Ana Sayfa Sağlık Lahananın sağlığa faydaları

Lahananın sağlığa faydaları

150
0
Paylaş
Lahananın sağlığa faydaları
Lahananın sağlığa faydaları

Öbür şekillerde ve renklerde çeşitleri mevcut olan lahananın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Lif, folat, manganez, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, B6, A, C ve K vitaminleri açısından oldukça varlıklı olan lahana kalori açısından da oldukça düşüktür. Polifenoller ve sülfür bileşikleri de dahil edinmek üzere güçlü antioksidanlar içerir. Lahananın birbirinden şaşılacak faydaları…
Lahananın sağlığa faydaları

Yürek sağlığını artırır

Kırmızı lahanadaki antosiyaninler, vücuttaki kardiyovasküler hastalığa neden olabilecek intihaplanmayı bastırır. Lahanadaki yüksek polifenol içeriği trombosit oluşumunu önlemeye muavin olur ve kan basıncını düşürür. Bu da, kardiyovasküler hastalık riskinizi düşürmeye asistan olur.

Lahanadaki potasyum içeriği aynı zamanda vücudunuzdaki pozitif sodyumun zararlı etkilerine karşısında çalışarak kan basıncını düzenlemeye tezgâhtar olur. Yüksek miktarda potasyum alımı, inme riskinde azalma ile ilişkilidir. Keza lahana, kötü kolesterol seviyenizi düşürür ve iyi kolesterolün artırmasına yardımcı olur. Bu da zamanla yürek hastalığı riskini azaltmaya asistan olur.

Lahananın sağlığa faydaları

Beyin sağlığını geliştirir

Lahana beyniniz için iyidir. İyot bakımından varlıklı olan lahana, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve sinir sistemini akıcı şekilde çalışır halde miktar. Alzheimer hastalığı ve bunama gibi nörolojik rahatsızlıkların önlenmesinde ve tedavisinde kayda değer bir rol oynamaktadır.

Lahanadaki K vitamini ve antosiyaninler zihinsel işleyişi ve konsantrasyonu artırmaya asistan olur. Aslında, K vitamini sinirleri hasar ve bozulmaya karşı koruyan sfingolipid üretimine asistan olur. Keza lahana da zihinsel dayanıklılığı ve hafızayı geliştirmede önemli bir rol oynayan B vitaminlerine de sahiptir.

Lahananın sağlığa faydaları

Sindirimi geliştirir

Sindirim sağlığınızı ilerletmek istiyorsanız diyetinize mutlaka lahana ekleyin. Lahana, gut dostu çözülmeyen lifler ile doludur. Lif adi bağırsak hareketi geliştirmeye de asistan olur. Lahana su içeriğinden nedeniyle kabızlığı önlemeye asistan olur. Keza lahana mide yanması da dahil almak üzere çeşitli sindirim problemlerini hafifletmeye muavin olan doğal anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Lahananın sağlığa faydaları

Kan şekerini düzenler

Lahananın antioksidan ve anti hiperglisemik özellikleri diyabet tedavisi için bir tedavi kaynağı sunar. Kan şekeri düzeylerini düşürmeye muavin olur ve insülin üretimine muavin olur. Lahana içindeki lif içeriği ile şeker emilimini yavaşlattığı için şeker hastalığını önlemeye de muavin olur.

Lahananın sağlığa faydaları

AIDS’deri korur

Lahana vücudun doğal detoksifikasyon sürecinde faydalıdır. Lahana içindeki lif ve kükürt miktarı detoksifikasyona tezgâhtar olur. Lif, zararlı toksinleri bağlar. Karoser kadar emilmelerini önler ve toksinlerin atık ürünlerden arındırılmasına muavin olur.

Lahananın sağlığa faydaları

Mide ülserinden korur

Lahana mide ülseri tedavisinde etkilidir. Vücutta mide astarına kan akışını uyaran bir amino asit üretmeye tezgâhtar olur. Bu mide astarını güçlendirmeye ve ülseri iyileştirmeye asistan olur.

Lahananın sağlığa faydaları

İntihaplardan kurtarır

Diyetinize lahana katarak vücuttaki intihabı yoklama edebilirsiniz. Lahana anti enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bilhassa glutamin ağrıyı ve intihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Lahananın sağlığa faydaları

Sarkık göğüsleri sıkılaştırır

Emzirirken göğüslerin şişmesi veya sarkması ile uğraşmak, bir anne için bir kabustan diğer bir şey değildir. 
Göğüslerinizde süt dolduğundan dolayı göğüs sarkması meydana kazanç. Göğüslerin şişmesinde ve ağrıları eksilmek için lahana yaprakları kullanabilirsiniz. Lahana’nın antibiyotik ve tahriş edici olmayan özellikleri, yerel kılcal damarları genişleterek ve bölgedeki kan akışını iyileştirerek doku tıkanıklığını azaltmaya muavin olur.

•    30 dakika her tarafında buzdolabına lahana yaprakları koyun.
•    Göğsünüzü soğuk bir lahana yaprağı ile sarın.
•    Yaprak oda sıcaklığına ulaştığında yenisiyle değiştirin.

Lahananın sağlığa faydaları