Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Minik haplar adet sancısına iyi geliyor!

Minik haplar adet sancısına iyi geliyor!

121
0
Paylaş
Minik haplar adet sancısına iyi geliyor!
Minik haplar adet sancısına iyi geliyor!

İskandinav bilim adamları kadar yapılan ve İnsanlarda Üreme isimli dergide yayınlanan araştırmaya kadar, doğum denetleme hapı kullanan kadınlarda adet sancısının büyük ölçüde azaldığı görüldü.

Ancak doğum denetim hapları isminden de anlaşılacağı üzere adet sancısı için değil doğum kontrolünü karşılamak nedeniyle kullanılıyor.

Gothenburg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi’nden araştırmacılar 1981, 1991 ve 2001’de olmak üzere yüzlerce 19 yaşındaki genç kızı araştırmaya dahil etti.

İlk defa araştırmaya yan tutulduklarından 5 sene sonradan, değişiklik olup olmadığını saptamak maksadıyla kadınlar her tarafta incelendi.

Araştırmacılardan Dr. Ingela Lindh, “ Kişinin doğum teftiş hapı kullanmasına yan olarak adet sancısı şikayetinde büyük değişim yaşandığını gözlemledik,” diyor.

Doğum denetleme hapını kullanmanın kesin olarak adet sancısına iyi geldiğini bildirmek olası olmasa da, araştırmadaki hapı bölge her 3 kadından birinde sancı düzeyinin “fazla”dan “orta”ya düştüğü kaydedildi.

Dr. Lindh, “Ağrılı adet dönemi genelde genç kadınlarda daha fazla görülür. Bu ağrıları göz ardı etmemek gerekir çünkü kişinin yaşantısı ve psikolojisi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Adet sancısı dediğimiz şart, kadınların jurnal yaşamlarını, ilişkilerini ve morallerini etkilemektedir,” diyor.

ABD’de adet sancısına alt olarak yılda 600 saat alıştırma kaybı olduğu belirtiliyor.

Ancak doğum teftiş haplarının doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekiyor.