Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Anti selülit diyeti

Anti selülit diyeti

204
0
Paylaş
Anti selülit diyeti
Anti selülit diyeti

Yaz yaklaştıkça pek çoğumuzun içi tez canlı olurken, kimi kadınları da bir acele sarar. Bunun en manâlı nedeni bikini ve mayo giyildiğinde ortaya çıkan, göze hiç de güzel gelmeyen selülitlerdir. Tatil öncesinde üç günlük gibi kısa bir sürede anti-selülit diyeti ile selülitlerinizi azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Diyetisyen Merve Kalelioğlu, anti selülit diyeti hakkında merak edilenleri sizler için anlattı. 

Aslına bakılırsa düzgün bir yaşam tarzı, içten beslenme alışkanlıkları ve az da olsa durmadan yapılan egzersizler, selülit oluşmasını engelleyen kayda değer faktörlerdir. Bunları bilmemize rağmen yine de oluşan ve bizi rahatsız eden selülitler için, vücutta yağ birikmesine neden olan insülin direncini azaltmamız gerektiği de akıldan çıkarılmamalıdır. 

Bunun en basit yolu da karbonhidrat tüketimini azaltmaya gitmekten geçmektedir. bununla beraber çokça sebze ve tüketilmesi gözden kaçırılmamalıdır. Selülitlerin önde gelen sebeplerinden olan şeker ve arıtılmış karbonhidratlara elveda denmeli, kuru baklagiller perhiz listesine dâhil edilmelidir. Metabolizmayı süratli gitmek namına bol su tüketilmesi sağlanmalı, yeşil nehir tüketilerek bu süreç daha da hızlandırılmalıdır. Kafein alımı azaltılmalıdır. 

Üç gün boyunca yapılabilecek Anti Selülit diyeti için ilk olarak istikrarlı almak ve alanında bilirkişi bir diyetisyene müracaat etmek önem arz etmektedir. Zira diyetler, kişiye özel olarak planlanması gereken ve öbür hassasiyetler gerektiren bir süreçtir.

Anti Selülit Diyetinin Asıl Hatları

Anti Selülit diyetinde genelde üç ana öğün ve iki de ara öğün planlanmaktadır. Son öğün olarak en geç akşam 20.00’da bitirilecek şekilde yemek yemek yenebilecektir. Tüm esas öğünlerde semizotu, roka, marul, maydanoz ve sivri biber gibi yeşilliklerinin biri ya da birkaçından hazır salata tüketilmesi önerilmektedir. Sabahtan kahvaltıları için yeşil sebzeler yanında, ananas, greyfurt elma gibi meyveler de tüketilebilecek, yağsız peynir yenilebilecektir. Yumurtanın beyaz kısmıyla hazırlanan omletler, kızarmış çavdar ekmeği ile yenilerek öğün atlatılabilecektir. 

Ara öğünlerde ise meyve, sebze, yeşil akarsu ve yağsız yoğurt gibi besinler yanında, az miktarda taze ceviz ya da badem gibi atıştırmalıklar tüketilebilecektir.

Anti Selülit diyetinde öğle yemekleri bir ara öğün türünden hafif besinlerle geçiştirilmektedir. Çoğunlukla yoğurtlu veya sade salatalar, yanında azami bir dilim kızarmış çavdar ekmeği yenilebilmekte olup, üç gün uygulanması planlanan diyetlerde bir gün levrek ve lüfer gibi balıklardan küçük bir porsiyon yenmesine de müsaade edilmektedir. Burada önemli olan konu, balıkların fırında ya da ızgarada yağsız olarak pişirilmesi hususudur.

Akşam yemeklerinin en geç saat sekize değin bitmesi gerektiğini ve sonrasında su hariç gıda tüketilmemesi gerekmektedir. Anti Selülit Diyeti yapan kişiler, akşamları yeşil mercimek yemeği, ızgarada yağsız köfte ya da tavuk göğüs eti ile çokça yeşillikli salata yiyebileceklerdir.

Yukarıda belli başlı hatları ile belirtilen Anti Selülit Diyeti ile yaza daha tehlikesiz bir şekilde merhaba demeniz muhtemel olacaktır. Hem bunların yanına selülit giderici özellikleri kanıtlanmış bazı egzersiz hareketlerini de hayatınıza dâhil ederseniz selülitler, kâbusunuz olmaktan ayrıntılarıyla çıkacaktır.
 

Diyetisyen Merve Kalelioğlu