Ana Sayfa Sağlık Kilo verirken kasların erimemesi için ne yapmak gerekir?

Kilo verirken kasların erimemesi için ne yapmak gerekir?

74
0
Paylaş
Kilo verirken kasların erimemesi için ne yapmak gerekir?
Kilo verirken kasların erimemesi için ne yapmak gerekir?

Deniz sezonunu açmaya sayılı günler kala, spor salonları ve çalışma yapmaya yerinde açık alanlar her zamankinden çok daha artı dolup taşıyor! Fit bir beden için egzersizin yanı sıra, gıda, uyku ve su tüketimine uyarı edilmesi gerektiğinin altını çizen dinç Hayat Uzmanı Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, adale geliştirmek ve egzersizde azami performansa gelmek için kayda değer ipuçları verdi.

Havaların ısınmasıyla birlikte kalın giysilerin arkasına saklanan fazla kilolar görünür olmaya başladı. Buna üstelik deniz sezonunun yaklaşması eklenince, spor salonları, açık alanlar ve yürüyüş parkurları, yazı fit bir vücutla karşılamak isteyenlerle dolup taşıyor.

Her ne dek, sağlıklı bir görünüm için egzersizin sadece yaz mevsimi öncesine yok, tüm yıla yayılması gerekse de, son anda vücuda diyet ve sporla aşırı yüklenip zarar vermemek adına atılması gereken bir takım adımlar bulunuyor. Sağlıklı bir yaşam için ahenkli egzersiz, dengeli beslenme, nitelikli uyku ve tatmin edici su tüketiminin önemine değinen Waternet Sağlıklı Hayat Uzmanı Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, bu dört maddeden birinin yetkisiz kalması durumunda, bilhassa kas geliştirici antrenman yapanların sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinin altını çiziyor. 

Vücuttaki adale kitlesinin artmaya başlamasıyla birlikte su ihtiyacının da artacağına dikkat çeken Diyetisyen Canan Aksoy, yakılan her bir kaloriye karşılık bir mililitre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Aksoy, kas ve egzersizde azami performansa varmak için gerekli ipuçlarını ise şöyle sıralıyor:

•    Egzersizden 1 – 1,5 saat önce karbonhidrat ağırlıklı bir öğün tüketin, katiyen aç kalmayın.

•    Egzersiz programınız Sabahtan saatlerindeyse, kahvaltınızda ekmek bulundurmayı ihmalkârlık etmeyin. 

•    Kahvaltıdan önce veya akşam iş çıkışında spor yapacaksanız, karbonhidrat açısından varlıklı olan meyve, kuru meyve, süt ve yulaf ideal seçimlerdir.

•    Egzersizden önce su içmeme yanlışına düşmeyin, tam tersine bol bol su için.

•    Su içmeye alıştırma sırasında da devam edin. Her yarım saatte bir bardak su içmek ayrıca performansınızı artırır hem de vücudunuzdan toksinlerin atılmasına asistan olur.

•    Egzersizin ardından birincil bir saat içinde yağsız et, tavuk, balık gibi yağsız protein kaynaklarına, makarna, ekmek, çorba gibi bir karbonhidrata ve salata veya meyve gibi antioksidan zengini besinlere sofranızda yer açın.

•    Egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrar çıkışınız varsa, egzersiz sırasında tatmin edici miktarda su tüketmişsiniz demektir. Aksi durumda ise, böbreklere fazla yük binmesi, gövde sıcaklığının yükselmesi gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

•    Egzersizden daha sonra su tüketimine devam edin. Bu Nedenle hem iştahınızı denetim altına almanız kolaylaşır keza de egzersiz esnasında su kaybınız olduysa, bunu yerine koyabilirsiniz.