Ana Sayfa Sağlık 11 Aşamada Fibromiyalji Testi

11 Aşamada Fibromiyalji Testi

87
0
Paylaş
11 Aşamada Fibromiyalji Testi
11 Aşamada Fibromiyalji Testi

Fibromiyalji, yumuşak adale romatizmasında yaygın kas ağrıları, bitkinlik, halsizlik en bariz özellikleridir. Ülkemizde yaklaşık 1.3 milyon fibromiyalji hastası olduğu düşünülmektedir. Kesintisiz bitap hissediyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz.

1. Yaygın Adale Eklem Ağrıları
Fibromiyaljide tepeden tırnağa bütün bedende yaygın adale, eklem ağrıları olur. Boyun, ense, sırt, kürek kemiklerinin arası, en yoğun ağrının görüldüğü yerlerdir. Kalçada, belde, diz ve dirsekte de ağrılar olur. Tüm vücut kasları dokunmayla bile çürümüş gibi ağrıyabilir. Beraberinde kaslarda kuvvetsizlik, dermansızlık da olur.

2. Mutsuzluk, Bunalım, Anksiyete
Psikiyatrik değerlendirmede bunalım tanısı alan fibromiyaljili hastalarda depresyon ilaçları böylece işe yaramaz. Depresyondan ayrı olarak bu hastaların içleri bir şeyler yapmak ister bedenleri yetmez. 

3. Baş Ağrısı
Fibromiyalji hastalarının büyük bir bölümünde migren ve/veya gerilim tipi baş ağrısı vardır.Baş ve yüz kasları sertleşmiştir. Bu durumda diş sıkmanın rolü büyüktür.

4. Kronik Takâtsizlik, Halsizlik
Fibromiyalji hastalarının hepsi çok bitap ve halsizdir. Sabahları yataktan sürünerek kalkarlar. Basit işleri bile yapacak halleri yoktur. En fena hissettikleri süre diliminin sabahları olmasının sebebi gece diş sıkmalarına bağlıdır.

5. Gaz, Şişkinlik, İshal
Aralıksız şişkinlik hali, hava yutmuş gibi bir hastalık verir. Arada ishal dönemleri olabilir.Fibromiyaljide bağırsak problemleri bağırsak florasının bozulmasına bağlıdır. 

6. Amnezi, Uyarı ve Konsantrasyon Eksikliği
Ağrılar, depresif ruh hali ve kronik yorgunluk beraberinde bellek yitimi durumunu da getirir. Fibromiyalji hastasının dikkati dağınıktır. Çalışma konsantrasyonu yoktur. Bedensel yavaşlamanın yanı sıra zihinsel üretimi de yavaşlayabilir.

7. Uyku Bozukluğu, Baştan Savma Uyku
Sabahtan bitap, dinlenmemiş uyanma ve bezginlik kestirme fibromiyaljinin esas yakınmalarındandır. Hasta ne dek uyursa uyusun yataktan sürünerek kalkar. Hiç dinlenemez.

8. Kaslarda Sertlik, Sabah Tutukluğu
Kaslarda sertlik ve sabah tutukluğu romatizmal hastalıkların büyük bir bölümünde görülür. Sabah yataktan kalkarken tüm cisim sertleşmiştir. yavaş yavaş, saatler içinde açılır.
Fibromiyalji hastalarında da sabahtan tutukluğu vardır. Ayrıca boyun, sırt kasları gibi belirlenmiş alan kaslarında sertlik hiç geçmez.

9. Hormonal Bozukluklar
Fibromiyalji tüm cisim fonksiyonlarını etkiler. Hormonal bozukluklar da bu tabloda olabilir. Tiroid ile ilgili hipotiroidi ve Haşimatotiroiditi sık rastlanır. Ailesel aşinalık varsa, reaktif hipoglisemi, insülin salınım bozuklukları olabilir.
Kadınlarda menopoza yakın dönemde sık görülür. Erken menopoz, miyomlar, baştan savma kanamalar tabloda beklenir.

10. Huzursuz Etap Sendromu Fibromiyalji
Tedirgin etap sendromu fibromiyalji ile birlikte görülebilir. Bacaklarda garip ağrılar, iğnelenme, karıncalanma, etap tabanında yanma gibi yakınmalar vardır. Hasta bacaklarını uzun vakit hareketsiz tutamaz. Sürekli hareket ettirmek ihtiyacı duyar.

Uzun uçak yolculuğu, buluşma gibi durumlarda hastalık verir. Bu durum en fazla gece yatınca kendini gösterir. Hasta uykuya dalmakta zorluk çeker. Rahatsızlık gece uyandırır, hasta kalkıp gezmek ister.

11. Cinsel İsteksizlik
Bütün hayat enerjisi azalmış, depresif, kesintisiz ağrılar çeken, kronik yorgun, mutsuz bir kişide cinsel isteksizlik olması beklenir. Bu hastalarda yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra hormonal etkilenme de cinsel isteksizlik üstünde negatif tesir yaratır.

Kronik yorgunluğun yanı sıra kolay işlerde de zorlanan hasta bu durumdan kaçınır. Yaşadığı sıkıntılara yenileri eklenebilir.

 

Nörolog Dr. Emel Gökmen