Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik “Testosteron” aldatmaya bahane olabilir mi?

“Testosteron” aldatmaya bahane olabilir mi?

98
0
Paylaş
"Testosteron" aldatmaya bahane olabilir mi?

Aldatmada hormonlar ne dek sorumludur? 

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat bu soruya şöyle cevap veriyor: “Cinsel arzuyu denetçi hormonların yanına aldanma duygusu kişinin sosyo-kültürel durumu, şehvetli ve düşüncesel yapısı, karakterine de ast. Fakat son dönemde evlilik dışı yaşama olasılığı ve hormonların ilişkisini araştıran yeni bir çalışmaya tarafından aldatmayla hormon seviyelerinin ilgisi olduğu gösterildi.  Bu çalışmaya göre testis hacmi, total testosteron seviyeleri, penise dışarı giden kan akımı arttıkça erkeklerde aldanma olasılığı da artıyor.  Diğer faktörlere bakarsak eşiyle ilişki problemleri yaşayan,  ailede sorunları olan, eşi cinsel problem yaşayanlarda da bu ihtimal sıklaşıyor.  İşinde gerginlik yaşayan, genellikle kendini mutsuz hissedenlerde de koşul benzer.  Görüldüğü gibi kandırma hissini hormonlar değin kişisel, ilişkiye ait öteki faktörler de etkiliyor.  Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak yaptığımız araştırmalarda cinsel sorunlar konusunda konuşmamanın da aldanma seviyelerini etkileyebileceğini görüyoruz.  Evliliklerinde cinsel sorun yaşamış çiftler cinsel sorunları hakkında birbirleriyle konuşmak yerine çözümü dışında, yeni ilişkilerde arayabiliyor.” 

“Uzun süreli ilişkilerde cinsel beraberlik sıklığının azalması normaldir.”

Prof. Dr. Halim Hattat evliliğin cinsel ricası azaltmasının da bir kural olarak algılanmaması gerektiğini belirtiyor: “Uzun ilişkilerde spontan hislerde bir azalma görülebilir oysa her çift bunu yaşayacak diye bir sonuç değil. Burada manâlı olan, cinsel isteğin şehvetli, müşterek hisler, fikirler değin hormonlar, altta yatan organik nedenler, hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve yaşam biçimi faktörlerinden de etkilendiğinin bilinmesi. Mesela 40’lı yaşlardaki bir erkek doğal olarak oluşan testosteron düşüklüğüne emrindeki cinsel açlık azalması yaşayabiliyor; ya da bir bayan menopoz sürecindeki hormonal değişimlerle cinsel isteğini kaybedebiliyor. Bu sorunlara diğer cinsel sorunlar da eklenebiliyor. Bu durumda spontanlık azalabiliyor.

Günlük yaşam koşuşturması da manâlı bir faktör. Çoğu kişiye işe gitmek, trafikte kalmak, çocuklarıyla ve eviyle ilgilenmek için bir gün bile eksik geliyor. Bu durumda çiftler hissi, entelektüel ve cinsel anlamda birbirinden uzaklaşabiliyor. Çiftler sorunlarını konuşmayınca spontan hisleri daha da azalıyor. Burada ayrıca biyoloji ile ilgili faktörleri, keza de psikolojik ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Ama kendiliğinden çoğalan cinsellik ve cinsel ilişki sıklığı azalıyor ve bu size rahatsızlık veriyorsa, mutlaka eşinizle konuşmalısınız. Bu konuda uzmanların da tavsiyelerle size yardımcı olabileceğini unutmayın.  Uzun süreli ilişkilerde cinsel birliktelik sıklığının azalması normaldir. Genç çiftlerde bile cinsel ilişki sıklığı zamanla düşebiliyor.  Fakat tatminkar, doyurucu, nitelikli ve sevgi dolu bir beraberlik durumda cinsel ilişki sıklığı azalsa da cinsel ilişkiden alınan doyum değişiklik göstermez.  Kayda Değer olan sizin tatminkar ve zevk batmış bir cinsellik yaşayıp yaşamadığınızdır. Eğer bu noktalarda bir problem yaşıyorsanız, bir uzmana başvurabilirsiniz.