Ana Sayfa Sağlık Alerjik astım belirtileri

Alerjik astım belirtileri

72
0
Paylaş
Alerjik astım belirtileri
Alerjik astım belirtileri

Ülkemizde her 12-13 erişkin ve 7-8 çocuktan birinde görülen astım, bütün dünyada 300 milyondan artı insanı etkiliyor. Bahar aylarında da polenlerin çoğalmasıyla birlikte alerjik astımı olan kişileri zorlama bir işlem bekliyor. Alerjik astım, nefes darlığı, kuru öksürük, hırıltılı solunum belirtileriyle ortaya çıkıyor. Bu dönemde alerjenlerden korunmak ve tedavinin aksatılmaması büyük önem taşıyor. “1 Mayıs Dünya Astım Günü” öncesinde özel bir hastanenin Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, alerjik astım ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Polen dıştan çoğu tetikleyici bulunuyor

Astım, mikrobik olmayan kronik bir akciğer hastalığıdır. Astımlı hastaların havayolları normale göre daha sağduyu olup; değişik alerjenler, sigara dumanı, kokular, soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu hastalıkları gibi tetikleyici faktörlerle daralarak nefes almayı zorlaştırmaktadır. Astımda, genetik faktörler etkindir fakat çevresel faktörlerle de tetiklenebilmektedir. Alerjik astımı olan hastalar kalıtımsal olarak alerjik bünyeli doğmuş olan kişilerdir. Alerjiyi tetikleyen etmenler gerçekten alerjik astımı da tetiklemektedir. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler, her türlü koku, toz, rutubet, mantar sporları ve küf gibi etkenlerdir. Bunların yanında, gerginlik, hava kirliliği, duman, klimaların üflediği hava da alerjik astımının tetikleyicileri arasında yer almaktadır. Burada kayda değer olan alerjinin hangi organda kendini gösterecek olmasıdır. Solunum yollarını, akciğeri cildi veya gözleri etkileyebilmektedir. Alerjik yapılı kişilerde alerjinin ortaya çıkacağı organ değişebilmektedir. Alerji türleri zamanla şekil de değiştirebilmektedir. 

Stres ve hava kirliliği nedenler arasında 

Alerjik astımı olan hastaların ne süre hasta olacakları da yine kişiden kişiye değişmektedir.Polenlerden bilhassa fazla etkilenmektedirler. Mart, Nisan, Mayıs aylarında çiçek tozu yoğunluğunun artmasıyla alerjik astımı olan şahısların özenli olması gerekmektedir. Polenlerin yanına toz, koku, dumandan etkilenen kişilerde vardır. Bu şahısların bütün yıl boyunca bu uyaranlardan kendilerini korumaları gerekmektedir. Rahatsızlığı ileri düzeyde olmayan astım hastaları ise genellikle yalnızca üşüttükleri vakit belirtilerle karşılaşmaktadır. Yazın nemden etkilenen astım hastaları da bulunmaktadır. Alerjik astım rahatsızlığı bulunan kişilerin kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlardan uzaktan durması gerekmektedir. Ayrıca alerjik astıma stres, mevsim değişiklikleri ve hava kirliliği de niçin olabilmektedir.

Astım bu belirtilerle ortaya çıkıyor

Astım hastalarının %99’u alerjik bünyeye sahiptir. Alerjenle karşılaştıklarında sıradan insanlardan öbür bir reaksiyon göstermektedirler. Bronşlarda kasılmalar meydana gelmekte ve bronşlar daralmaktadır. Bu daralmalar alerjik astım belirtilerini ortaya çıkarmaktadır.

•Kuru öksürük krizleri 
•solunum yetmezliği
•Hırıltılı solunum
•Nefes alıp verirken ıslık sesi çıkması
•Göğüs ağrısı veya göğüste zorlama şehvetli 

Astımla birlikte alerjik rinit belirtileri de olan burun akıntısı, göz yaşarması, aksırma, boğaz kaşıntısı, geniz akıntısı da ortaya çıkabilmektedir. Alerjik astımın teşhisinde, akciğer grafisine bakılır, solunum fonksiyon testi yapılır ve eğer hekim gerekli görüyorsa alerji testleri yapılabilmektedir. Hastanın hikayesi de teşhisi için çok önemlidir.

Tedaviyi ertelememek kayda değer 

Alerjik astım kronik bir hastalıktır ve astımın tedavisinde en kayda değer konu hastanın rahatsız olduğu ortamlardan uzaktan durmasıdır. Kişiyi en çok ne rahatsız ediyorsa; polen, koku, duman, toz vs. bu alerjenlerden iyi korunması gerekmektedir. Bu Vesile Ile alerji uykuya geçebilmektedir. Kurtarıcı ilaçlar denilen kriz anlarında kullanılan nefesten çekilen ilaçlar, bundan başka ahenkli olarak kullanılması gereken ilaçlar mevcuttur. Tüm bu ilaçların başvuru formu sürelerine ve hangi dönemlerde kullanılacağına hastanın bulguları ve gidişatına kadar hekimler karar vermektedir. Eğer bahar alerjisi varsa ve baharda alerjik astımı alevleniyorsa kişinin nefesten çekilen ilaçları uyumlu olarak kullanması gerekmektedir. 

Alerjenlerden korunmak için mutlaka tedbir alın 

Bir Takım gıdalar astım krizlerini tetikleyebilmektedir lakin alerjik astıma solunum aracılığıyla alınan alerjenler daha pozitif etki etmektedir. Konut içinde de konut tozu akarı, rutubet, küf gibi etkenler alerjik astım hastalarının şikayetlerini artırabilmektedir. Polenlerin en yoğun olduğu sabahtan saat 05.00 ve 10.00 aralarında dışarıda uzun zaman bulunulmamalı ve spor yapılmamalıdır. aynı zamanda yine bu saatlerde evi havalandırmamak gerekir. Dıştan gelindiğinde kıyafetler değiştirilmeli ve saçlar yıkanmalıdır. Klimalara polen filtreleri konulmalıdır. Gözlükle gözlerde korunmalıdır. Bilhassa bahar alerjilerinden ve alerjik astım krizlerinden korunmak için bu önlemler mutlaka alınmalıdır.