Ana Sayfa Sağlık Neden yoga yapmalıyım?

Neden yoga yapmalıyım?

97
0
Paylaş
Neden yoga yapmalıyım?
Neden yoga yapmalıyım?

Yogaya başlamayı düşünüyorsanız, içten bir karar devretmek üzeresiniz demektir. Yoganın zihinsel ve somut sağlığa yararları, yogaya başlamak için tatmin edici nedeni sunmaktadır.

Yoganın faydaları arasında rahatlamak, daha iyi uyuklamak, konsantrasyonun artması ve daha niceleri mevcuttur.

Eğer yogayı keşfetmeden önce son bir motivasyona ihtiyacınız varsa yogaya başlamak için bu nedenlere göz atın.

Yoga Zihinsel Karmaşayı Azaltır
Bugünün meşgul ve seri dünyasında zihniniz aralıksız çalışıyor, olan biteni düşünüyor olabilir. Yoga anı yaşamanızı sağlar ve zihninizi temizlemeye tezgâhtar olur. Strese yol açan şeyler genelde takılıp kaldığımız ve üzerinden bir sürü devamlılık oluşturduğumuz şeylerdir. Bunlar bize süre kaybettirirken, yoga aklımızı temizlemeyi kolaylaştırır.

Yoga Ruh Halini İyileştirir
Eğer mutsuz hissediyorsanız, yoga doğal bir şekilde asistan olabilir. 2011’de Boston Üniversitesi  Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre 12 haftalık dönemde yoga, 19 uygulamacının ruh halini iyileştirmiş ve endişe problemlerini azaltmıştır. Bunun sebebi olarak yoga yaptığınızda beyinde yükselen gamaaminobutirik asit seviyesi görülmektedir. Diğer araştırmalar da bu maddenin düşük seviyeleri ve buhran arasında ilişki bulmuştur.

Yoga Diğer sporların Yanında da Etkilidir
Yoga esneme ya da denge çalışmalarını içinde bulundurmayan birçok spor ve fitnesstürüne eşlik edebilir. Profesyonel spor takımları bile artık yogayı antrenmanlarının bir parçası olarak yapmaktadırlar. Yoga sporcuların denge, odaklanma ve dayanıklılık becerilerini artırarak, kendi dallarında daha başarılı olmalarına asistan olur. İster koşucu, ister tenisçi olun veya ağırlık kaldırın; yogayı keşfetmek daha iyi olmanızı sağlayabilir.

Yoga Uyumaya Muavin Olur
Eğer gece boyu yatakta dönüp duruyorsanız yogaya başlamak için bir nedeniniz daha var demektir. 2004’te yapılan bir araştırmaya tarafından yoga uykusuzluktan kaynaklanan uyku bölünmelerini azaltmaktadır. Araştırmaya katılan kişiler uykudan daha iyi verim aldıklarını, daha uzun uyuduklarını ve uykularının daha nadir bölündüğünü belirtmiştir.

Yoga Herkesin Yapabileceği Bir Egzersizdir
Yoga hemen hemen her birey için uyarlanabilir, çünkü kişinin kendi hızına ve gücüne kadar adapte edilebilir. Çoğu pozun, başlangıç seviyesinden, bilirkişi seviyesine dek ayrı versiyonları mevcuttur. Yaşınız, kilonuz, gücünüz veya esnekliğiniz ne olursa olsun, yoga yapmanızın bir yolu mevcuttur. Ihtiyarlık yıllarında bile yogaya başlanabilir.

Yoga Esnekliğe Asistan Olur
Ayak parmaklarına dokunmakta zorlananlar için yoga kademeli olarak gerilmiş kasları yumuşatabilir ve esnekliği artırabilir. Esnekliği artırmanın anahtarı, yogayı ahenkli olarak yapmaktır. Yoga vücuda vermek gibidir ve uyumlu olarak uygulandığında sonuçlar alınacaktır.

Yoga Yeni İnsanlarla Tanışmak İçin İyi Bir Yoldur
Tüm grup sporları ya da dersleri, aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışmak için iyi bir fırsat olabilir. Yoga da sağlıklı kalırken, neşeli bir çevre oluşturmaya yardımcı olabilir. Diğer Taraftan bu barda birileriyle tanışmaktan fazla daha sağlıklıdır. Dinç alışkanlıkları olan arkadaşlar almak de, motivasyonunuz düştüğünde, baştan kazanmanız için yardımcı olacaktır.

Yoga Sınırlarınıza Hürmet Duyar
Çoğu fitness aktivitesi aralıksız gelişmenizi, daha iyisini yapmanızı gerektirir. Yoga ise sizin kendi maddesel güçlerinize ve sınırlarınıza yerinde spor yapmanıza olasılık tanır. Dolayısıyla sınıftaki kimseyle rekabet içinde olmazsınız. Yoga vücudunuza ve sınırlarınıza saygı duymayı öğretir, kesintisiz daha ileriye doğru kendinizi itmenizi gerektirmez. Kendi hızınızla ilerlersiniz ve vücudunuzun ihtiyaçlarına kadar duruşların zorluğunu belirleyebilirsiniz.

Yoga Özgüveni Geliştirir
Yeni pozları öğrenmek, ve bu pozlarda ustalaşmak hem bedenen, keza de yeni bir şeyler öğrenebilme alanında özgüveninizi güçlendirir. Araştırmalar vücutta ve zihinde güçlenmeye muavin epeyce kendimize ve kararlarımızda duyduğumuz güven artar. Hem maddi, hem de zeka olarak sandığımızdan daha kuvvetli olduğumuzu hatırlarız.

Yoga Stresi Azaltır
İş ya da diğer sebeplerle stres probleminiz varsa, yoganın basit nefes teknikleri bile zihni sakinleştirebilir. Cisim pozlar arasında ilerledikçe stres azalması sağlanabilir. Pozlara nefes çalışmalarını dahil edince vücuttaki kaslar rahatlar ve gövde strese tutunmayı bırakır. Eğer duruşları çalışacak zaman ya da fırsat yahut bir zaman meditasyon gerçekleştirmek da yardımsever olacaktır.

Hemen Sağlık