Ana Sayfa Sağlık Sinirleri yatıştıran bitkiler nelerdir?

Sinirleri yatıştıran bitkiler nelerdir?

177
0
Paylaş
Sinirleri yatıştıran bitkiler nelerdir?
Sinirleri yatıştıran bitkiler nelerdir?

Yaşam şartlarından dolayı yaşanan gerginlik öyle çok insanda görülmektedir. Sinirleri düzeltici özelliği bulunan çoğu bitki doğada yer almaktadır. Daha sakin olmanızı sağlayacak bitki çeşitlerini sizler için hazırladık.

SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ OLAN BİTKİLER

Papatya: Sinir sistemi için düzeltici ve sakinleştirici etkileri olan bir diğer popüler bitki. Gerilimi azaltır, mide spazmını geçirir ve ağrı kesicidir.

Lavanta: Bu bitki zihni ve bedeni yatıştırmasıyla bilinir. Lavanta çayı ise sağlıklı kan dolaşımını ve sinir sistemini geliştirirken, zihni berraklaştırır ve hafızayı güçlendirir.

Kediotu kökü çayı: Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkin olanlarından biri de kediotu çayıdır. Uykuyu teşvik eden, stresi ve kaygıyı azaltan bitki geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Melisa çayı: Geleneksel Avusturya tıbbında sindirim sistemi rahatsızlıkları, safra, karaciğer ve asap sistemi bozukluklarının hafifletilmesinde melisa çayı veya esansiyel yağı kullanılıyor. Uykusuzluğun giderilmesinde sıkça başvurulan bir bitki olan melisanın, kedi otu ile beraber tüketildiğinde anksiyetenin maddesel semptomlarını hafiflettiği söyleniyor.

Sarı kantaron: günümüzde modern tıpta orta dereceli buhran tedavisinde uzmanlar göre reçete edilmektedir. Bilimsel incelemeler ile depresyon tedavisine etkisi kanıtlanmış bitki yatıştırıcı özelliği ile Avrupa kıtasında en fazla satılan şifalı tümör arasında yer almaktadır.