Ana Sayfa Magazin COS'UN YENİ SANATÇI İŞBİRLİĞİ

COS'UN YENİ SANATÇI İŞBİRLİĞİ

14
0
Paylaş

COS, 2012 yılından bu yana Milano'da düzenlenen Salone del Mobile fuarı kapsamında sanatçılarla, tasarımcılarla ve mimarlarla benzersiz ve yenilikçi işbirlikleri sunmaya devam ediyor. Salone del Mobile 2018 kapsamında bugün Milano’da izleyicilere çevrelerini yeniden düşünmeleri amacıyla ilham vermek için ışık, mekan, renk, çevre ve değişimden yararlanan etkileyici, ışık bazlı enstalasyonlarıyla tanınan sanatçı Phillip K. Smith III'ün Palazzo Isimbardi için özel olarak tasarladığı Open Sky (Açık Gökyüzü) adlı büyük ölçekli bir heykel enstalasyonunun açılışını yaptı. 

COS Yaratıcı Direktörü Karin Gustafsson şöyle konuştu: “COS olarak Phillip K. Smith III'ün eserlerinin doğal çevreleriyle etkileşime girerek mekanları yeni ve benzersiz şekillerde deneyimlememizi sağlamasından çok etkilendik. Open Sky enstalasyonunu halkla paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Ziyaretçilerin bu heyecan verici yeni mekanda onun eserine nasıl tepki vereceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Çevremizdeki dünyayı görme biçimlerimizi yeniden şekillendiren ve COS olarak bize bu denli ilham veren yetenekli sanatçılarla işbirliği yapmak bizim için büyük bir onur.”

Phillip K. Smith III, enstalasyon hakkında şunları söyledi: “Eserim, doğal ve inşa edilmiş ortamdaki ışık, renk ve biçimlerin sürekli değişimlerden ilham alıyor. Milano'nun ilham veren mimari ortamında açık bir brief’le COS ile çalışmak heyecan vericiydi. Palazzo Isimbardi'nin kendine özgü mekan koşulları bana tarihi mimariyi yeni bir çerçeveye yerleştirme ve Milano gökyüzünün sarmalayan güzelliğiyle birleştirme fırsatı sağladı. Enstalasyon kesinlikle paylaşılan bir grup deneyimi yaşatacak olsa da, her ziyaretçi Palazzo'dan o güne özgü, gökyüzünün o andaki haline ve tamamıyla kişinin kendi deneyim yolculuğuna bağlı olarak kendi eşsiz deneyimleriyle ayrılacak. Her katılımcı, yaklaşık 14 metre çaplı yüzey boyunca gökyüzünün ve mimarinin nasıl birleştiğini kontrol ediyor. Eserimin hafta boyunca nasıl karşılandığına tanıklık etmek için sabırsızlıkla bekliyorum.” 

Open Sky, Palazzo Isimbardi'nin kare şekilli avlusunun üzerindeki gökyüzünü yere yansıtılan fiziksel bir gök halkasına dönüştürüyor. Avluya girildiğinde kişi, muazzam, dairesel formun dokunsal ama soyut varlığı ile karşılaşıyor. Sütunların arasından avlunun uzak tarafına doğru ilerlerken Palazzo'nun 16. yüzyıl mimarisi, yüzeyli yansıtıcı yüzeyde açılı olarak yapılandırılmış halde görülüyor.

Enstalasyonun merkezine yaklaştıkça yansıma açısı değişiyor ve mimari, gökyüzüne açılan bir perde gibi dinamik olarak geri çekiliyor. Merkezde durulduğunda kişi gökyüzünün değişen renk skalasının ve kayan bulutların yüce, yavaş tempolu fizikselliğiyle tamamen çevreleniyor. Gün ışığı değiştikçe ortamın renklerinde de değişimlerin yaşandığı enstalasyon, sürekli akış halinde kalıyor ve izleyici mekanda hareket ettikçe bir daha yaşanması mümkün olmayan tamamıyla benzersiz bir deneyim yaratıyor. 

Avludan sonra Palazzo'nun bitişiğindeki İngiliz bahçesine geçen ziyaretçiler, bahçedeki yeşil bitkileri ve ağaçları, çevredeki mimariyi ve gökyüzünü görünür malzemeler olarak kullanan, hem yatay hem dikey olarak katlanmış yansıtıcı derileri olan beş bağımsız heykelle karşılaşacak. Bahçenin değişken numuneleri heykel yüzeylerinin üzerinde yeniden yapılandırılarak veya kolajlar halinde uygulanarak mekanın sıkıştırırken renklerin netliğinin ve günün evrilen atmosferinin kanıtları oluyor. 

Smith, bahçedeki çalışmalardan ilham alarak seçili COS mağazaları için değişen sokak görünümlerinin dünyasını yansıtan daha küçük ölçekli vitrinler yarattı. Değişken ölçekli, açılı ve bütünsel ve bir yandan da küresel olarak konumlanmış ve Salone del Mobile boyunca sergilenecek olan her mağazadaki deneyim, o şehre özgü ve benzersiz olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here