Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Mutlu ilişkiyi belirleyen 8 temel faktör

Mutlu ilişkiyi belirleyen 8 temel faktör

81
0
Paylaş
Mutlu ilişkiyi belirleyen 8 temel faktör
Mutlu ilişkiyi belirleyen 8 temel faktör
Türkiye’de boşanma oranlarının hızla yükseldiğini ve 2013 yılının, Cumhuriyet tarihinde en düşük evlilik yapılan yıl olduğunu dile getiren Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, daha mutlu ve dinç bir ilişki kurmaya karşın önerilerini açıkladı. Akay’a kadar 8 esas faktöre sahip; bağlanmaktan korkmayan, bahanelere sığınmayan, artı varsayımlar üzerinden hareket eden, dinç iletişime yük veren, cinsellikte partnerini de önemseyen, işkolik olmayan, kişisel farklılıklara hürmet duyan ve özür dilemeyi haberdar olan çiftler daha sağlıklı bir ilişkiye sahip oluyor. 
 
Günümüzde çiftlerin ilişki sürelerinin sıradan 3-4 ay, izdivaç sürelerinin de ortalama 6-7 yıl gibi süreler içerisinde sonlandığını vurgulayan Akay, tüketim toplumunun getirdiği psikolojik etmenlerin boşanmalarda daha büyük etmen olarak karşımıza çıktığını söyledi. Akay’a kadar iki kişiyle oynanan ancak rakibi olmayan bu oyunda mutlu sona gelmek için çiftlerinin birbirlerinin olumlu yönlerini görmeleri gerekiyor. İşte Akay’ın saptama ve önerileri; 
 
Bağlanmaktan korkmayın
Yapılan çalışmalar son yıllarda bireylerin “uzun ilişkiler” ve “evlenmek”deri korktuklarını ortaya koyuyor. Bağlanma korkusu olarak da adlandırılan bu psikolojik rahatsızlık, mutlu birlikteliklerin önündeki en büyük engellerden de biri. Empati ve müşterek kurulacak içten irtibat, bu korkuyu yenmeye ve dinç bir ilişki kurmaya yardımcı olabilir. 
 
Bahanelere sığınmayın
Kadın erkek ilişkilerindeki en kayda değer sorunlardan biri bahanelerdir. Ayrıca erkekler, keza de kadınlar bahanelere gereğinden pozitif amaç yüklerler ve yaşadıkları sorunları geçiştirmeye çalışırlar. İstenilen defalarca ve durumda, bir şeylere mazeret bulunabilir. Bahanelerin birçoğu reel değildir ve ilişkileri yıpratırlar. Çiftlerin yapması gereken olası olduğunca açık edinmek ve kendisini net şekilde ifade etmektir. 
 
Cinsellik olmazsa olmaz
Sağlıklı bir ilişki kurmanın en esas kurallarından biri cinselliktir. Eski yıllarda çiftler cinsellik üstüne bu denli konuşmuyorlardı. Kendilerini neyin mutlu ettiğini, karşılarındakine anlatamıyorlardı. bugün ise bu konu fazla daha sık gündeme geliyor ve mümkün sorunların önüne geçiliyor. Doğanın esas kuralı, doyuma ulaşanların daha mutlu olduğudur. Mutlu birlikteliğin sırlarından biri budur. 
 
İşkolik olmayın
Öte yana işkolik edinmek da boşanma sebepleri aralarında yer almaktadır. Psikolojik ve fizyolojik enerjinin büyük bölümünün uzun süreli alıştırma temposuna adanması ve eşe ilgi eksikliği, çiftlerin çoğu kez evliliğini sorgulamalarına neden olmaktadır.
 
Değerini bilin
Her kişi birbirinden farklıdır. Mutlu bir birliktelik için hem kadın hem de erkeğe düşen atama, bu farklılıkları kavramak ve hürmet duymaktır. İlişkileri kurmak ve sürdürmek epeyce zordur, çökertmek ise bir öyle kolaydır. böylece karşınızdaki kişide, sizin için kıymetli olan ne varsa onu görmeye hedefe kilitlenmek gerekir. İlişkiye, onu birincil engelde bırakacak gibi bakmak ve böyle algılamak, şipşak mutsuzluğa götürebilir. 
 
Olumlu yönleri görmeye çalışın
İlişkilerde aralıksız olumsuz varsayımlar üzerinden hareket etmek, ayrılmalara kadar giden bir netice doğurabilir. Bilinçaltımız sürekli olarak bir şeyler çalışır ve bir şeyler üretir. Karşımızdakine artı yakınlaşmak yerine negatif yönlerine odaklanırsak, bir vakit daha sonra istem dışı soğuk davranışlara yönelebiliriz. Çiftler birbirlerinin pozitif yönlerini görmelilerdir.,
 
Empati kurun
Sağlıklı bir ilişki ve iletişim için kulak vermek fazla önemlidir. Dinleme, empati kurmanın birincil ve temel kuralıdır. Dinlemeye sadece işitmek olarak bakarsanız, karşınızdaki kişiyi ne şekilde anlamayabilirsiniz. Önemli olan önyargılardan kurtularak kişiyi kulak vermek ve konunun odağını yakalamaktır.
 
Özür dileyin
Haksız olduğunuz veya hata yaptığınız bir konuda eşinizden özür istemek, sağlıklı bir iletişim kurmak açısından fazla önemlidir. Özür arzu etmek, bireye telafi etme şansız tanıdığı için, ilişkinin sonraki aşamalarında muhtemel yanlışların da önüne geçecektir.