Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Obezite tedavisinin ana hatları

Obezite tedavisinin ana hatları

88
0
Paylaş
Obezite tedavisinin ana hatları
Obezite tedavisinin ana hatları

Obezitenin tedavi edilebilir, daha da önemlisi önlenebilir olması konuyu şimdi gündemimize almamızı gerektirmektedir. Obezite yalnızca iç salgı bezleri bilim dalı ve iç hastalıkları uzmanlarını değil, başta aile hekimleri olmak üzere, kardiyoloji, nöroloji, psikiyatri, gastroenteroloji, jinekoloji, göz hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi vb. birçok hekimi de yakından ilgilendirmektedir. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği aktüel kılavuzları eşliğinde obezite ile ilgili izlenmesi gereken yol haritasının ana hatları şöyledir:

Kişiler; BKİ?25 kg/m2 olduğunda kardiyovasküler rahatsızlık riskinin ve BKİ?30 kg/m2 olduğunda ise bütün nedenlere emrindeki ölüm riskinin artığı yönünde bilgilendirilmelidir. BKİ?25 kg/m2 olup ek kardiyovasküler risk faktörleri ya da obezite ilişkili komorbiditeleri olmayan kişilerin daha pozitif kilo alması önlenmelidir.

BKİ?25 kg/m2 olup ilave kardiyovasküler rahatsızlık riski veya obezite ilişkili komorbid durumları olan kişilerin zayıflamak için değerlendirilmesi ve yönetilmesi gerekir. BKİ ? 30 kg/m2 olan herkesin tartma kontrolüne ihtiyacı vardır.

Yaşam tarzı değişikliğine karşın BKİ ?30 kg/m2 olan hastalarda veya komorbid hastalıklar ile birlikte BKİ ?27 kg/m2 olan hastalarda (yaşam tarzı değişikliğine ek olarak) farmakoterapi seçenekleri değerlendirilmelidir.

BKİ

BKİ 35-39,9 kg/m2 olup obezite ile ilişkili komplikasyonları yer alan, kilo verme için motivasyonu olmasına karşın davranış tedavilerine ek olarak ilaçlı ya da ilaçsız yeterli kilo veremeyenlere bariyatrik cerrahi önerilebilir. BKİ ? 35 kg/m2 olması durumunda obezite ile ilişkili minimum 1 komorbiditenin eşlik ediyor olması gerekir. 

BKİ ?40 kg/m2 kilo verme için motivasyonu olmasına rağmen yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak ilaçlı veya ilaçsız tatmin edici kilo veremeyenlere bariyatrik cerrahi önerilebilir. Bu durumda obezite ilişkili ek bir komorbidite şartı yoktur; cerrahi tedavinin tehlike artışına niçin olmaması gerekir.
 

Medikal Obezite Tedavisi Uzmanı Dr. Murat Çağatay Deniz