Ana Sayfa Sağlık Maden suyu ve soda kör edebilir!

Maden suyu ve soda kör edebilir!

86
0
Paylaş
Maden suyu ve soda kör edebilir!
Maden suyu ve soda kör edebilir!

Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından daha sonra gelen göz yaralanması nedenleri aralarında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine yan göz yaralanmalarıyla fazla sık karşılaşıldığını söyleyen Doç. Dr. Levent Akçay maden suyu ve sodalara karşı manâlı uyarılarda bulundu.
Maden suyu ve soda kör edebilir!

Maden suyu ve soda şişeleri, kaygısızca açılmaya çalışıldığında gözde ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Soda şişesine alt göz yaralanmalarıyla çoğu kez karşılaşıldığını vurgulayan Doç. Dr. Levent Akçay, “Soda ve maden suyu şişeleri yere vurduğu süre patlayarak şişe kapağını göze içten fırlatır. Kaza çoğunlukla kazazedenin şişeyi açmaya çalışırken elinden kayan şişeyi yakalama refleksiyle öne eğilmesi sonucunda meydana geliyor.

Yere belli bir kuvvetle çarpan şişenin kapağı yerinden fırlayarak gözün yırtılmasına niçin olurken, göze isabet eden cam kırıkları da favori delinmelere yol açabilir” diyor

Maden suyu ve soda kör edebilir!

Gözü steril bir mendille kapatın ve asla dokunmayın!

 Doç. Dr. Akçay, “Özellikle gözde delinmelere ve gözün dışarı çıkmasına niçin olabilecek bu gibi kazalar manâlı acil olgularının başında gelmekle birlikte, yapılmayan ya da yanlış yapılan her girişim geri dönüşsüz sonuçlara niçin olabileceği için içten müdahale hayati siklet taşımaktadır” diyor.

 Gözde delinmelerin meydana geldiği kazalarda ilk olarak gözün mikropsuz bir mendille ya da pedle kapatılması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Akçay, “Göze katiyen dokunulmamalı ve eğer göze bir şey battıysa muhakkak çıkartmaya çalışmamalıdır. Aksi takdirde gözün içindeki materyalin dışarı çekilme riski vardır. bu nedenle hiç süre kaybetmeden en yakın sağlık durumu kuruluşuna başvurulmalıdır” diyor.
.

Maden suyu ve soda kör edebilir!