Ana Sayfa Sağlık Karın ağrısıyla uyanıyorsa dikkat

Karın ağrısıyla uyanıyorsa dikkat

223
0
Paylaş
Karın ağrısıyla uyanıyorsa dikkat
Karın ağrısıyla uyanıyorsa dikkat

Her çocuk, hayatının belirli bir döneminde karın Ağrısından şikayet eder. Çocuklarda sık karşılaşılan karın ağrısı, genel olarak kendiliğinden geçer ve arada bir baştan eder. Sık tekrarlayan karın ağrıları ise önemli hastalıklara işaret edebilir. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Selim Gökçe, karın ağrısı ve tedavisi hakkında data verdi.

Doktordan korkan çocuk karın ağrısını saklıyor

Karın ağrısının birçok vakit nedeni bilinmeyebilir. Nedenini saptayabilmek için de hastanın öyküsünün mükemmel bilinmesi gerekir. Çocuklar başlıca hastaneye geldiklerinde karnı ağrımadığı veya korktuğu için ağrıyı saklar. Anne-baba böyle durumlarda doktora muavin olmalıdır. Çocuklarını mükemmel gözlemlemeli, gerekirse anekdot almalı ve doktorun sorularına net yanıt vermelidir.

Ağrı gece yarısı uykusunu bölüyorsa

Çocuğu ağrının yerini parmağı ile göstermesi önemlidir. Ağrının nerede hissedildiği ve diğer yere yayılıp, yayılmadığı bilinmelidir. Ağrının ne süre başladığı, ne sıklıkla her yerde ettiği ve ne değin sürdüğü de fazla önemlidir. Karın ağrısının ilaçla mı yoksa kendiliğinden mi geçtiği tespit edilmelidir. Sızı nedeniyle çocuk gece uykudan kalkıyor ve okula gidemeyecek değin kötü oluyor ise bu durum doktora iletilmelidir.

Tuvaletini yaparken sızı duyma ve ateş önemli belirtiler

Çocuk aç mı yoksa tokken mi daha çok sancı çektiği saptanmalıdır. Ağrı sebebiyle ne çoğunlukla hastaneye başvurulduğu ve tedavi için ne uygulandığı bilinmelidir. Karın ağrısı için uygulanan tedaviler, kullanılan ilaçlar doktora aktarılmalıdır. Karın ağrısıyla birlikte alev, kusma, ishal, kanlı dışkılama, eklemlerde şişlik, kızarıklık, büyüme geriliği, göğüste sızı ve iştahsızlık olup olmadığı yoklama edilmelidir. Tuvalet alışkanlıkları, kabızlık, dışkı tutma veya okul tuvaletini kullanmama, tuvaletini yaparken sancı duyulması manâlı belirtilerdir.

Çocuklarda karın ağrısına aleyhinde 10 tedbir

• Yemeklerin yavaş yenilmesi ve iyi çiğnenmesi önemlidir.
• Kola, gazoz, meyve suyu, soda gibi gazlı içeceklerden uzaktan durulmalıdır. Hem ağrı çeken çocuklarda kuru fasulye, bezelye, nohut, karnabahar, brokoli, lahana, mercimek güya gaz yapan yiyeceklerin tüketimi azaltılmalı ya da geçici olarak kesilmelidir.
• Çocuğa düzenli tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tuvaletini tutmaması, yemeklerden 10-15 dakika sonradan tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.
• Sakız çiğnenmemesi, içeceklerde pipet kullanılmaması, ağızda kalem tutulmaması özellikle gaz sancısı çeken çocuklarda alınması gereken önlemler arasındadır.
• Burun tıkanıklığı olan çocuklar bilhassa kış aylarında fazlaca hava yutar ve gaz ağrıları olabilir. Burun tıkanıklığını gidermek için doktora danışılmalıdır.
• Karın ağrısına zemin hazırlayan tatlandırıcılı içecekler, meyve suları ve fazla meyve yenilmesinden kaçınılmalıdır.
• Ara Sıra karın ağrısı çocuk kadar bir savunma arabulucu olarak kullanabilir. Buna niçin olabilecek durumların ortaya konması ve gerekiyorsa kaçınılması gerekir. (zor kullanarak beslemek, yemek konusunda tutturmak vs.)
• Stres yaratan durumlar saptanmalı ve uğraş yolları araştırılmalıdır. (okul korkusu gibi)
• Karın ağrısı olan çocukların sakinleştirilmesi önemlidir. Bundan korkmaması çocuğa anlatılmalı, rahatlaması sağlanmalı ve oyuna veya sevdiği bir şeye odaklanması konusunda muavin olunmalıdır.
• Karın ağrısı nedeniyle jurnal hayatı ciddi anlamda etkilenen, okula gidemeyen çocukların ise psikolojik takviye almaları gerekebilir.