Ana Sayfa Sağlık Okul çağı enfeksiyonları ve korunma yolları

Okul çağı enfeksiyonları ve korunma yolları

75
0
Paylaş
Okul çağı enfeksiyonları ve korunma yolları
Okul çağı enfeksiyonları ve korunma yolları
Çocuklarını birincil kere anaokulu ya da okula başlatacak ebeveynlerde tatlı bir acele ve üzüntü başlar. Bir taraftan çocukları için çok manâlı olan eğitim hayatının açılış heyecanı olurken bundan başka acaba çocuğum yeni ortama adapte olabilecek mi? Fazla hasta olabilir mi? endişesi yaşanır. Tabii oysa ilk başvurulan kişiler bu deneyimi yaşayan arkadaşları ve gerisinde çocuk hekimidir.   
 
Ilk Kez endişeye gerek olmadığını ve sıradan şartlarda ebeveynler hiç önlem almasalar bile bağışıklık sistemimiz sayesinde çocukların belirlenmiş ölçüde kendilerini koruyabildiğini ifade eden Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen; ‘Bağışıklık sistemi; sıradan şartlarda kişiyi mikrop olarak ifade ettiğimiz ve bütün enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin hastalıklarına aleyhinde korumaya çalışır.
 
Başlıca da başarılı olur. Ama bazen koruma geçici olarak kuvvetsiz kalır ve hastalık oluşur. Fazla ara sıra de bağışıklık sistemimiz doğuştan olan veya daha sonra kazanılan bir takım kayda değer hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar baştan sona zayıfladığı için zahmetsizce rahatsızlık gelişebilir.
 
Bağışıklık sistemimiz, ilk önce bu mikropların vücuda girmesini engellemeye çalışır. Bu noktada başarılı olamaz ise mikropları girdiği noktada yok etmeye çalışır. Orada da başarılı olamaz ise yayılmasını engelleyerek yalnızca o alan ile sınırlı enfeksiyon olarak kalmasını sağlamaya çalışır. Bağışıklık sistemi bu fonksiyonlarını yaşam boyu sürdürerek bizleri hastalıklara karşısında korur.
 
Bu fonksiyonlar akyuvarlar, timus bezi, dalak, lenf bezleri, kemik iliği gibi birçok organın birlikte çalışması ile yerine getirilir. Bunlardan herhangi birinde oluşabilecek hastalıklar, bağışıklık sisteminde de zafiyet oluşturur. Ilk Önce anne sütü ile beslenme olmak üzere, çocukluk çağında geçirilen hastalıklar ve uygulanan aşılar, bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur.
 
böylece çocukluk çağında enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Zamanla gelişen bağışıklık sitemi sayesinde enfeksiyon hastalıkları azalır. Yaşlılık ile birlikte bağışıklık sistemi de yaşlandığından bitmiş enfeksiyonlarda büyüme görülür. Bağışıklık sistemi; kötü besin, negatif çevre şartları, uykusuzluk, fazla dermansızlık ve stresle beraber zayıflar’ açıklamasında bulundu. 
 
Çocuğunuzu Enfeksiyonlardan Gözetmek İçin;
 
• Yenidoğandan itibaren bütün aşılarını yaptırın. 
• Ellerini ahenkli ve sık yıkamasını sağlayın. Ellerin ahenkli ve sık yıkanması birçok enfeksiyon hastalığından korunmada en kayda değer koruyucu mekanizmadır. El yıkamanın muhtemel olmadığı durumlarda el dezenfektanı kullanabilirsiniz. 
• Ahenkli ve dengelenmiş beslenmesini sağlayın. Ahenkli ve dengeli besin cisim direncini artırarak koruyucu etki yapar.
• Yeterli miktarda akıcı tükettirin.
• Yeterli ve düzenli uyku uyumasını sağlayın.
• Sigara dumanından uzaktan tutun. Sigara dumanından uzakta kalma özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından korunmasını temin etmek için fazla önemlidir. 
• Zoraki kalmadıkça topluluk mekanlardan uzakta tutun. 
• Hasta birey ve çocuklara yaklaştırmayın. 
• Mevsimine yerinde giydirin. 
• Düzenli spor yaptırın. 
• Stresten uzakta durmasını sağlayın. 
 
Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İstiyorsanız; 
 
• 2 yaşına kadar anne sütü ile besleyin.
• Çocukluk aşılarını düzenli yaptırın.
• Ahenkli uyumasını ve yeterince dinlenmesini sağlayın. 
• Yaşına uygun sporları yapması için yönlendirin. 
• Uyumlu ve dengeli beslenmesine uyarı edin. Protein, karbonhidrat ve yağ içeriği dengeli ayrıca vitaminlerden varlıklı meyve ve sebze tüketmesini sağlayın. 
Bunların haricen ahenkli vitamin kullanımı, bitki çayları, balık yağı preparatları ve muhtelif maddeler taşıyan bağışıklık sitemi uyarıcıları (çinko, c vitamini, beta glukan, ekinezya v.b) gibi yardım ürünlerinin her ne dek bariz zararlı etkileri saptanmamış olmakla birlikte; yine de bu ürünlerin uzun süreli kullanımındaki etkileri tamamen bilinmediğinden kullanımları kısa süreli ve doktor kontrolünde olmalıdır. 
 
Sık Karşılaşılan Mektep Çağı Enfeksiyonları
 
Soğuk algınlığı (nezle): En sık görülen mektep çağı enfeksiyonu olup, virüsler kadar oluşturulur. Hafif burun akıntısı, hapşırık ve aralıklı öksürükle beraber hafif alev olabilir. Genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşir.
 
Grip: İnfluenza virüslerinin niçin olduğu genel olarak yüksek alev, baş ağrısı, kas ağrıları ile seyreden burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün eşlik ettiği fazla halsizlik yapan daha önemli bir durumdur. Hekim gözetiminde tedavi ve komplikasyonlar (kulak iltihabı, bronşit ve zatürre gibi) açısından takibi gerekir.
 
Boğaz enfeksiyonları: Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateşle seyreden boğaz enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu antibiyotik tedavisi gerektirmeyen virüs enfeksiyonları olmakla beraber özellikle antibiyotik tedavisi gereken durumların ayırt edilebilmesi için doktor muayenesi ve laboratuvar incelmeleri gerekebilir. Özellikle A grubu beta hemolitik streptokok (beta mikrobu) tespit edilen hastaların mutlak surette ve tatmin edici zaman antibiyotik tedavisi alması gerekir. Doğru ve tatmin edici tedavi edilmeyen beta enfeksiyonlarının romatizma ve nefrite neden olabileceği unutulmamalıdır. 
 
Zatürre (Pnömoni); Yüksek alev, yoğun öksürük ve balgamla seyreden zatürre çoğunlukla bir boğaz enfeksiyonunu takiben gelişir. Dağıtılmış virüs ve bakteriler tarafından bilhassa de bağışıklık sistemi çelimsiz kronik hastalığı olan düşkün çocuklarda görülür. Erken teşhis ve çare hastalığın ilerlemesine; dolayısıyla hayatı tehdit edici noktaya varmasına engel olur.
 
Bronşit ve Bronşiolit; Minik ve orta boy soluk borularının virüs ve bakteriler tarafından iltihaplanması ile oluşurlar. Genellikle öksürük, balgam, hırıltı, ateş ve zaman zaman göğüs ağrısı ile kendini gösterirler. Başlangıcında genelde boğaz enfeksiyonu laf konusudur. Tanı ve tedavi için hekim değerlendirmesi esastır. 
 
Orta Kulak İltihabı; Bilhassa soğuk algınlığı, grip ve boğaz enfeksiyonlarından sonradan bakteri ve virüsler östaki kanalı vasıtası ile boğazdan orta kulağa geçerek iltihaba neden olurlar. Kulak ağrısı, alev ve işitme azlığı ile kendini gösterir. Hekim değerlendirmesi ve tedavisi gerekir.
 
İshal; Günde en düşük üç kere sulu dışkılama, bulantı, kusma, karın ağrısı ve alev ile ortaya çıkar. Ağız yolu ile alınan yiyecek ve içeceklerden geçen bakteri virüs ve parazitlerin hastalığıdır. Doktor değerlendirmesi ve laboratuvar incelmeleri sonrası bir taraftan hap tedavisi planlanırken bundan başka akışkan kaybının yerine konması gerekir.
 
Döküntülü Hastalıklar; Mektep çocukları özellikle kalabalık ortamlarda bulunmaları nedeni ile döküntülü hastalıkları da yaygın olarak geçirirler. Kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği gibi aşı ile korunabilen hastalıkların yanına birçok döküntülü hastalık vardır. Müşterek özellikleri virüsler göre oluşturulmaları ve ateş ile birlikte olmalarıdır. Teşhis ve zorunlu çare önerileri için hekim göre değerlendirilmeleri gerekir.
Son olarak okul çağı çocuklarında rutin olarak mektep öncesi değer biçme yapılmalıdır.