Ana Sayfa Sağlık Dağ çileği nedir, dağ çileği kurusu ne işe yarar?

Dağ çileği nedir, dağ çileği kurusu ne işe yarar?

47
0
Paylaş
Dağ çileği nedir, dağ çileği kurusu ne işe yarar?
Dağ çileği nedir, dağ çileği kurusu ne işe yarar?

Oldukça yardımsever bir meyve olan dağ çileği nedir merak edilen sorulardan birisi. Yaban çileği olarak tükettiğimiz ve belli başlı ismi dağ çileği olan bu meyve yapısı itibari ile olağan çilekten çok daha ufak boyutlara sahip bir tür. Tadı ile de alışılagelmiş çilekten farklılıklar bildiren dağ çileği nedir, ne işe fayda öğrenerek mevsiminde yapılmış, organik dağ çileği tüketimi yapabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz. İster kurutarak isterseniz ise çiğ olarak tüketebileceğiniz bir meyve türü olan dağ çileği nedir, dağ çileği kurusu ne işe fayda sizler için özel olarak hazırladığımız yazıya göz atarak dilediğiniz gibi bilgi edinebilirsiniz. 

Dağ çileği nedir?

Genelde çilek ile karıştırılan bir meyve türü olan dağ çileği nedir merak mı ediyorsunuz? Bayağı çilekten bambaşka bir bitki olan dağ çileği; her mevsim yeşil kalabilen özel yapısı, 7-8 metreye değin uzanabilen ağaç yapısı ile oldukça sağlıklı bir meyve türü. Fundagiller familyası içinde yer ala n ve halk müziği dilinde yaban çileği olarak anılan bu çilek türü, görünüşü itibari ile de çilekten çok daha minik bir yapıya sahip. Her yıl Eylül-Aralık ayında çiçek açan dağ çileği ağacındaki meyveleri her yıl olgunlaştığı vakitlerde zevkle tüketmek mümkün. Peki, bu dek sevilen dağ çileğinin faydaları neler? Kurutarak da tüketilebilen dağ çileği kurusu faydaları nelerdir, yazımızın devamında sizler için hazırladık.

Dağ çileği nasıl kurutulur?

Dağ çileğini çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi kurutarak da kuru yemiş şeklinde tüketebilirsiniz. İki türlü kullanımı da önerilen dağ çileğinin kurusu özellikle uzmanlar tarafından sıhhat açısından daha yardımcı görülüyor. 

Dağ çileğini kurutmak ise epeyce kolay. Olgunlaşınca topladığınız ya da satın aldığınız doğal dağ çileklerini yıkayıp kurumasını bekleyin. Sonrasında bir tepsi içine hepsini bir bir dizin, güneş bölge bir yerde tamamen kuruyana dek dağ çileklerini bekletin. Kurutulmuş dağ çileklerini kuru yemiş gibi jurnal olarak tüketebilirsiniz. 

Eksik şekerli yapısı ile diyabet hastalarının da tüketebileceği dağ çileği kurusunun önemini mi merak ediyorsunuz;  dağ çileği kurusu ne işe yarar, sizler için derledik.

Dağ çileği kurusu ne işe yarar?

Yaşlanmayı geciktirir

Dağ çileği kurusu ile birlikte cildinizde meydana gelebilecek, yaşlanmaya emrindeki etkileri ortadan kaldırabilirsiniz. Yaşlanma geciktirici özelliği ile dikkat çeken dağ çileğinin özellikle kurusunun tüketimi uzmanlar tarafından öğüt ediliyor.

Sindirim problemlerine iyi kazanç

İshal vb. afiyet sorunlarına sahipseniz dağ çileği kurusu size iyi gelecek bir meyve türü olabilir. Sindirim problemlerinizi çözmek istiyorsanız jurnal olarak bir avuç dağ çileği tüketimi yapabilirsiniz.

Kansere karşısında etkili

Kansere karşı etkin bir ürün olan dağ çileği kuvvetli besin değerleri doğruca vücut içindeki hür radikaller ile savaşarak, vücuda girişlerini önler. Kanserojen maddelerle savaşan dağ çileği kurusu epeyce yardımsever bir üründür.

Virüsleri önler

Çocuklarda felce niçin olan, ağız yaralarına neden olan birçok virüse karşısında etkin bir mahsul olan dağ çileği kurusunu ahenkli olarak tüketmeniz öğüt ediliyor. 

Damar tıkanıklığını önlüyor

Dağ çileği kurusu ne işe fayda sorusuna verilebilecek cevaplardan bir diğeri ise damar tıkanıklığını önlemesi. Yürek dostu olan dağ çileğini kuru ya da çiğ olarak tüketerek daha dinç birisi olabilirsiniz.

Dağ çileği kurusunun diğer faydaları

-Eksik şekerli yapısı ile tanıdık dağ çileği kurusunu kuru yemiş olarak ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
-Sivilce ve akne gibi sıhhat sorunlarına iyi kazanç.
-Kansere karşı koruyucu ve önleyici bir etkisi vardır.
-Etkin bir idrar söktürücüdür.
-Romatizmaya bağlı ağrıları azaltır.
-Asap sistemini düzenler.
-Bağırsak kurtlarını temizleyici etkisi vardır.
-Ateş düşürülmesinde etkilidir.
-Aşırı tüketimde içki etkisi yapar.
-Mide ağrılarını azaltır.( Kaynatarak suyunu içmek gereklidir.)
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-İçeriğinde oldukça çok C vitamini yer alır.