Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Kokulu üzüm nedir ve faydaları nelerdir?

Kokulu üzüm nedir ve faydaları nelerdir?

171
0
Paylaş
Kokulu üzüm nedir ve faydaları nelerdir?
Kokulu üzüm nedir ve faydaları nelerdir?

Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kokulu üzüm, faydaları açısından büyük siklet taşıyor. Ülkemiz de yer alan kokulu üzüm ıslak bölgelerde yetişir ve kabuk kısımlarında oldukça çok antioksidan maddesi bulunur. Kokulu üzüm öbür aroması ve kokusuyla sizi karaciğerden, astıma; böbreklerden bağırsak sistemine dek birçok yardımcı özellikler taşır. Bir öteki adıyla isabella üzümü, ister kimsesiz tüketin isterseniz kokulu üzüm suyu yaparak içebilirsiniz. Peki kokulu üzüm nedir? Kokulu üzüm nerede yetişir? Kokulu üzüm faydaları nelerdir? Kokulu üzüm çeşitleri nelerdir? Kokulu üzüm suyu tarifine değin tüm bu soruların cevabını sizin için araştırdık. İşte kokulu üzüm hakkında tüm bilgiler…

Kokulu üzüm nedir?

Kokulu üzüm siyah bir renge sahiptir. Kokulu üzüm yaprak döken, sarılıcı gövdeye sahip, 15 metreye değin yükselebilen ve epeyce çabuk çoğaltma ve gelişim bildiren üzün türleri içinde mantar hastalıklarına en dayanıklı bir bitkidir. Karadeniz Bölgesi’nde ortalama 1600 metre rakıma değin yayılış göstermektedir. Fakat soğuya aleyhinde epeyce dayanıklı olduğundan 700 metre rakıma kadar iyi düzen gösterir. Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açan kokulu üzüm, Eylül-Ekim sonlarında meyve vermeye başlar. Kendine has kokusu ve tadı bulunan meyveleri epeyce yüksek oranda şeker taşır. Bu yüzden şeker hastalarının fazla tüketmesi tavsiye edilmez. Sarılıcı gövdeleri sayesinde yakınında bulunana çalı  yada ağaçlara tutunarak yaşamaya çalışır.

Kokulu üzüm faydaları nelerdir?

Kokulu üzüm karaciğer hastalıklarına ve kansızlığa iyi kazanç. İçerisinde yer alan mevte asitleri ve lifli yapından nedeniyle mideye hasar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine tezgâhtar olur. Ilk Kez astım elde etmek üzere solunum yolu enfeksiyonlarında, akciğerdeki nem oranını artırarak solunuma yardımcı olur. Kandaki nitrik asit seviyesini düşürerek kanın pıhtılaşmasını önler ve bu yolla kalp krizi riskini kayda değer ölçüde azaltır. başkaca üzümde bulunan antioksidanlar damarları tıkayan LDL kolesterolun yükselmesini önler. Yapılan son araştırmaların sonucunda kokulu üzümün meme kanseri riskini manâlı ölçüde azalttığı saptama edilmiştir. Üzümde bulunan antioksidanların özgürlük radikallerle savaşarak Alzheimer hastalarının kanında yer alan protein seviyesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Yine içeriğindeki zengin antioksidanlar doğruca asap sistemi hasarını önlediği tespit edilmiştir. Saymakla bitmeyen kokulu üzümün son faydası ise, göz ve görme kayıplarını önlemede asistan olmasıdır.

Kokulu üzüm çeşitleri nelerdir?

Kokulu üzüm çeşitleri, fidanları ile birçok bölüme ayrılır. Bunlar;

-3 yaş kokulu siyah üzüm fidanı

-2 yaş alphonse lavallee üzüm fidanı

-2 yaş hamburg misketi üzüm fidanı

-2 yaş red globe üzüm fidanı

Bunlar aralarında en bilineni ise 3 yaş kokulu siyah üzüm fidanıdır.

Kokulu üzümden neler yapılır?

Kokulu üzümden en fazla kokulu üzüm suyu üzüm sirkesi ve pekmezi yapılır. Bilhassa sabahları aç karına içilen kokulu üzüm suyu baş ve migren ağrılarından korur. İçerdiği zengin organik asitler, şeker ve selüloz sayesinde kabızlık giderici özelliği vardır. bu nedenle ihtiyar ve kronik kabızlık rahatsızlığı çeken hastalarda yardımcı tıp alanında Fito terapi (bitkisel tedavi ) olarak çoğunlukla kullanılır. Karın ve bağırsak sistemini güçlendirerek kronik kabızlığı önler. İçerdiği varlıklı nişasta ve organik maddeler doğru sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar için kuvvetle tavsiye edilir.

Halsizlik bitkinlik ve bitkinlik şikayetlerinin manâlı ölçüde azaltılmasına muavin olur. Ürik asidin asitlik seviyesini düşürerek asidin vücuttan atılmasını sağlar. Bu Nedenle böbreklere gelen baskıyı kayda değer ölçüde azaltarak böbrek sistemin korunmasına muavin olur.