Ana Sayfa Sağlık Öpücük hastalığına dikkat!

Öpücük hastalığına dikkat!

100
0
Paylaş
Öpücük hastalığına dikkat!
Öpücük hastalığına dikkat!

 Çocukları günlerce yatağa düşürebilen bu rahatsızlık bağışıklık sisteminin zayıflamasına ast olarak böylece çok önemli hastalığa da davetiye çıkarabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Kameriye, öpücük hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 
Irk arasında öpücük hastalığı olarak tanıdık enfeksiyon EBV (Epstein-Barr virus) adlı virüse tabi olarak gelişmektedir. İnsandan insana tükürük yolu ile bulaşma olduğu için öpücük hastalığı olarak bilinmektedir. Tıbbi adı “İnfeksiyöz mononükleoz” dur. Öpücük hastalığının kuluçka dönemi takriben 40 gündür fakat ufak çocuklarda bu vakit 15-20 güne değin kısalabilmektedir. Bu virüs bulaşan kişilerde hastalık tablosunun oluşması o kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı kişilerde virüs bulaşmış olsa bile bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa hastalığın klinik bulguları gözlenmemektedir. Hastalık minik çocuklarda (2 yaş aşağıda) hiç belirti vermeden de geçirilebilmektedir.
 
SIRADAN BİR ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU İLE KARIŞABİLİR
Öpücük hastalığı bulaşan şahısların ağız ve boğaz salgılarında çoğalan virüs diğer insanlara öpüşme yoluyla geçmektedir. Kan ve kan ürünleri aracılığıyla da bulaşmalar olabilir. Arada Bir hasta şahısların tükürüğü ile bulaşmış bardak, çatal, kaşık gibi şeylerden de bulaşmalar olabilir. Virüs bulaşan kişilerin birincil 2 hafta şikayetleri olmaz. Bu virüs tükürük bezleri ve ağız içi lenf dokusunda çoğalır. sonradan kana karışan virüs ile birlikte şikayetler başlar.
 
Birincil belirtiler banal bir üstteki solunum yolu enfeksiyonu gibidir. Halsizlik, boğaz ağrısı, alev ve boyun lenf bezlerinde büyümeler gözlenir. Bademcikler büyür, boğaz kızarır. Hastaların %30’unda bademcik üstünde yaygın beyaz renkte irin gözle görülebilir. %50 hastada dalak büyümesi, %20 hastada karaciğer büyümesi muayene ile saptanabilir. Yüz ve dudaklarda ödem görülebilir.
 
Antibiyotikler işe yaramıyor

Bazı hastalarda bütün vücutta döküntü de gelişir. Alev fazla yüksek olur ve banal bir boğaz enfeksiyonuna tarafından uzun sürer. 7-8 gün yüksek ateş devam (39-39,5) edebilir. Rahatsızlık etkeni bir virüs olduğu için antibiyotik tedavisi burada etkisizdir ve kişi antibiyotik kullansa bile ateşin düşmemesi ve boğaz bulguları öpücük hastalığını akla getirir.
 
Bu hastalığın klinik bulguları “Beta” mikrobuna ast boğaz enfeksiyonu ile karışabilir. bu nedenle ayırdetmek için boğaz kültürü alınmalı beta enfeksiyonu bulunamazsa öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Nadir de olsa böbrek ve yürek yetmezliği, sarılık, artrit ( eklem iltihabı), kansızlık, hepatit, menenjit ve dalak yırtılması gibi fazla önemli klinik tablolar oluşabilmektedir. Rahatsızlık ile ilişkili halsizlik durumu aylarca sürebilir.
 
Derhal doktora başvurmalı

Hastalığın tanısı tipik klinik bulgular ile konulur. Laboratuvar testlerinde lökosit artışı gözlenir. Bu lökositlerin bir kısmı öpücük hastalığına özgü özel lenfositlerdir (atipik lenfositler). Belirlenmiş teşhis için kan tahlillerinde bu virüse karşısında oluşan antikorlar ölçülebilir. Bu antikor testleri hastalığın daha evvelden geçirilmiş olduğunu veya o anda geçirilmekte olduğunu kesin olarak saptayabilir.
 
Ateşli dönemde alev düşürücü ilaçlar kullanılır. Yatak istirahati şarttır. Özellikle dalak büyümesi olan hastalarda dalağın yırtılma riski olması nedeniyle yatak istirahati çok önemlidir. Dalak hassasiyet kazandığı için spor faaliyetleri esnasında zahmetsizce yırtılabilir. Anti viral ilaçların öpücük hastalığında etkinliği kesinkes saptanamamıştır.
 
Öpücük hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için bu tanı konan çocuklar okuldan minimum 15 gün uzakta tutulmalıdır. Güvenilmez vakalar bardak, çatal bıçak gibi yemek malzemelerini başkaları ile paylaşmamalıdır. Takibinde dalak büyümesi olanlar dalak küçülene dek spor faaliyetlerinden uzakta kalmalıdır.