Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Vajinismus için mucize tedavi!

Vajinismus için mucize tedavi!

57
0
Paylaş
Vajinismus için mucize tedavi!
Vajinismus için mucize tedavi!

Öyle çok bayan aylarca, hatta uzun yıllar süren evliliklerine rağmen yaşadıkları ilk gece korkusundan dolayı eşleriyle cinsel ilişkiyi yaşayamamaktan ötürü halen “bakire”.

Sorunu yaşamış çiftlerin çoğu bu özel problemini en yakınlarıyla zeka paylaşamıyor. Ama Vajinismus sorunu, dürüst tedavi teknikleri bir uçtan bir uca, günümüzde 3 gün gibi kısa bir vakit içerisinde ve kalıcı şekilde çözümlenebiliyor.

Konu ile ilgili olarak HERA – Vajinismus Çare, eğitim, Araştırma Derneği Başkanı ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist kadın doktoru Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile vajinismus hastalığı üstüne konuştuk.  

Vajinismus evliliğinizi bitirebilir!
Eserdağ, Vajinismus hastalığının; cinsel ilişki esnasında, kadının kendi kontrolü dışında vajinanın daha alçak kısmındaki kasların kasılması sonucunda cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi ya da oldukça kuvvet-ağrılı gerçekleşmesi şeklinde görüldüğünü ifade ediyor. Vajinismus probleminin, ‘ilk gece korkusu’ ya da ‘cinsel ilişki korkusu’ olarak da bilindiğini söylüyor.

Cinsel ilişki esnasında istemsiz hareket şekilde gerçekleşen kas kasılmalarının, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına değin yaygın bir şekilde görülebileceğini de belirtiyor. Eserdağ, tüm bu kasılmaların sebebinin “vücudun kendisini koruma” içgüdüsüne emrindeki olduğunu, bilinçdışında geçmişten gelen cinsel ilişki ile ilgili belirlenmiş bazı negatif düşüncelere yan olduğunu ve bu yüzden kadının ilişki esnasında eşine izin veremediğini açıklama ediyor. Eşini seven ve can atarak evlenen kadının eşiyle sevişme sırasında hoşgörü da aldığını, ancak birleşme hatıra geldiğinde derin dehşet içinde kasıldığını gösteren Eserdağ, vajinismusun zaman içinde çiftlerin bütün hayatlarını olumsuz yönde etkilediğini, hatta evlilikleri bitirme noktasına getirebildiğini  belirtiyor.

Türkiye vajinismus konusunda Avrupa’da ilk adreslerden
Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, son 14 yılda Hera Klinik’e başvuran ve tedavi olan 4000’den artı vajinismus hastasının olduğunu ifade ediyor. Eserdağ, vajinismus hastalığının en sık nedenleri arasında cinsellikle ilgili veri eksiklikleri olduğunu ve doğuştan olan gelen kızlık zarı ile ilgili anormalliklerin de cinsel ilişkiye girememe nedeni olabileceğini söylüyor. Sorunun belirli teşhisi için ilk önce bir kadın doktoru muayenesinin koşul olduğunu anlatan Eserdağ, özellikle son yıllarda, yurt dışarıya yaşayan öyle fazla yurttaşımızın çözüm için Türkiye’deki kliniklere başvurduğunu belirtiyor.  

Tedavi için Türkiye neden tercih sebebi?
Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın ülkemizi seçim etmelerini iki başlıca nedenle ilişkilendiren Eserdağ; birincisinin, ülkemizde bu sorunun Avrupa ülkelerine göre çok daha sık görüldüğünü ve buna emrindeki olarak hekimlerimizin bu konudaki tecrübelerinin daha pozitif olduğunu, İkincisinin ise kültür farkına bağlı olarak terapist – hasta ilişkisinin iyice kurulamamasına bağlıyor.

Kesin tedavisi olası!
Vajinismusun içten çare yaklaşımları ile günümüzde 3-4 gün gibi kısa bir sürede ve % 100 çözüme kavuşan bir cinsel problem olduğunu belirten Eserdağ, hastalığın çözümünde sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile uygulanan bilişsel – davranışsal tedavi yaklaşımların ve hipnoz tedavilerinin önemine değinirken, arada bir de olsa bazı özel durumlarda basit cerrahi işlemlerin de yapılabileceğini sözlerine ekliyor.

Bilişsel yaklaşımlar arasında; hastanın genital organları hakkında bilgilendirilmesi, vajina ve klitorisi ile barıştırılması ve cinsellik ile ilgili açıklayıcı bilgilerin verilmesi gerektiğini anlatan Eserdağ, davranışsal terapiler arasında ise vajinal kasları kullanmayı öğreten, herkesin yapabileceği basit egzersizlerin yer aldığını hatırlatıyor. Gerektiğinde, erkek eşlerdeki erken boşalma ve sertleşme problemleri gibi sorunların çare edilmesi gerektiğini de kaydediyor.

Ortalama 3 gün içinde daimi sonuca ulaşılabilir!
Dr. Süleyman Eserdağ tedaviler ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Ilk Kez fazla kısa süren kolay bir jinekolojik değerlendirmeden geçirilen hastalarımız ayrıca hastalığın derecesi ayrıca de altta yatan anatomik engeller açısından incelenir. Daha sonrasında da çift için en uygun bir şekilde bir tedavi programına başlarız. Tarafımızca yapılan tedavilerde hastalarımız için parmak egzersizleri yer almaz. Başlıca her gün tekrar tekrar ve günde sıradan 1.5-2 saat süren yoğunlaştırılmış bir çare programıyla ortalama 1 ile 4 gün arasında mutlu sona ulaşmaktayız. Davranışsal tedavilerin en hoş taraflarından birisi de sonuçların ömür boyu kalıcı olmasıdır”.

“Vajinismus bir kader değildir” diyen Eserdağ, günümüzde uygulanan bilimsel çare teknikleri doğru 3 gün gibi bir sürede çözüme ulaşılabileceğini, bunun için çiftlerin süre kaybetmeden profesyonel destek almalarının önemini vurguluyor.