Ana sayfa Sağlık Kadın Sağlığı Rahim sarkması neden olur?

Rahim sarkması neden olur?

136
0
PAYLAŞ

Artan doğum rakamı ve ilerleyen yaştan dolayı rahmi değişmezleyen bağlar yetilerini kaybeder. Genital uzuvların vajina içine ve zamanla dışına doğru sarkmasına neden olan ve uzuvların çalışmasında majör meselelere yol açan rahim sarkmasının sebepleri, bulguları ve rehabilitasyon usullerini haberimizde sizler için derledik.

Rahim sarkması neden olur?

Çok doğum yapma
İri bebek doğurma
Kabızlık, menopoz
Genetik yatkınlık
Müdahaleli doğum
Kronik öksürük
Ağır iş yapma
Obezite

Birçok sebebi olan rahim sarkması genellikle tek başına olmaz. İdrar torbası ve kalın bağırsağın son kısmıyla beraber sarkan rahim bayanlara majör rahatsızlık vermektedir.

İdrar yakalayamamanın sebepleri

Rahim sarkması bulguları nelerdir?

İdrar kaçırma
Cinsel ilişki sırasında yaşanan problemler güçlük, acı
Vajina kanaması
Vajinadan çıkıntı yapan rahim ve rahim ağzı
Bel ağrısı
Aniden gelen tuvalete çıkma isteği
Tekrarlayan idrar torbası iltihapları
Vajina akıntılarında çoğalış

Aralıksız ayakta durmak ve ağır kaldırmakta sızılarınızı şiddetlendirebilir.

Rahim sarkması nasıl rehabilitasyon edilir?

Rehabilitasyon edilecek kadının yaşı, kaç çocuk doğurduğu, çocuk isteyip istemediği, bireyin genel sıhhat gidişatı gibi etmenler rehabilitasyonun seyrini değiştirebilir.

Hastadan hastaya farklılık gösteren rahim sarkması şayet yeni başlamış ise vajina adaleleri kegel egzersizleri ile problemlere çözüm üretilebilir. Fakat ileri derecedeki rahim sarkması için genellikle estetik cerrahi usulünün kullanılır.

En genel rehabilitasyon biçimi ise rahmin vajina içerisinden çıkarılarak ön vajina duvarlarındaki aşırılık kısımların alınmasıyla vajina daraltılma işleminin yapılmasıdır. Rahim sarkması rehabilitasyonunun en doğru usulünü yeniden hekiminizle yapacağınız muayeneler sayesinde öğrenebilirsiniz.

10 sualde ‘Rahim Ağzı Kanseri’

Rahim sarkmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

Bu problemi önlemek için pek usul yoktur diyebiliriz. Sadece tehlike etmenlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Ağır iş yapmamak, balanslı beslenip fazla kilo almamak buna bir misal olabilir. Aralıksız egzersiz yapmalı ve hekim hakimiyetlerinizi kesintisiz hale getirmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here