Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

112
0
Paylaş
Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları
Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Mevsim geçişleriyle birlikte bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve bilhassa soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara yan hastalıklar yaygın olarak gözleniyor. İnsanların hayat kalitesini önemli şekilde etkileyen bu hastalıklara karşı ‘ballı kürler’ ise yaşam kurtarıcı olabilir. Ham baldan yapılabilecek kürleri Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, anlattı.
Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Mevsim geçişleri insanların en sık hastalandıkları dönemler aralarında yer alıyor. Özellikle bu dönem bireylerde soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara alt hastalıklar daha sık görülmeye başlıyor.

Doğal şifa kaynağı olan ve sağlığa faydaları saymakla bitmeyen ham bal, değişik vitamin, mineral, enzim, aminoasit ve probiyotikleri içermesiyle ahenkli tüketildiğinde vücuda enerji ve zindelik veriyor. Uzmanlar mevsim geçişlerinin başlamasıyla soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı hastalıklara karşı ham balın daha yoğun tüketilmesini öğüt ediyor.

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Bilhassa tıbbi tedavilerde kullanılan ham bal; alerji, burun akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonunu yanı sıra mide enfeksiyonu ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçerek, mide ve bağırsak gazlarını izole ediyor.

Sabah-akşam birer tatlı kaşığı çiğ bal tüketmek, vücudun şeker ihtiyacını karşılarken, günün koşturmacası içinde kişinin kendisini halsiz ve halsiz hissetmesini de önlüyor.

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

‘’Vücuda Enerji Verir, Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir’’

İçerdiği vitamin ve minerallerle katkısız ham balın dermansızlık, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Ahmet Bağran Aksoy, “Bal, bağışıklık sistemini aktive ederek, gribal rahatsızlıklara karşısında koruyucu etkiye sahiptir. Bilhassa gün dönümünün yaşandığı ve sonbahara girdiğimiz bugünlerde birçok kişinin karoser direnci düşüyor.

Sabah ve akşam elde etmek üzere, her gün ahenkli tüketilen çiğ bal, vücudun dekstroz ihtiyacını karşılayarak, enerji veriyor. Solunum sistemi, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda tedavi edici etkisi bulunuyor. Hem göğsü yumuşatır, üstteki solunum yolu enfeksiyonlarında çabuk bir iyileşme sağlar. Mide ülseri, mide enfeksiyonları için kullanılan en iyi doğal ilaçlardan biridir.” dedi.

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Faydaları bilimsel olarak da kanıtlanan baldan bütün ve etkili netice almanın ise işlem görmemiş, reel çiğ bal seçimi ile muhtemel olacağını aktaran Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, çiğ bal yedikten daha sonra bir kadeh su tüketilmesini nasihat ederek, güne sağlıklı, dinç bir antre için bunun son derece önemli olduğunu anlatıyor.

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Güne 1 ya da 2 kaşık çiğ balla başlayın!

Aksoy, “Balda, B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve C vitaminleri vardır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bunun yanı sıra bakır, iyot, demir, çinko balda bolca bulunur. Bu kadar zengin bir ürünün kana doğrudan karışma miktarı ise yüzde 70. Balın, cisim üstünde fazla ciddi olumlu etkisi vardır. Lakin en önemlisi vücudun erken yıpranmasını engelliyor. Yürek, sinir, kan basıncı, akciğer, elde etmek üzere öyle fazla rahatsızlığa da iyi gelmektedir.” açıklamasında bulundu.

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları

Bal, polen, arısütü ve propolis ile gelen mucize!

Günü ham bal ile karşılamanın bir yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiğini öneren Ahmet Bağran Aksoy, açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Bu alışılmışlık sonbahar döneminde bireylerin yaşayacağı her türlü rahatsızlık sorunlarının önüne geçecektir. Bilhassa Bal, çiçek tozu, arısütü ve propolis karışım kürü ile soğuk algınlıklarına aleyhinde sağlığınıza takviye olabilirsiniz. 5 yaş civarı ve üstündeki çocuklara da yarım tatlı kaşığı biçiminde verilebileceğiniz bu kür ile vücudunuzu hastalıklara karşısında zırhlayabilirsiniz.’’

Günde 1 kaşık ham bal yemenin faydaları