Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

206
0
Paylaş
Dondurma yemeniz için 8 önemli neden
Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Gıda ve Perhiz Uzmanı Hazal Çatırtan yaz aylarında ayrıca serinlemek hem tatlı ihtiyacını dinç bir besinle yerine getirmek için haftada 2-3 defa 2’şer top dondurma yemekte menfaat olduğunu belirterek, “ Hem bilhassa tatlı isteğinin en fazla görüldüğü ikindi saatlerinde, kalorisi daha düşük olduğu için sade veya meyveli dondurma tercih edilmeli” diyor.
Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Kasları güçlendiriyor

Proteinler vücudun inşa taşını oluşturuyor. Kasların esas yapısı da proteinlerden oluşuyor. böylece kasların gelişiminde protein alımı kayda değer. En nitelikli proteinler hayvansal kaynaklarda bulunuyor. Et, tavuk ve balığın yanı sıra süt ve süt ürünlerinin proteini de nitelikli protein grubuna giriyor. Adale sağlığı için tartma içeren nitelikli protein ihtiyacınıza süt ürünlerinden biri olan dondurmayla da zaman zaman destek olabilirsiniz.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Bağışıklık sistemi dostu

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara aleyhinde koruyan, rahatsızlık yapıcı organizmaları ve ur hücrelerini tanıyıp onları değil eden sistem. Bağışıklık sistemi bileşenlerinin yapı taşı aminoasitler olduğundan, dondurma içeriğindeki proteinler doğru bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan çocukların gelişme çağında oldukları için protein ve vitamin-mineral ihtiyaçlarının daha pozitif olduğunu hatırlatarak, ‘böylece hem kuvvetli bir bağışıklık sistemi hem vücut ve adale sisteminin gelişimi için çocuklar severek yedikleri dondurmayı haftada 2 kere 1-2 top dek tüketebilirler” diyor. 

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Adet yakınmalarını hafifletiyor

Adet dönemlerindeki kramp gibi sıkıntıların bir kısmı vitamin-mineral eksikliğinden, iştahtaki dengesizlik ve tatlı krizleri de hormonlardan kaynaklanıyor. Dondurma da içeriğindeki kalsiyum, fosfor ve potasyumla adet yakınmalarını azaltmada yarar sağlayabiliyor.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Literatürdeki gözlemsel çalışmalara ve derlemelere göre süt ve ürünlerinin iştah kontrolünü daha iyi sağlaması, kalsiyumun yağ emilimini ve yağ depolanmasını azaltması doğruca kilo kontrolünde tezgâhtar olduğu görülmüş. Yapılan bir çalışmada; diyet tipinden egemen olarak, süt ve ürünlerinden aldıkları kalsiyum oranı yüksek olan grupta kilo kaybının daha artı olduğu gözlenmiş.

Dolayısıyla dondurma da kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardım olarak, zayıflamaya katkı sağlayabiliyor. Ancak pozitif kalori alımını önlemek için kilo koruma döneminde haftada 2-3 defa 2 top önerilirken, zayıflamak isteyenlerde bu arz haftada 1-2 kez 2 top dek olmalı.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Mutluluk kaynağı

Dondurma çağrıda bulunmak bununla beraber mutluluk seslenmek. Londra’daki Institute of Psychiatry’nin çalışmasına kadar; dondurmanın soğukluğu ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle keyifli bir deneyim yaşamamızı sağlıyor. Benzer çalışmada beyindeki tutku merkezinin de (orbitofrontal korteks) dondurma yenildiği süre aktif olduğunu gösteriyor.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden

Tedaviye katkı sağlayabiliyor

Dondurma bir takım hastalıklarda artan çiğneme-yutma güçlüğünde ya da bademcik operasyonu sonrası iyileşmede de kullanılan bir beslenme. Işlem sonrasında tahriş gibi sorunları önleyebileceği gibi, protein içeriğiyle bere iyileşmesini de destekliyor. Çiğneme ve yutma güçlüğü olan hastalarda ise kalori, protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılamada faydalı olabiliyor.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden