Ana Sayfa Sağlık Çocuklarda göz sağlığına dikkat!

Çocuklarda göz sağlığına dikkat!

93
0
Paylaş
Çocuklarda göz sağlığına dikkat!
Çocuklarda göz sağlığına dikkat!

Anne ve babaların çocuklarkonusunda dikkat etmesi gereken en manâlı noktalardan biride göz sağlığı. Erken yaşta önlem almamak gelecekte önemli göz hastalıklarına sebep olabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi, Oftalmoloji (Göz Hastalıkları) Bölümü’nden Prof. Dr. E. Cumhur Şener “Bebekler ve çocuklarda göz sağlığı ve uyarı edilmesi gereken noktalar” konusunda ebeveynlere manâlı bilgiler aktardı.

Prematüre bebeklere, doğumu takiben 4 – 6 hafta içinde göz muayenesi gereklidir.

Bebeklerde, yenidoğan döneminin prematüre ve prematüre olmayan bebekler olarak iki bölümde incelenmesinde fayda var. erken doğan, 32 haftadan daha önce doğan ve ya da 1500 gramın altında doğum ağırlığı olan erken doğan bebeklerin erken doğan retinopatisi ya da özet olarak rop olarak adlandırılan olası sorun nedeniyle doğumu takiben 4-6 hafta içinde göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Rop sorunu yaşamasa bile erken doğan bebeklerin adi doğan çocuklara tarafından görme tembelliği, büyük kırma kusur veya şaşılık yaşama riski çok daha pozitif olup ahenkli aralıklarla bu risk faktörleri nedeniyle kontrol edilmeleri gerekir. Yenidoğan döneminde en sık yaşanan göz problemleri arasında göz çapaklanması ve göz kayması vardır. başkaca bir erişkinde görülebilecek her türlü göz hastalığına yenidoğan döneminde de rastlanabilir.

Göz kapakları ve çevresi içilebilecek nitelikte olan pak su ile temizlenebilir

Bebekler doğdukları anda gözle görülebilir yapı anomali için incelenmeli, ayrıca birincil 3-6 haftada kırmızı yansıma testi ile optik etraf bulanıklığına yol açabilecek katarakt gibi patolojiler ekarte edilmelidir. Kırmızı yansıma testine ek olarak şaşılık incelemesi aşı dönemlerinde tekrarlanmalıdır. Bu düzenli araştırmalar doğruca çocukta kalıcı bir görme bozukluğu gelişmesi önlenebilir. Her şeyde olduğu gibi çocukluk çağı göz sorunlarında erken teşhis ve tedavinin önemi tartışılamayacak değin büyüktür. Göz kapakları ve çevresi içilebilecek nitelikte olan temiz su ile temizlenebilir. Göz kapaklarının arkasında korunmakta olan göz küresine dokunulmamalıdır.

Çocuklar en geç 4-6 yaş döneminde göz muayenesinden geçmelidir

Yenidoğanve aşı dönemlerinde kırmızı yansıma testinin yapılması, çocuğun her iki gözüyle görebildiğinin test edilmesi önemlidir. Ailede önemli bir göz hastalığı,  göz tembelliği veya şaşılık varsa çocuk mutlaka bir göz hekiminin takibi altında olmalıdır. Her çocuk en geç 4-6 yaş döneminde göz hekimi kadar göz muayenesinden geçmelidir.

Çocuk gözlük çerçevelerinin esneyebilen sağlam malzemelerden olması önemlidir.

Okul çağında ise en sık kırma kusurları görülür. Bu durum düzeltilmediği takdirde okul ve sosyal yaşantısında problem yaratabilir. Çocuklarda gözlük çerçevesi tüm görme alanını kapsayacak şekilde kaş hizasından elmacık kemiğine dek uzanmalı ve mümkünse yuvarlak hatlı olmalıdır. Ayrıca Oyun ve konut kazaları da göz önüne alınarak esneyebilen sağlam malzemeler seçilmesi yararlı olacaktır. Gözlük camları organik malzemeden üretilmekle birlikte bilhassa kontakt darbenin mümkün olduğu spor karşılaşmaları için kırılmayan lensler seçilmesinde avantaj vardır.