Ana Sayfa Sağlık Cinsel Sağlık Neden aldatmamalısınız?

Neden aldatmamalısınız?

149
0
Paylaş
Neden aldatmamalısınız?
Neden aldatmamalısınız?

HPV, Genital Siğil veya Kondilom nedir?

 HPV (Human Papilloma Virüs)  insanlara genel olarak cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil (öteki adı ile kondilom) yapabilen bir virüs hastalığıdır.

 Erkeklerde Genital Siğil, Kondilom En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Peniste Siğil Görülme Yerleri Neresidir?

 Bu virüsün 70 ‘in üstünde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesine makat ve genital  bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık sünnet derisi, frenulum ve penisin sırık-baş kısmındaki olukta yerleşir. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tüm genital bölgeye yayılmış çok sayıda lezyon da olabilir. Erkeklerde keza makat, anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılabilmektedir.

 Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur?

Erkeklerde cinsel bölgedeki lezyonlar çoğunlukla 2-10 mm çapındadır. HPV enfeksiyonu olağan formu olan kondiloma aküminata lezyonlarında %70-95 oranında HPV herif 6 ve 11 olduğu ve kanserojen tiplerin daha eksik olduğu bildirilirken, belirti vermeyen lezyonda ise çoğunlukla kanserojen HPV daha aşağı tiplerinin (tip 16 ve 18) bulunduğu bildirilmiştir.

 Anüs Bölgesinde Oluşur mu ? Tedavisi Mümkün mü?

HPV sadece penis, kasık bölgesinde görülmez. İnsan papilloma virusu genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışarıda yerleşimlerde de siğillere yol açabilmektedir. Bulaşma şekli daha fazla ellerde (tırnak arasına) yerleşen HPV virüsünun makat bölgesine kolaylıkla bulaşmasıyla oluşur. Hasta istem dışı daha önceden yerleşen HPV enfeksiyonunu makat ve anüs bölgesi civarına bulaştırabilir. Makat bölgesi veya makat içine yerleşen HPV virüsünün tedavisi mümkündür.

Genital Bölgede Siğil Bulunmayan Lakin HPV Virüsü Taşıyıcısı Olduğu Şüphelenilen Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur? Hangi Yol İzlenir?

Tipik HPV enfeksiyonuna emrindeki karnıbahar sözde lezyonlar kolayca tanınırken semptom vermeyen lezyonlar asetik asit ve büyüteç aşağı inceleme ile belirlenebilir. Asetik Asit Testi kullanılarak görülmeyen lezyonların da görünebilir hale getirilmesi başarıyı arttırır. Bu testte asetik asit solüsyonu sürüldükten sonra lezyonlarda renk beyaza döner.Beyazlaşan lezyonlar bu hastalığın bulaştığı yerlerdir. Bu bölgelerin de yok edilmesi etkili çare sağlar. Prezervatif siğillerden korunmada yetersizdir. böylece de çare aşağıda çiftlerin ilk 1 ay prezervatifle deha ilişkide bulunması önerilmez.

 Genital Siğiller, Peniste Siğil, HPV Virüsü Erkekte Kansere Yol açar Mı?

 Genital HPV enfeksiyonu ile genital kanser oluşumu arasında yakın ilişki vardır. Bilhassa HPV tip 16 erkekte skrotal kanserlerde tespit edilmiştir. Ayrıca penis kanserine de sebep olduğu bilinmektedir. Erkek idrar kanalında da virüs bulunabildiğinden, mesane kanserlerinde sebep casus olarak araştırılmış oysa yapılan çalışmalarda HPV’nin mesane kanseri yapmadığı görülmüştür.

Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV hem makat ve anüs bölgesi civarında yerleştiğinde de makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebep olabilmektedir. başkaca HPV, bilhassa oral seks yoluyla erkeklerde ağız tadı, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bir takım durumlarda yemek borusu kanserine de neden olduğu da bilinmektedir. Kısacası HPV virüsü bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için önemli bir tehlike faktörüdür.  

Genital Siğiller, HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır ve Yayılır?

 Bu HPV enfeksiyonu en sık cinsel ilişki esnasında bulaşır. Son yıllarda özellikle bu hastalığın görülme oranının gitgide artarak arttığını belirten bir  fazla rapor ve yayın vardır. HPV enfeksiyonu ile ilgili en önemli tehlike faktörleri yaş ve cinsel partner sayısıdır. Hastalık en fazla etkin cinsel dönemde görülür.

Çok bulaşıcı bir virüstür, sadece genital bölgelerin yakın teması ile veya umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir. Kuluçka süresi 3 hafta ile 7 ay gibi uzun bir süredir. bu nedenle de etkili tedavi zordur. Hele evli veya cinsel beraberliği olan çiftlerde tedavi fazla daha zordur.

Bu hastalığı diğer cinsel temasla bulaşan hastalıklardan ayıran en manâlı farkı günlük yaşantısını etkileyen ŞİKAYET OLUŞTURMAZ. Birçok kişi bu siğilleri taşıdığını bilir fakat durumun ciddiyetinden farkında olan değildir. böylece de doktora tedavi için başvurmaz.

HPV başka yollardan bulaşabilir mi?

Enfekte tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları ya da küvetten HPV’nin geçebileceğine ait kanıt yoktur, klinik çalışmalarda bu nesil bir geçiş olduğu gösterilememiştir. Ancak, açıklanamayan bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yolların olasılığını ekarte ettirmez.

Erkeklerde Genital Bölgede, Anüste Ve Penisteki Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

 Erkekteki HPV lezyonun yaptığı genital siğillerin tedavi şekli lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, hastanın uyumuna, yaşına ve Sancı eşiğine kadar değişebilir. Virüs hastalıkları tedavisinde antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Bu hastalığın tedavisinde hedef görünen ve soyut lezyonları büsbütün ortadan kaldırarak bitmiş oluşma riskini ve bulaştırıcılığının azaltılmasıdır.

Yok edilme ise cerrahi olarak çıkarılması, koter ya da karbondioksit laser uygulanması ile yakılması, kriyoterapiyle dondurulması veya bir takım grup hastalarda krem, akışkan şeklinde ilaçlarla yakılması ile mümkündür. Bu tedavi modelleri kombine de edilebilir.

Bu çare yöntemlerinden koterizasyon en pratik ve uygunudur. Çünkü, kriyoterapi ve karbondioksit lazer pahalıdır, kotere üstünlüğü yoktur. Krem ve solüsyonların etkisi hemencecik görülmez, haftada birkaç kere hasta tarafından uygulanır. Lezyonun dışına taşınca alışılagelmiş dokuda da harabiyet oluşur. Görülmeyen lezyonlar değil edilemez.

Ciltte kir daha fazla kalır. Hastanemizde asetik asit ve koterizasyon işlemi herhangi bir sancı, acı ve hastaların jurnal faaliyetlerine engel olmayacak yöntemlerle uygulanmakta olup gerekli durumlarda histopatolojik inceleme için parça da alınabilmektedir.

HPV’yi ömür boyu taşıyacak mıyım?

Bu sorunun cevabı açık değildir. HPV’ye alıngan testlerde pozitif olan kişilerin %70’i ilk sene içinde, %90’ı ise 2 sene içinde olumsuz oldukları görülmüştür. Bu koşul HPV’ye aleyhinde etkin immün cevaba bağlıdır. Bunun bütünüyle ne kavrayış geldiği bilinmemektedir: virüs vücuttan ayrıntılarıyla arındırıldı mı, yahut bu hassas testlerde dahi saptanamayan fazla düşük sayılara dek baskılandı mı? HPV’ye aleyhinde etkili immün cevabı olan çoğu kişide lezyon gelişmediğinden HPV’nin tamamen değil edilmesi ya da baskılanması önemli değildir. Yaşamın geri kalan döneminde bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama olduğunda, bazı kişilerde siğiller ve diğer HPV lezyonları nüks edebilir.

HPV Bulaşıcılığından Korunmaları İçin Prezervatif Tatmin Edici Midir?

Maalesef cinsel yolla bulaşan HPV’den korunmak için sadece prezervatif göstermek tatmin edici olmamaktadır. Çünkü HPV virüsü, cinsel ilişki sırasında temas eden bütün deri bölgelerinden bulaşabilmektedir. Hem virüsün bulaşması için bütün bir cinsel ilişki yaşamakta gerekmemektedir. Genital bölgeye yakın kasık aralarında virüs taşıyan bir birey diğer bir kişinin dış genital bölgesiyle sürtme yolu ile temas etmesi halinde de virüs ciltten cilde geçebilmektedir. Prezervatif etkin olmadığı için tek eşlilik haricen korunma yolu yoktur.

 Genital Siğil, HPV Virüsünüz Var İse ;

 HPV lezyonu , genital siğil ya da kondilom oluşumlarını tıraş etmeyiniz ve kesmeyiniz.

HPV virüsü tespiti için bir kan testi yoktur, kanda HPV saptama edilemez. Kondilom tanısı konan şahısların partnerleri de mutlaka tetkik olmalı ve icabında çare edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir partner enfeksiyonun kesintisiz her tarafta bulaşmasına niçin olabilir.

Sigarayı En Ince Ayrıntısına Kadar Bırakın: Sigara, sahip olunabilecek en güvenli olmayan alışkanlıklardan biridir. Genel sağlık durumu üstünde de negatif etkileri vardır. Sigara bağışıklık sisteminizi fena yönde etkilediğinden HPV tedavinizde nüks ihtimalini arttırır.

HPV günümüzde çok sayıda kişide yer alan bir rahatsızlıktır. HPV ve güya herhangi bir oluşum ile karşılaştığınızda en yakın zamanda konu ile ilgili bir sağlık merkezine başvurun.

Erkeklere HPV Aşısı Uygulanmakta Mıdır?

Evet, son dönemde bilhassa Avustralya, Kanada ve Amerika da bir fazla risk altındaki erkeğe penis ve anüs kanserine koruyucu olabilmesi için HPV aşısı uygulayan merkezler vardır. Risk altındaki erkeklere uygulanması gerektiğine dair yapılmış bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Yakından peşine düşüp takip ettiğimiz incelemeler sonucu erkek hastalarımıza uygulanan çare ile beraber aşı tedavisini gerektiğinde önermekteyiz.