Ana Sayfa Magazin OSCAR HEYKELİNİN BİLİNMEYEN HİKAYESİ

OSCAR HEYKELİNİN BİLİNMEYEN HİKAYESİ

25
0
Paylaş

1982 yılından beri Oscar heykellerini üreten Chicago merkezli R. S. Owens dökümhanesi, 2016’da ikonik ödülleri üretmeyi bıraktı.  Ödülleri artık, R. S. Owens  yerine Jefferson Park'ta 175 işçi çalıştıran New Yorklu rakibi Polich Tallix Güzel Sanatlar Dökümhanesi üretiyor. Bu değişikliğin sebebi ise, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 1929’daki orijinal Oscar tasarımına dönmesi ile ilgili. Altın kaplama bronz heykelin orijinal tasarımına geri dönmek isteyen Akademi’nin isteğine R.S. Owens cevap veremedi çünkü bronz eritme ve dökme kabiliyetine sahip değildi.

İşte o zaman Akademi üyeleri Polich Tallix'in kapısını çaldı. Polich Tallix Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adam Demchak, "Akademi bize bir sanat dökümhanesi olarak yaklaştı. Bize, orijinal bir 1927 Oscarı ve modern bir Oscar getirdiler, çünkü her birinde sevdikleri özellikler bulunuyordu. Lazerle ikisini de taradık ve çok az, ince değişikliğe sahip tasarım ortaya çıktı" dedi.

Polich Tallix tasarımcıları bir 3D yazıcı ile bir Oscar heykeli hazırladılar ve basılan modelden heykelin kauçuk kalıbını yaptılar. Ardından balmumundan bir seramik kalıbı oluşturmaya yönelik daha geleneksel bir süreç başladı. Kalıp ortaya çıktıktan sonra ise kalıba sıvı bronz döküldü.

Bronz dökümler son departmanda eski usul elle zımparalama ve cilalama yöntemlerlye son haline geldi.

Oscar heykelinin yapım hikayesi ise şöyle: Polich Tallix, heykellerin üzerinde durduğu siyah kaideyi de bronzdan döküyor. Taban, heykelcik ağırlığına bir pound ekledi ancak Oscar kazananının adı bu tabanın etrafına tunç renkte çakılıyor.

Altın kaplama işlemi dışında Oscar imalatının her adımı Polich Tallix'de yapılıyor. Heykeller, 24 ayar lazer altın kaplama işlemi için New York, Brooklyn'deki Epner Teknoloji'ye gönderiliyor.

Daha sonra Oscar’lar kategoriler ve kazananların isimlerinin hazırlanması için Polich Tallix'e geri gönderiliyor. Kazanan ilan edildiğinde üzerinde kazananın ismi, kategorisi ve yılı bulunan plaka Dolby Theatre’da heykele monte ediliyor.

Kazananların sızmaması için açıklanan her aday için bir plaka üretiliyor.

Polich Tallix, 2017 ödüllerinde 60 Oscar heykeli üretti. Şirket, belirli bir kategoride birden fazla kazanan olursa veya bir heykelin hasar görme ihtimaline karşı törende yeterli Oscar heykelinin bulunduğundan emin olmak zorunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here