Ana Sayfa Sağlık Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

119
0
Paylaş
Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?
Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Balgamlı öksürük kişinin solunum yollarında meydana gelerek günlük hayatta dağıtılmış sıkıntıların yaşanmasına niçin olur. Balgamlı öksürük genellikle kışın soğuk havalarda veya sigarayı çok artı içen kişilerde meydana gelir.  

Hangi öksürük ne anlayış geliyor?

Balgam nedir?
Balgam,  akciğerlere trake borusuyla devamında salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak ta bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddeleri kendine yapıştırmak ve açık havada atabilmek için oluşur. Trakede iki öbür hücresel bulunur. Bunlardan biri olan goblet hücresinde bu salgı meydana gelir.   

Balgam çoğunlukla kişinin akciğerlerinde toplanır ardından ise ağız aracılığıyla açık havada atılır.  Fakat birçok vakit akciğerler balgamı dışarıya atmakta zorlanırlar. Bu durumun sonucunda halk müziği, balgamlı öksürüğe ne iyi kazanç, öksürük balgam söktürücü ot gibi yaşama nelerdir gibi soruların cevaplarını araştırmaya başlamışlardır.

Soğuk havaların yüzünü iyiden iyiye gösterdiği şu günlerde sizde balgamlı öksürükten şikâyetçiyseniz birazdan vereceğimiz balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verdiğimiz cevapları okuyabilirsiniz.

Balgamlı öksürüğü kesmek için yapılması gerekenler 
Buğulu su yöntemi

4 su bardağı suyu kaynatın. İçerisine bir çorba kaşığı deniz tuzu ekleyin.  Su ılındığında burnunuzu bu su yardımıyla yıkayın.

Tereyağlı pekmez
1 su bardağı suyu tencereye atıp kaynatın. sonra içerisine 1 çorba kaşığı pekmez, 1 çorba kaşığı da tereyağı ekleyin. Bu şekilde  ocakta kaynadıktan sonradan ılınmasını sağlayın. Ilııdıktan daha sonra aara ara için.

Limonlu su 
Suyun içerisine sıkacağınız limon suyu da balgamı söktürmeye yaracak bir diğer manâlı yöntemler arasında yer alır. Gün içerisinde içtiğiniz suyun içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla limonun balgam söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz. 

Sıcak su buharı 
Buharlı sıcak duşta balgam söktürmeyi sağlayacak öteki manâlı etkenlerdendir.  Duşa girdiğinizde de buhardan faydalanacağınız gibi, tencerede de uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemle de buhardan faydalanabilirsiniz. 

Balgamlı öksürüğü gidermekteki en kayda değer gaye solunum yollarındaki tıkanıklığı giderip, öksürüğü de aynı anda eksilmek içindir. Balgamı bununla beraber doğal çare yöntemleri ile de azaltabilirsiniz. Oysa bunun için balgam söktürücü bitkileri bilmeniz gerekir.

Balgam söktürücü bitkiler nelerdir?
Zencefil

•    Zencefil öksürüğü azalttığı gibi balgamında seri bir şekilde atılmasına tezgâhtar olur. Bir kaşık taze zencefil dilimleri bir fincan kaynamış suya eklenir. Birkaç dakika demlenmesi sağlanır ve arkasından, 2 akarsu kaşığı bal eklenir. Bu düzeltici zencefil çayı gün baştan başa birkaç defa içilir.

Zerdeçal 
Zerdeçal,  güçlü antiseptik içeriğine sahiptir.  Solunum yollarında fazla mukus üretimine neden olan bakterilerin ölmesini sağlar. 

•    Bir çay kaşığı zerdeçal bir bardak sıcak süte eklenir. Bu karışım, sabahları bir defa içilir ve yatmadan önce de bu şart tekrarlanır.

Meyan kökü
Meyan kökü dere olarak tüketildiğinde balgam söktürücü nitelik göstermektedir. Meyak kökü bununla birlikte astım, bronşit ve solunum sistemi ile ilgili diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Rezene 
Rezene çayının öksürüğü azaltmanın yanı sıra balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.  aynı zamanda rezene çayı kuru öksürüğü de zamanla iyileştirir.

Anason 
Anason bitkisinde  creosol ve alpapinene maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler burun tıkanıklığını geçirerek, mukus oluşumunu gidermeye tezgâhtar olur.

Kekik 


Kekik çağı eski dönemlerden beri grip ve soğukalgınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. aynı zamanda kekik çayının içerisine ekleyeceğiniz bir kaşık balda öksürüğü yumuşatarak, balgamın sökülmesine asistan olacaktır. 

Balgamlı öksürük neden olur?
Balgamlı öksürüğün en manâlı nedeni akciğerlerde manâlı bir hastalığın geliştiğini işaret eder. Bunun en basiti AKUT bronşittir. Akut bronşit hava yollarına mikropların inerek orada mukus oluşturması durumudur. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş mikropların hava yollarına inerek tıkanıklık yaratması balgamın en manâlı nedenleri arasında yer alır. 

Sigara 
Sigara da balgama neden olan bir öteki etkendir. Aralıksız sigara içen birisinin balgam çıkarması gerekir. Somurtkan takdirde balgam hava yollarını takıp nefes almayı güçleştirecektir.

Kötü kokulu balgam
Kötü kokulu balgamlar genel olarak bir akciğer apsesinin göstergesidir. başkaca çürük dişler ağız kokusuna neden olduğundan dolayı kötü kokulu balgama da niçin olabilir.

Öksürük ve balgama uyarı!