Ana sayfa Sağlık Kadın Sağlığı Rahim duvarı kalınlaşması nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması nedir?

73
0
PAYLAŞ
Rahim duvarı kalınlaşması nedir?
Rahim duvarı kalınlaşması nedir?
Rahim filmi çekilmesi hakkında öğrenmeniz gerekenler

Rahim duvarı kalınlaşması nedir? 

Adet başlangıcıyla birlikte fizyolojik olarak her sıhhatli bayan östrojen hormonu salgılar ve bu artma yumurtlama yarıyılında ortaya çıkan ve progesteron hormonu ile birleşerek rahim duvarı kalınlaşmasını önleyen bir yapıya dönüşür.

Tıp dilinde “endometrium hiperplazisi” olarak adlandırılan rahim duvarı, her ay adet yarıyılında kanama ile beraber dışarı atılan bir dokudur. Rahim kalınlaşması ise bu hormonların klasik işlemeyişinde ortaya çıkan ve rahim iç katmanını banalden daha fazla kalınlaşmasına neden olan  bir vaziyettir.

Rahim duvarı kalınlaşması bulguları nelerdir? 

Adet kanamalarınız banalden daha ağır geçiyor ve uzun sürüyorsaİki adet zamanınız 21 günden daha azsaİki adet arasında kanama alana gelmesi ve kahverengi pislenmeler varsaNabzınız yüksek ve fazla terliyorsanızİlişki sırasında acı sürüklüyor, vajinanızda kuruluk seziyorsanız, vajinanız fazla hassassaMenopoz sonrasında kanama yaşıyor Beden kıllarınızda gözle görülür bir çoğalış varsa rahim duvarı kalınlaşması yaşıyor olabilirsiniz. 

Burada ehemmiyetli bir noktaya değinmek istiyoruz; rahim duvarı kalınlığının emin bir miktarı yoktur şahıstan şahsa, adet döngünüzün kaçıncı gününde olduğuna ve menopozun var olup olmamasına göre değişkenlik gösteren bir vaziyettir. Fakat emin miktarlar elbette ki vardır. Hekiminize danışarak zorunlu hakimiyetleri yaptırarak bilebilirsiniz. 

Rahim sarkması nedir? Neden olur?

Rahim duvarı kalınlaşması neden olur? 

Şeker hastalığı,Polikistik over  belirtiyi,Kullanılan bazı östrojen ilaçları,Menopoz,Tiroid meseleleri,Seyrek de olsa östrojen üreten yumurtalık urları 

Rahim duvarı kalınlaşması rehabilitasyonu nasıl yapılır? Rehabilitasyon usulleri nelerdir? 

En yaygın uygulanan rehabilitasyon usulü dilatasyon ve küretajdır. Bunun yanında rahim alma operasyonları, progesteron rahim kalınlaşması ilaç rehabilitasyonu ile yüksek miktarda rehabilitasyon olabilirsiniz. Hint yağı, kil uygulama, omega3 gibi natürel usulleri de hekiminize danışarak uygulayabilirsiniz. 

Rahim duvarı kalınlaşmasından nasıl korunurum? 

Menopoz yarıyılında kullanılan ve sırf östrojen kapsayan ilaçlardan kaçının,Kilo aşırılığınız varsa kilo vermeniz rehabilitasyonunuza destekçi olur. Hamilelik ve emzirme tehlikeyi majör oranda eksiltir. Kumpaslı hekim hakimiyetleri ile rehabilitasyonunuza geç kalmamış ve destekçi olmuş olursunuz.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here