Ana Sayfa Sağlık İdrar kaçırma sorunu varsa dikkatli tüketmeniz gereken 10 gıda

İdrar kaçırma sorunu varsa dikkatli tüketmeniz gereken 10 gıda

143
0
Paylaş
İdrar kaçırma sorunu varsa dikkatli tüketmeniz gereken 10 gıda
İdrar kaçırma sorunu varsa dikkatli tüketmeniz gereken 10 gıda

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen aktif mesane yani idrar kaçırma sorunu, sosyal yaşamı negatif etkilediği gibi psikolojik sorunlara da niçin olabiliyor. Öbür hastalıklardan kaynaklanabilen idrar kaçırma sorunu gün içinde tüketilen besinlerin içeriğiyle de bağlantılı olabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Tea Tavadze, idrar kaçırma sorunu ve tüketilmemesi gereken gıdalar hakkında bilgi verdi. 

Gün içinde içtiğiniz su miktarı önemli

Karın içi basıncını artıran öksürme, hapşırma, gülme ya da ağır kaldırma gibi ani bir teşvik ve mesane kontrolünde olası bir kayıp ile ortaya meydana çıkan idrar kaçırma sorunu farklı rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Obezite, sigara kullanımı, diyabet, dolaşım ve böbrek hastalıkları gibi farklı rahatsızlıklardan nedeniyle ortaya meydana çıkan idrar kaçırma durumunu ortadan uyandırmak için çoğunlukla az akışkan tüketilmesi gerektiği düşünülebilmektedir.

Çok fazla değişken tüketiminin idrar kaçırma sorununu tetikleyebileceği bir gerçektir ancak eksik değişken tüketmek de idrarı daha yoğun ve asidik ışık halkası getirerek banyo faydalanma ihtiyacını artırabilmektedir. Aktif mesane yani idrar kaçırma sorununda sıvı alımı dengelenmiş olarak yapılmalıdır. 

Sigaranın idrar kaçırma ile ne ilgisi olabilir demeyin

Etkin mesane sorununda sigara manâlı risk faktörlerinden biridir. Sigara kullanımı, mesane kaslarını tahriş etmektedir. Sigara içen kişilerde sık yaşanan öksürük gibi tetikleyici durumlarda yaşanan spazmlar idrar kaçağına niçin olabilmektedir. 

Etkin mesane sorununa niçin olan kayda değer faktörlerden biri de tüketilen gıdalardır. Bir Takım gıdalar mesane ya da idrar yollarını tahriş ederek şikayetlerin şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Gıdaların fazla aktif mesane üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişebilmektedir. 

1 – Domates: Yapılan birçok araştırma domatesin mesaneyi tahriş ettiğini ortaya koymaktadır. Fazla etkin mesane şikayetlerini artırabilecek asidik bir beslenme olan domatesten özellikle alıngan olan kişilerin uzak durması gerekmektedir. 
2 – Kahve ve nehir: Kahve ve çaydaki kafein mesane aktivitesini artırabilmektedir. İdrara çıkma oranının sıklaşmasına niçin olan kahve ve akarsu semptomların şiddetlenmesine de yol açabilmektedir. Kafein alımının azaltılması ya da ortadan kaldırılması ya da kafeinsiz çeşitlerin değiştirilmesi semptomları azaltabilmektedir.
3 – Çikolata: Kahve ve nehir gibi çikolata da bir miktar kafeini içermektedir. Genelde kafein içermeyen beyaz çikolata veya daha artı kakao içeren koyu renkli çikolataların denenmesi sorunu azaltabilmektedir. 
4 – Portakal, limon ve greyfurt: Domates gibi portakal, limon ve greyfurt da yüksek miktarda sitrik asit içermektedir. Mesane kontrolünü zorlaştıran bu meyveler yerine daha az sitrik asit içeren elma, muz gibi gıdalar tercih edilmelidir. 
5 – Gazlı içecekler: Gazlı içeceklerde bulunan fizz, potansiyel olarak fazla faal mesane semptomlarını şiddetlendirebilmektedir. Bilhassa meyveli soda ve enerji içeceklerinin tüketimine uyarı edilmelidir. 
6 – Baharatlı gıdalar: Gözleri sulandıran ve dudakları yakan gıdalar mesaneyi de rahatsız edebilmektedir. Baharatlı ve acı gıdalardan uzakta durmak yaşana sorunların azalmasına yardımcı olabilmektedir. 
7 – Tatlandırıcılar: Yapılan araştırmalarda suni ve doğal tatlandırıcıların aktif mesane sorunu şikayetlerini artırabileceği ortaya koymaktadır. Şekeri en ince ayrıntısına kadar kesmek yerine diyetle sınırlandırarak şikayetler üzerindeki etkisini teftiş edilmelidir. 
8 – Işlenmiş gıdalar: Tamamlanmış gıdalar; aroma ve koruyucular gibi çoğu suni bileşen içerdiğinden dolay şikayetleri artırabilmektedir. 
9 – Soğan: Baharatlı ve asitli gıdalarda olduğu gibi soğan tüketimi mesane problemlerine neden olabilmektedir. Bilhassa ham soğan tüketimi idrar yapma isteğini artırabilmektedir. Mesanedeki negatif etkiyi azaltmak için soğanı pişirerek tüketmek daha sağlıklıdır. 
10 – Kızılcık: Çoğu birey kızılcık suyunun üriner sistem enfeksiyonlarının belirtilerini hafiflettiğini iddia etmektedir. Oysa asidik bir meyve olan kızılcık, domates, limon, portakal ve greyfurt gibi mesaneyi tahriş edebilmektedir.