Ana sayfa Sağlık Ruh Sağlığı Psikolojik kaynaklı vücutsal hastalıklar psikosomatik hastalıklar

Psikolojik kaynaklı vücutsal hastalıklar psikosomatik hastalıklar

69
0
PAYLAŞ
Bakteriyel vajinit
Bakteriyel vajinit

Sağlık denilince beyazla fiziksel ve ruhsal doğrultudan bir tam beyazla kazanç. Başka Bir Deyişle ruh sıhhatini genel sıhhatten ayırmak olası değildir. Zira insanın fiziksel ve ruhsal gidişatı arasında majör bir etkileşim vardır. Ruhsal vaziyetteki değişmeler, dalgalanmalar ve sarsıntılar vücudu etkilediği gibi vücuttaki farklılıklar da ruhu ve beyni etkilemektedir. Nitekim fiziksel hastalıkların ortaya çıkışında insan psikolojisinin tesiri majör olabilmektedir.

Psikosomatik hastalıklar, insanların hayatlarındaki ve iç dünyalarındaki düşünsel ve duygusal çatışmaların dışarıya vücutsal bulgular, fiziksel hastalıklar ve şikayetler olarak yansımasıdır. Psikosomatik hastalıklar, ruhla beden arasındaki etkileşimin ehemmiyetli bir göstergesidir. İstatistiklere göre dünya genelinde yapılmış tarama ve araştırmalar, muhtelif dallardan doktorlara, özellikle de dahiliye uzmanlarına ve acil servislere müracaat eten hastaların %68′inin psikosomatik hastalandıklarına işaret ediyor.

Stresin insan sıhhati üzerindeki negatif tesiri bugün herkesçe öğrenilmektedir. Nitekim moralleri bozulduğunda insanların çalışma faydaları eksilmekte, huzurları bozulmakta ve birliktesi birtakım fiziksel rahatsızlıkları başlayabilmektedir. Başka Bir Deyişle ruhsal doğrultudan yaşadıkları vücutlarına, uzuvlarına, hücrelerine yansımaktadır. Bu biçimde, ortaya çıkmasında ya da büyümesinde ruhsal ve psiko-sosyal faktörlerin rol oynadığı kabul edilen bazı vücutsal hastalıklara psikosomatik hastalıklar denilir. Stresin yol açtığı rahatsızlıkların başında genelde kalp atışının ve kan tazyikinin yükselmesi, kandaki yağ ve şeker oranının çoğalması, kanın pıhtılaşma oranının çoğalması, kanda eritrositlerin çoğalması, adale kasılmalarının çoğalması, göz bebeklerinin gelişmesi, sindirim sistemi problemleri sayılmaktadır. Organizma stresle başa çıkamadığında strese karşı mağlup olmuş olur. Bu da psikosomatik hastalıklara yol açar. Stresin yol açtığı psikosomatik hastalıkların başlıcaları şunlardır: Alerji, ülser, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, nefrit, şeker hastalığı, kanser, egzama ve sedef gibi ten hastalıkları, asapsal ve zekâsal hastalıklar… Ruhsal gerginliğin neticeyi olarak bedenin fiziksel anlamda mukavemeti kırılır, beden efordan düşer. Bağışıklık sistemi çöker ve birbiri arda hastalıklara tutulur veya mevcut bir hastalığın iyileşmesi gecikir. Hastalıkların yanı gizeme keder ve kötümserlik neticeyi ruhen yaşanan tedirginlikler, gerilimler, yeisler natürel olarak insanın dış görünümüne de yansır. Saç dökülmesi, ağarması, matlaşması, cildin neminin çekilerek kuruması, kalınlaşması, elastikliğini kaybederek kırışması, çatlaması, bunun neticesinde dışarıdan her türlü enfeksiyona sarih hale gelmesi, hücrelerin yenilenmesi geciktiği için cilt bozukluklarının kalıcı bir görünüm alması, rengin soluklaşarak suratın sararması, gözlerin matlaşması gibi daha pek çok negatif farklılık da birliktesi yaşanır. Bu stil bireylerde erken yaşta çökme görülür. Bedenleri yıllarca, günün her anında süren bu gerilimi, duygusal kasırgaları, ruhi dalgalanmaları kaldıramaz. Bunun neticeyi olarak şiddetli yaşlılık alametleri ve kalıcı fiziksel tahribatlar oluşur. Nitekim sevinçli, rahat ve huzurlu olan kimselerin gerilimli, stresli, depresyonlu, ağlamaya yatkın şahıslara göre daha uzun yaşadıkları, daha sıhhatli oldukları da pek çok bilimsel araştırmayla doğrulanmış bir hakikattir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here