Ana Sayfa Sağlık Diyet & Beslenme Antep fıstığının faydaları

Antep fıstığının faydaları

174
0
Paylaş
Antep fıstığının faydaları
Antep fıstığının faydaları

Antep fıstığı hem yemesi eğlenceli ayrıca de sağlık durumu açısından epeyce yardımsever bir yiyecektir. Antep fıstığı içerisinde oldukça çok antioksidan ve B 6 vitamini barındırmaktadır. Antep fıstığının içerisinde bulunan B 6 vitamini  kırmızı kan hücrelerinde oksijeni içeren bir molekül olan hemoglobin oluşumu gibi çeşitli işlevler için önemlidir.

Antep fıstığı bununla beraber potasyum bakımından da zengindir. 1 avuç Antep fıstığı bir adet büyük muzun yarısından daha fazla potasyum içermektedir. 

Antep fıstığı içerisinde bol miktarda lif ve proteinde barındırmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından bu denli zengin olan Antep fıstığının faydalarını sizler için araştırıp b,r araya getirdik. İşte Antep fıstığının faydaları…

Antioksidan zengini

Antioksidanlar sağlığımız için önemli tartı taşımaktadır. Gözenekli Olan hasarını önler ve kanser gibi hastalık riskini azaltmada kayda değer bir rol oynarlar.

Antep fıstığı birçok kuruyemiş ve tohumdan daha artı antioksidan içerir. Dört haftalık bir çalışmada, günde bir ya da iki kez antepfıstığı yiyen katılımcılar, antepfıstığı yemeyen katılımcılara kıyasla daha yüksek lutein ve ?-tokoferol seviyelerine sahip oldular. 

Antep fıstığı gözleri, mavi ışığın ve yaşa ast maküla dejenerasyonunun niçin olduğu hasara karşısında korurlar.

Protein yüksek, kalorisi düşük 

Antep fıstığı minimum kalorili kuruyemişler arasında yer almaktadır. Protein miktarı çok pozitif olmasına karşın kalori miktarının düşük olması Antep fıstığını oldukça kıymetli kılmaktadır.

Kalp sağlığını korur 

Antep fıstığını uyumlu olarak tüketmek, vücuttaki LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltabilir. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri, sağlıklı bir kalbin teşvik edilmesi için mükemmeldir. Antep fıstığı bununla beraber, arterlerin sertleşmesini ve kan pıhtılarının oluşumunu önleyen, l-arginin adı bahşedilen bir amino asit kaynağıdır.

Göz sağlığı açısından önemlidir

Antep fıstığı, lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, yaşlılarda yaşla ilişkili oluşan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim sağlığını korur 

Antep fıstığının diğer afiyet yararlarından biri de, gıdaların pürüzsüz sindirilmesine asistan olan iyi bir diyet lifi kaynağı olmasıdır. Takriben 1 avuç ya da 30 gram antepfıstığı bir porsiyon, takriben 3 gram diyet lifi içerir ve sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışmasını karşılamak için fazlasıyla yeterlidir.

Cilt bakımı

Antep fıstığı ayrıca deriden kuruluğu gidermeye muavin olur. Batmış yağ bu yönüyle kayda değer bir rol oynar. Yağ bununla birlikte aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı ya da baz yağ olarak da işlev görür.

Afrodizyak özelliği

Antep fıstığı  erkeklerdeki cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiler. Çalışmalar, üç hafta baştan başa günlük olarak takriben 100 gram Antep fıstığı almış olan erkeklerin erektil işlevlerini yüzde 50 oranında artırdığını göstermiştir. Bu egzersiz penis içindeki kan akışının ultrason taraması ile doğrulanmıştır.

Bağışıklığı arttırır 

Antep fıstığı, içlerinde yer alan B6 vitamini zengin kaynağı sebebiyle bağışıklığı artırır . 10 Zinde bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olurlar. bununla birlikte belirtilen enfeksiyon ve kanser türlerinin önlenmesine tezgâhtar olur. 

Antep fıstığı nasıl seçilir?

Antep fıstığı  az kalsın her marketten satın alınabilir.  Antep fıstığı günümüzde kabuklu, kabuksuz, şekerli ya da tuzlanmış çeşitli formlarda mevcuttur. Antep fıstığı kabuğu onu maddi hasarlardan ve değişik enfeksiyonlardan korur. öte taraftan, tuzlanmış ve tatlandırılmış antepfıstığı, yüksek sodyum ve şeker içeriği nedeniyle iyi bir seçim olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı kabuksuz satılan Antep fıstığı önerilmemektedir.  İdeal yol, doğal formunda olduğu gibi kabuklu Antep fıstığı satın almaktır.