Ana Sayfa Moda Kate Mossun Gençlik Fotoğrafları Bu Kitapta!

Kate Mossun Gençlik Fotoğrafları Bu Kitapta!

128
0
Paylaş

Kate Moss

Fotoğraf: Mario Sorrenti

Yıl 1993. Dönemin en meşhur filmleri Jurassic Park ve Groundhog Day. Müzik listeleri Bjork, Radiohead ve Suede ile çalkalanıyor. Otomobil sektöründe Citroën oldukça popüler. Moda dünyasıysa Londra’nın güneyindeki Croydon’dan gelen 19 yaşındaki Kate Moss’u konuşuyor. Süpermodel olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Moss şanslı. 1991 yılında yolu ünlü fotoğrafçı Mario Sorrenti ile kesişiyor. Bu buluşma hem profesyonel bir işbirliğine, hem de tutkulu bir aşk hikayesine dönüşüyor. Phaidon yayınevinden bu ay raflara çıkan ‘Kate’ kitabı da, zamanında yaşanmış aşk hikayesinin en özel tanığı. Kate Moss’un daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış gençlik fotoğraflarını gün yüzüne çıkarıyor.

Kate Moss

Fotoğraf: Mario Sorrenti

“Kate’in güzelliğinden kalbim duracaktı! Büyülendim…”

“Yanında oturduğumu hatırlıyorum. Güzelliğinden kalbim duracaktı. Büyülendim!” diyor, Mario Sorrenti. İlk tanıştıkları anı böyle tarif ediyor. Yaşadıkları aşkın getirdiği güven duygusu Sorrenti’nin çektiği fotoğraflara da yansıyor. Bir karede Moss’u uyurken görüyorsunuz, diğerinde duş alırken, bir başka fotoğraftaysa Nintendo Gameboy oynuyor.

Kate Moss

Fotoğraf: Mario Sorrenti

O dönem çekilen fotoğraflar Calvin Klein’ın da dikkatinden kaçmıyor. Öyle ki, Obsession parfümünün kampanyasında Moss’un tercih edilmesine neden olarak, Sorrenti & Moss birlikteliğinden doğan bu özel kareler gösteriliyor. 

Kate Moss

Fotoğraf: Mario Sorrenti

Bu kitapta yer alan 50 fotoğraf daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve Kate Moss’un görüp görebileceğiniz en doğal hallerine flaş patlatıyor.

Kate Moss’un İkonik Stilinden Neler Öğrendik?

 • Minimalist Seksapel

  Fotoğraf: Getty Images Turkey

  1/10

  Minimalist Seksapel

  Kate Moss’un eforsuz stil imzası kırmızı halıda da değişmiyır. Kırmızı, derin yırtmaçlı bir elbise, sallanan küpeler ve hafif dağınık bir topuz. Özel etkinliklerde ihtişam dozunu fazla kaçıranlar için Moss’un önerisi gayet açık ve net: minimalist seksapel.

 • 2/10

  Photoshop’suz Güzellik

  Dijital çağın kusursuz güzellik kritelerinin sayısız filtre uygulamaları ve Photoshop gibi programlar ile empoze edildiği günümüzde, Kate Moss’tan öğrendiğimiz en önemli şey: doğallık. O Peter Lindbergh’ün objektifine en yalın haliyle poz verebilecek kadar özgüvenli. Kate Moss olmak, yılların izlerini ciddiye almamayı gerektirir.

  Fotoğraf: Peter Lindberg, Vogue Italia

 • Yataktan Yeni Kalkmış Saçlar

  Fotoğraf: Getty Images Turkey

  3/10

  Yataktan Yeni Kalkmış Saçlar

  Yataktan yeni kalkmış saçların dağınıklığını bir güzellik trendi haline getiren isim de Kate Moss. Çabasız, eforsuz ve doğal. Onun stil silahı bu üçlü. Fazlasıyla güçlü değil mi?

 • 4/10

  Tutkulu Ol!

  Stil sahibi olmak için, doğru parçaları kombinlemek, her zaman zarif görünmek yeterli bir kıstas değil. İçinizde yenilikçi bir ruh ve yüksek dozda tutku yoksa, edindiğiniz stilin de çoğu zaman bir anlamı kalmıyor. Tutkulu aşkları, hayat iştahı ve tansiyonu yüksek duygularıyla özgür ve özgün olmayı da Kate Moss’tan öğrendik.

  Fotoğraf: Getty Images Turkey

 • Fazla Zorlama!

  Fotoğraf: Getty Images Turkey

  5/10

  Fazla Zorlama!

  Eforsuz şıklık denilince akla ilk gelen isimlerden biri Kate Moss. O göz alan ihtişamdan değil, göz kamaştıran sadelikten yana. Genellikle abartıdan kaçınan ikonunun mottosu: Fazla zorlama!

   

 • 6/10

  Bohemya Kraliçesi

  Eeksantrik, isyankar ve romantik. Günümüzün bohem kraliçesi tartışmasız Kate Moss. O Bohemya’dan çıkıp gelmiş gibi adeta. Son zamanlarda bir moda akımı olarak sıkça karşımıza çıkan bohemlik, aslında bundan daha fazlası. Kate Moss, stiliyle olduğu kadar yaşam tarzıyla da kelimenin tam anlamıyla bir bohem. Moss’un ilham aldığı 5 bohem kraliçeyi öğrenmek için tıklayın.

  Getty Images Turkey

 • Gece Şıklığına Alternatif: Pijama

  7/10

  Gece Şıklığına Alternatif: Pijama

  Pijamayla alışverişe çıkabilir hatta en yakın arkadaşınızın doğum günü partisine bile katılabilirsiniz. Bu rahatlığı tabii ki de Kate Moss’a borçluyuz. Yüksek modayı pijama kültürüyle buluşturan öncü o. 

 • 8/10

  Dumanlı Gözler

  Dumanlı gözler, yani smokey eyes güzellik dünyasına Kate Moss’un bırakacağı en şehvetli miraslardan biri. Gecenin kraliçesi olmak için, başka detaya ihtiyacınız yok. Kate Moss’unki gibi dumanlı gözler yeterli.

  Fotoğraf: @katemosdaily

 • Kırmızı Rujun Cazibesi

  Fotoğraf: Getty Images Turkey

  9/10

  Kırmızı Rujun Cazibesi

  Kırmızı ruju ilk kullanan Kate Moss değil elbette. Son kullanan da o olmayacak fakat kırmızı rujun en zarif haliyle nasıl kullanılması gerektiğini Moss’tan öğrenebiliriz. Kırmızı ruju hakkıyla taşımak isteyenler, makyajı hafifleterek başlayabilirler.

 • 10/10

  Leopar Asla Utandırmaz!

  Bir Kate Moss değilseniz, stilinizle vahşi kedilere göz kırpmak fazla riskli olabilir. Leopar deseninin gücünü yerinde kullanmak istiyorsanız, Kate Moss’un yakın takibe alın. İster leopar desenli palto giysin, ister mayo, vahşi desenler onda muhteşem görünüyor.

  Fotoğraf: Patrick Demarchelier