Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Ofis çalışanlarına 7 sağlıklı beslenme önerisi

Ofis çalışanlarına 7 sağlıklı beslenme önerisi

62
0
Paylaş
Ofis çalışanlarına 7 sağlıklı beslenme önerisi
Ofis çalışanlarına 7 sağlıklı beslenme önerisi

Yapılan işin niteliğine kadar, çalışanın toplam enerji ve beslenme ihtiyacı istikrarsızlık göstermekle birlikte esas girişim olarak uyum ve denge benimsenerek ihtiyaca yerinde gıda planı uygulanması epeyce manâlı. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Dinç Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, büro çalışanlarına 7 sağlıklı beslenme önerisinde bulundu.

Kahvaltıyı simitle geçiştirmeyin
Günün enerji dengesini meydana getirmek ve gözetmek açısında bakıldığında kahvaltı, en önemli öğündür. Büro çalışanları birçok vakit bu öğünü atlar veya poğaça, simit gibi hızlı atıştırılan yiyeceklerle geçiştirir. Ama kahvaltı yalnızca karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden yok, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalıdır. Poğaça, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yerine peynirli bir sandviç ve bir meyve daha dengelenmiş bir kahvaltı seçeneğidir. Sandviçler akşamdan evde de hazırlanabilir.

Bisküvi ve hamur işlerinden uzak durulmalı
Ofis çalışanlarının en sık yaptığı hatalardan biri gün içinde sağlığa zararlı atıştırmalıkların olduğu ara öğünler tüketmeleri. Yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, minik hazırlanmış sandviçler, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, gofret, kraker, bisküvi gibi sadece yağ, şeker ve undan oluşan yiyeceklerden fazla daha dinç, besleyici ve gıda kalitesini iyileştiren seçeneklerdir.

Ara öğünleri sağlıklı besinlerden seçilmeli
Ofislerde ara öğünlerde seçenek sunan yiyecek-meşrubat otomatları da bulunmaktadır. Buralardan da kuru yemiş, kuru ya da taze meyveler, tatsız içecekler gibi dürüst seçimler yapılmalı. 

Toplantılarda kuru pasta ve ikramların tüketimine dikkat edilmeli
Büro ikramları da daha ufak porsiyonlarda ve dinç seçeneklerden oluşmalı.Doğum günü kutlamalarında veya toplantı ikramlarında pasta, kurabiye gibi hamur işi ürünler yerine taze ya da kuru meyveler tercih edilebilir.

Evde detoks içecekleri hazırlanabilir
Son zamanlarda gittikçe artan bir trend olan detoks içecekleri de zindelik sağlamaya ve enerjiniz düzenlemeye asistan olur. O Kadar çok taze sebze, meyve ve baharatı kullanarak evde hazırlayacağınız detoks içecekleri keza vitamin mineral desteği sağlar ayrıca de vücudu toksinlerden arındırarak kendinizi zinde ve aktif hissetmenize tezgâhtar olur.

Su tüketimi ihmalkârlık edilmemeli
Günlük akışkan ihtiyacı sadece kahve, nehir gibi içeceklerle karşılanmamalı mutlaka “su” da içilmelidir. Su içmekte zorlanıyorsanız nane, maydanoz gibi taze otlar, limon, zencefil, çubuk tarçın, karanfil gibi aromatik baharatlar kullanarak aromalı sular hazırlayabilir ve bunları tüketebilirsiniz. 

Mutlaka spor yapılmalı
Ofisteki çalışma hayatı, başlıca masa başında, şahısların hareketini azaltan, ulaşımda için daha fazla araç kullanılan ve yürüyüşün eksik olduğu, kişiyi inaktif bir hayata yönlendirir. bu nedenle yürüyüş için bütün fırsatları kullanmak ve muhtemel ise ahenkli spor yapmak, ayrıca egzersiz hayatının getirdiği stresle başa çıkmada ayrıca de sağlığı korumada oldukça önemlidir.