Ana Sayfa Sağlık Çocukları bahar alerjilerinden nasıl koruyabiliriz?

Çocukları bahar alerjilerinden nasıl koruyabiliriz?

104
0
Paylaş
Çocukları bahar alerjilerinden nasıl koruyabiliriz?
Çocukları bahar alerjilerinden nasıl koruyabiliriz?
İlkbahar ayları dünya nüfusunun takriben yüzde 30-40’ını etkileyen alerjik hastalıkların tepe yaptığı dönemlerden biridir. Bitki örtüsünün yenilendiği bu dönemde havadaki alerjen miktarı fazla artar. Bahar alerjilerinin ve bunların temel nedeni olan polenler, bitkilerden havaya saçılarak rüzgar aracılığıyla kilometrelerce havaya uçuşabilirler. Mera, tahıl, ağaç ve yabani otlar en önemli çiçek tozu kaynağıdır. Kuru ve güneşli havalarda çiçek tozu düzeyi artar, bu nedenle küresel ısınma sonucu alerjik hastalıklarda büyüme görülüyor. Bilhassa bahar aylarında gelişen üstteki solunum yolu hastalıklarına karşı çocukların korunması da epeyce önem taşır.
 
Çocuklarda alerjik hastalıklar daha sık görülür
Bahar mevsimi ile birlikte çocuklarda birtakım alerjik hastalıklar daha sık görülmeye başlanır. Bahar alerjisi; alerjik nezle, astıma ve göz alerjisine sebep olabilir. Bunun yanı sıra çocuklarda takâtsizlik haline sebep olur ve mektep başarılarını ciddi bir şekilde etkiler. Bahar alerjisi olan çocukların çoğunlukla burunları tıkalı olur ve bu sebeple uyumlu bir uyku uyuyamazlar. Uykusunu iyi alamayan çocuklar, gün boyu kendilerini bezginlik, halsiz ve halsiz hisseder. 
 
Bahar alerjilerinden en önemlileri mevsimsel alerjik rinit, alerjik astım ve çiçek tozu alerjisi gibi alerjik hastalıklardır. Bu hastalıkların yanı sıra nezle, farenjit, bronşiolit ve krup gibi genel olarak virüslerin sebep olduğu daha aşağı ve üst solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında görülen döküntülü hastalıklar ve yine virüslerin sebep olduğu ishallerde bahar aylarında çocuklarda oldukça rastlanır.
 
Bahar Alerjilerine Uyarı!
Mevsimsel alerjik rinit (bahar nezlesi/alerjisi): Millet arasında saman nezlesi olarak aşina mevsimsel alerjik rinit, genel olarak nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı ve tıkanma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarma, boğazda kaşıntı gibi bulgularla görülür. Bahar alerjileri en çok gençlerde görülse de bebeklerde ve ileri yaşlarda da görülebilir. Mevsimsel alerjij rinit tedavisi esnasında teşhis için rahatsızlık belirtileri yeterlidir. Muayene ve alerji deri testleri ile tanı zahmetsizce konur. Alerji tespiti yapılan hastalar, antigribal antibiyotik ile ağrı kesici, öksürük şurubu gibi yersiz hap kullanmaktan kurtulmuş olur. 
 
Alerjik astım: Çocukluk çağında görülen astım yüzde 90 oranında alerjik kökenlidir. Konut içindeki alerji yapıcı maddelerin bronşlarda hassasiyet yaratması; sıcak-soğuk hava değişimi, alıştırma, solunum yolu enfeksiyonları, kimyasal kokular, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi uyarıcılar temas astımın ortaya çıkmasına sebep olur. Bunların yanı sıra alerjik olunan maddeye fazla maruz kalmak da öksürük, hırıltı, solunum yetmezliği belirtilerine yol açabilir. 
 
Alerjik astım tedavisinde bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi birinci kaide alerjik olunan maddeden muhtemel olduğunca uzaktan durmaktır. Yerinde önerilere uyularak çevre önlemleri alınabilir. Önlemler tatmin edici gelmezse, hap tedavisinin yerinde görüldüğü hastalarda bronşları çare olan sprey şeklindeki ilaçlar kullanılır. 
 
Çiçek Tozu alerjisi: Çiçek Tozu alerjisi genelde en yaygın mevsim geçişlerinde yaşanır. Bahar aylarında bitkilerin çiçek açması, yaz sonunda çimenler ve pelinler çiçek tozu miktarının arttığı dönemlerdir. Polenler, nefes yoluyla vücuda girdiğinde birey alerjik bünyeli ise, göz ve burundaki dokular şişerek halk müziği aralarında saman nezlesi olarak bilinen bahar alerjisi ortaya çıkar.
 
Çiçek Tozu alerjisinden korunmak için, polenlerin en yoğun olduğu Sabahleyin 5 ile 10 saatleri arası dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı bu saatlerde çıkılacaksa ağız ve burun kapatılmalıdır. Her akşam duş alınmalı, sokaktan gelince giysiler değiştirilmelidir. araba ve evlerin camlarını açılmamalı, dışarıdayken gözlük ve şapka kullanılmalıdır. Çiçek Tozu alerjisi tedavisinde kullanılan anti alerjik ilaçlar doktor gözetiminde alınmalıdır. 
 
Çocuklar hava sıcaklığına yerinde giydirilmeli
Bahar alerjilerinden çocukların en düşük şekilde hasar görmeleri için ebeveynlerin yapacağı birtakım yollar vardır. Alerjik hastalıklar ve enfeksiyon hastalıkları genelde ani hava değişimlerinde ortaya çıkar. Bu dönemlerde çocuklar sıcaklığa uygun şekilde giydirilmelidir. Terleten kıyafetlerden uzak durulmalı, gerektiğinde terli giysiler sık sık yenileriyle değiştirilmelidir. 
 
Eller çoğu kez yıkanmalı
Çocuğun ellerini çoğu kez yıkayıp temizlemek her dönemde enfeksiyonlardan korunmanın en basit ve en etkin yollarından biridir. Eve gelindiğinde ebeveynlerin önce ellerini ve yüzünü yıkayıp daha sonra çocuklarıyla temas etmeleri gerekir. İyi ve dengelenmiş beslenmek de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yoğurt, kefir güya besinler, probiyotik içerdikleri için barsak florasını güçlendirir. Taze meyve ve sebzeler de bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden oldukça çok tüketilmelidir. Güneşli havalarda yarım saat yapılacak bir yürüyüş de ayrıca çocuklar keza yetişkinler için epeyce faydalıdır. Keza iyi havalandırılmayan kapalı mekanlardan ve alışveriş merkezlerinden uzaktan durulmalıdır.