Ana Sayfa Sağlık Prostat kanserinin en sık görülen 7 işareti

Prostat kanserinin en sık görülen 7 işareti

208
0
Paylaş
Prostat kanserinin en sık görülen 7 işareti
Prostat kanserinin en sık görülen 7 işareti

Prostat sorunları ileri yaşla birlikte ortaya çıkar 

Prostat, erkeklerde ergenlik dönemden itibaren büyüyerek ödev yapmaya başlayan ve 25 yaşa kadar fonksiyonları çoğalan, ardından da faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülen bir organdır. Prostat hastalıkları genç ve orta yaşlarda daha fazla iltihabi hastalıklar olarak kendini gösterebilir. İleri yaşlarda ise büyümeye bağlı olarak sevecen yükselme ve prostat kanseri oluşabilir. Prostat hastalıkları ve kanserleri, her pasta için ayrı seyir gösterir. Bilhassa iyi huylu prostat büyümesi ara sıra hastada herhangi bir soruna niçin olmazken, prostat kanseri ise erken dönemde tespit edilmediğinde yaşamı korkutma edici sonuçlar oluşturabilir. 

Prostat kanseri sinsice ilerleyebilir 

Prostatta meydana gelen ve kanser olmayan büyümeler, kısaca BPH olarak tanımlanır. Prostatın büyüyerek idrar akışını yavaşlatmasına veya tamamen tıkanmasına yol açan BPH, idrar yolu iltihabının gelişip ilerlemesine ve kanama olasılığının artmasına niçin olabilir. Prostat kanseri ise gürültüsüz ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Bilhassa 40 ve 60 yaşları aralarında sık görülen rahatsızlık, fazla çabuk bir şekilde ilerler ve hastanın yaşamını tehdit edebilir. 70 yaşından sonradan saptanan vakalar ise daha yavaş ilerler. Hastada idrar yolu şikayetleri, hastalığın ileri evresinde ortaya çıkar. İdrar yolu sorunları nedeniyle doktora başvuran kişilerde, kanser hastalığının genelde ileri evreye ulaşmış olduğu görülür. 

Prostat kanserinin bu belirtilerine dikkat!

•    çoğu kez idrara çıkma ve idrar yaparken yaşanan güçlük,
•    İdrar akışında yavaşlama ve tuvalet ihtiyacı sonrası tamamiyle idrarı yapamama hissi,
•    Menide veya idrarda kan görülmesi,
•    Boşalma esnasında sancı,
•    Kasık bölgesinde hastalık hissi,
•    Kemiklerde sancı,
•    Sertleşme sorunları, 

Elle muayene kanserin erken teşhisi için manâlı

 Prostat kanseri, erken evrede yakalandığında çare başarısı yüksek kanser türleri arasında yer alır. Prostat kontrolünde total PSA (Prostat Spesifik Antijen) seviyesinin ölçülmesi ve rektal yoldan prostatın muayenesi önemlidir. Bu şekilde prostatın büyüklük ve kıvamı açısından değerlendirilmesi de olası olur. Çünkü prostatın sertliği kanser açısından uyarıcı bir bulgu olup bu sertliği saptama etmenin elle tetkik dıştan bir yolu şuan için yoktur. Bunun yanında hastadan zorunlu görüldüğünde idrar tetkiki, kreatinin ve idrar akımının hızının ölçümü, ultrasonografi ve PSA’nın diğer daha aşağı tipleri ile ilgili tahliller de istenebilir.