Ana Sayfa Sağlık Boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri

121
0
Paylaş
Boyun fıtığı belirtileri
Boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığı genelde 30 yaş ve üstü ortaya meydana çıkan hastalıktır. Boyun fıtığı; zorlama ve ağır kaldırmayla ortaya çıktığı gibi büyük ölçüde stresle beraber gelen asap kasılmaları da boyun fıtığına neden olur. Boyun fıtığı belirtileri, yalnızca boyundaki ağrıyla anlaşılmaz.  Uzun zaman masa başında oturmak, bilgisayar başında oturmak, hatalı bir harekette bulunup kaslarınızı zedelemeniz gibi birçok nedeni olan boyun fıtığı; tedavi edilmediği takdirde felç kalma gibi önemli sorunlara yol açar. Bu yüzden boyun fıtığı belirtileri hakkında veri sahibi olunması, boyun fıtığı belirtileri gözlemlendiği an doktora başvurulması önemlidir.

Cep telefonu kullanırken uyarı edilmesi gerekenler

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına içten yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sinirlere zorlama yapar. Omurların aralarında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken aynı zamanda omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır.

Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak adlandırılan yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların arasında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga, yani kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor. bununla birlikte, iki kemik dokunun birbirine bağlantı etmesini de engelliyor. Boyun yeterince korunmadığı durumlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını oluşturuyor. Yani dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı demektir. Disklerin içinde yer alan yumuşak yapının ya da kemiklerin doğal yapısının bozulması ile kola veya omuriliğe giden sinirlerin üstüne binen zorlama hastalarda boyun fıtığı belirtilerinin başlamasına sebep oluyor.

Boyun fıtığında emin tanının konulabilmesi için detaylı nörolojik muayene gerekir. Uygun radyolojik araştırmalar ve zorunlu olan durumlarda ise uygulanan sinir elektrosu tetkiki yani EMG yeterlidir.

Ellerinizi güçsüz hissediyorsanız, boynunuz ve çevresi ağrıyorsa yüksek olasılık boyun fıtığı belirtisi ile karşısında karşıyasınız. Peki, boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri

–    Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık
–    Enseden kollara bazen de göğse ve sırta yayılabilen sızı
–    Kollar ve ellerde hissizlik hissi
–    Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar
–    Kol ve ellerde kas gücü azalması 
–    Ağrı özellikle gece uykuda fazla yükselme gösterir.

Boyun fıtığı niçin olur?

Boyun fıtığı; uzun süre bir yerde oturmak ( masa başında, televizyon karşı ve araçta uzun süre oturma gibi), sağlıksız oturuş şekilleri, ağır kaldırma, kontrolsüz yapılan spor, boynu kütletmek, klima altında uzun zaman kalmak, ıslak saçla durmak, genetik faktörler,  ani ve zıt hareketlerde bulunup omurlardaki disk zedelenmesinden olur.

Boyun fıtığı kimlerde görülür?

Boyun fıtığı; yapı özelliklere, genetik faktörlere ve sigara kullanımına yan olarak görülebilir. 
Bilhassa genç yaşlarda sigara kullanımında bulunan kişilerde boyun yapısının kısa sürede bozulduğunun gözlemlendiğini söyleyen doktorlar, sigara kullanımına başladıktan daha sonra 5 sene içerisinde boyun fıtığı vakalarıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Boyun fıtığı daha sonra gelişen bir rahatsızlık olduğu gibi genetiğe de tabi bir hastalıktır. Ailede boyun fıtığı vakaları varsa öteki şahısların boyun fıtığı olma riski artı oluyor. Bu kişilerin yastık seçimlerinde tedbirli olması, ortopedik yastık seçim etmeleri gerekiyor.

Boyun fıtığı yapı özelliklere ast da ortaya çıkabiliyor. Boynu uzun ve ince olan kişiler, boynu kısa olan kişilere oranla daha fazla tehlike altındadır. Bunun nedeni ise uzun ve ince boylu boyunca sahip olan şahısların adale yapılarının daha cılız olmasıdır.

Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı?

Ense kaslarının kasılmasına neden olan boyun fıtığı, baş ağrınızın sebebi olabilir. Baş ağrıları genelde uykusuzluk, gerginlik, göz hastalıkları, sinüsler veya genetik hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi, boyun fıtığı belirtileri aralarında da karşınıza çıkabilir. Bu durumda ağrınızı hafifletecek bir ılık banyo yapmanız Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanları’nca nasihat edilir.

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşan kişi önce doktora gidip gerçekte boyun fıtığı olup olmadığına baktırmalıdır. Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonradan boyun fıtığı tedavisine geçilir. Boyun fıtığı nasıl geçer? Hastalığın durumuna göre analjezik hap, kas gevşetici krem ve evde alıştırma önerilir. Ağrılar ve elde hissedilen kuvvetsizlik geçmemişse tedavi sürecine fizik tedavi dâhil edilir. Tüm bu yöntemlerin işe yaramadığı durumda ise ameliyat devreye girer. 

Faset sendromu nedir?