Ana Sayfa Sağlık Aşk Acısından Kurtulmak

Aşk Acısından Kurtulmak

124
0
Paylaş
Anne Adaylarının Gebelik Çatlağı İle İmtihanlarında Yaşadıkları Durumlar
Anne Adaylarının Gebelik Çatlağı İle İmtihanlarında Yaşadıkları Durumlar

Aşk Acısından Kurtulmak

 Aşk, varlığımızı anlamlandıran bir duygudur. Karşıdaki kişiyle özdeşleşme halidir. Takıntılı bir ruh halidir, kişi sürekli aşık olduğu kişi ile ilgili düşüncelerle meşguldür. bununla beraber da bağımlılıktır çünkü birey mahrumiyet ve elde etme çabaları arasında gidip gelmektedir.
    

Aşkta yaş, cinsiyet ve din farkı yoktur. Her insanın yakın ilişkiler kurma ihtiyacı vardır. Yakın ilişkiler kurulan kişilerle iletişim kesildiğinde de negatif yönde etkilenilir.  

Aşık olan birey ilişki sürecinde aşık olduğu kişiyi merkezine aldığından nedeniyle ilişki bittiğinde bezginlik yaşar. Kendisini bütünleşmiş olarak düşündüğü kişi hayatından çıktığı için de aşk acısı çeker. Hafıza bir zaman terk edilmeye alışamaz. İşlerini yapamaz ülkü bile gelebilir.

Acıya sebep olan şey, keza sevilen kişiyle ayrılmak hem de ondan ayrıldığı halde her zamankinden daha artı sevmeye sürdürmek olabilir. Ama bu acılı duyguların kişiye kazandırdıkları da vardır, farkındalığı artar ve kişi kendini daha fazla tanınma imkanı bulur.  

Kişi duygularıyla yüzleştiği vakit sorunlardan daha rahat kurtulabilir.Sevilen kişiye aleyhinde duyulan saplantılı duygu, hipnoterapi ile çözülebilir. Hipnoterapi, sevgi ve aşk sağlıksız bir boyuta geldiği zaman bireyi alışılagelmiş yaşantısına döndürecektir. Ilk Önce bu huzursuz duygulardan kurtulmayı istemek gerekir.

Hipnoterapiden sonra birey kendini abartılı duygulardan temizlenmiş, dar ve huzurlu hisseder. İlişkinin bitişinin verdiği sıkıntılı duygulardan kurtulmuş ve geçmişe perde çekmiş olur. Unutmak istediği kişiyi gün geçtikçe daha az hatırlar. Ona aleyhinde hissettiği aşk ve öfke gibi duygular azalmaya başlar. O kişiye ve onunla yaşadığı anılara karşı duyarsızlaşmalar başlar.

Terk edilen bireyler bilinçaltında terk edilmiş çocuklar gibi hissedebilirler.
Aşk acısının abartılı olarak yaşanmasına sebep olan çocukluk yaşantısı varsa, hipnoterapi ile bilinçaltı düzeyde anlamlamdırılarak çözümlenir. Benzer herhangi bir çocukluk yaşantısı bulunmuyorsa aşk acısı, bireyin ilişkileri üzerinden çözümlenir.

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu
yaseminaydogdu@ymail.com
www.yaseminaydogdu.com.tr