık Spordan sonra mutlaka bunu yapın!

Spordan sonra mutlaka bunu yapın!

44
0
Paylaş
Spordan sonra mutlaka bunu yapın!
Spordan sonra mutlaka bunu yapın!

Uzmanlar, sporcuların performansını etkileyen esas faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme alışkanlıklarının geldiğini belirterek, spor sonrası kaybedilen proteinlerin kazanılması için günde en düşük 500 ml. süt içilmesi gerektiği uyarısı yapıyor.

Uzmanlar, spor sonrası beslenmede, spor sonrasında kaybedilen mineralleri yerine koyacak ve enerji için tatmin edici karbonhidrat kaynağını içerecek gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirterek, “Alıştırma sonrası minimum 500 ml. süt kaybedilen mineraller ve vücuttaki su kaybının geri kazanımı açısından önemlidir” bilgisini paylaşıyorlar. 

Sporcuların dinç olmaları ve optimal performansa ulaşmaları için meşrubat tüketiminin çok önemli olduğunu gösteren Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gıda ve Diyetetik Birim Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç “Sütün içerisinde, süt proteini olarak bilinen Kazein (%80) ve peynir altı suyu olarak bilinen Whey (%20) bulunmaktadır.

Bu proteinlerin sindirimi ve emilimi fazla yavaştır. Bu da bu proteinlerin daha yavaş sindirilip emilmesi ile kan aminoasit konsantrasyonunun uzun süreli yükselmesini sağlar. Sütte yer alan proteinler, kaslarda yakıt olarak kullanılan ve protein sentezinde atama bölge dallı zincirleri aminoasitleri yüksek miktarda içerir. bu nedenle sporcular için en yerinde içeceklerden birisi süttür” dedi. 

İnanç, “Süt, baskı ve sağlamlık egzersizlerinden sonradan toparlanmayı artırması sebebiyle, çalışma sonrası için etkili bir içecektir. Yapılan egzersizin çeşidine, süresine ve alıştırma yapanın cinsiyetine kadar önerilen süt tüketiminin değişiklik göstermesi gerekse de; alıştırma sonrası asgari 500 ml. süt önerilmektedir. Ayrıca gıda ögeleri ve vitaminler içerdiği için de daha pozitif fayda sağlamaktadır. bu nedenle sporcuların tatmin edici ve dengeli beslenme düzenleri içerisinde günde 2-3 su bardağı süt yer almalıdır” dedi.