Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Mastürbasyonun sağlığa faydaları

Mastürbasyonun sağlığa faydaları

42
0
Paylaş
Mastürbasyonun sağlığa faydaları
Mastürbasyonun sağlığa faydaları

Çok uzun süreler, mastürbasyonun sağlığa faydalarından ziyade, mastürbasyonun zararlarından bahsedildi. Bunlar aralarında, mastürbasyon körleştirir, düşünce hastalıklarına niçin olur gibi inançlar var.  Oysa, azı karar, çoğu zarar lafı, mastürbasyon için de geçerli. Bu yüzden, mastürbasyon yerine getirmek, sizi ele geçiren bir alışkanlığa dönüşmediği sürece, mastürbasyonun sağlığınız için yararları olduğunu söyleyebiliriz. 

Radiant Again & Forever kitabının yazarı Doktor Prudence Hall, bizler için, mastürbasyonun sağlığa faydaları nelerdir, sorusunu yanıtlıyor. 

İşte, mastüsbasyon yapmanın sağlığınız için 7 faydası:
 

Stres seviyenizi düşürür

Stresli ve gergin olduğunuz engebeli bir gününüzdeyseniz, kendinize göstereceğiniz biraz sevgi, ihtiyacınız olan şey olabilir, diyor Doktor Hall. 
Dolayısıyla stresli bir günün ardındaki mastürbasyon gerçekleştirmek, gevşemenize yardımcı olabilir. 
 

Ağrılarınızı yatıştırır

İş ve sözde yoğun tempolu bir ortamdan çıktıktan sonra baş ağrısı yaşıyorsanız, bu konuda, mastürbasyon ağrılarınızı rahatlatan bir yol olabilir. 
Hekim Hall, mastürbasyonun özellikle adet döneminde yaşanan kramplara ve adale gerginliklerine iyi geldiğini belirtiyor. 
 

Pelvik tabanınız çalışır

Pelvik taban adale egzersizleri dendiğinde akla ilk olarak, pelvik kas tonusunun her yerde kazanılmasını karşılayan Kegel egzersizi kazanç. Hekim Hall, buna ek olarak mastürbasyonun da, pelvik kasları güçlendirerek, hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde idrarınızı kaçırma gibi durumların önlenmesine tezgâhtar olduğunu belirtiyor.
 

Bazı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir

Cinsel aktivitelerin yol açtığı enfeksiyonlar konusunda bilgili olsak da, mastürbasyonun bu durumu aksine çevirecek etkiyi oluşturabileceği öyle bilinmiyor. 
Kadınlar için uyarılma süreçleri kapsamında gerçekleşen serviksin açılması olarak bilinen “çadır kurma”evresi, servikal enfeksiyon ve üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. bu nedenle, mastürbasyon gerçekleştirmek kadınlar için üstünlük sağlayabilir. 
 

Bu durum penisler için de geçerli… 

Hekim Hall, mastürbasyon yapmanın, erektil disfonksiyona muavin olduğunu belirtiyor. 

Keza, mastürbasyon yapıldığında, boşalma süresini denetim altına elde etmek üzere yapılan tekrarlar doğruca, cinsel ilişki esnasında daha uzun vakit penetratif ilişkide kalınabilir. 
 

Uyku kalitenizi yükseltir

Mastürbasyon yaparken orgazm yaşamanın artısı büyük! 
Orgazm sırasında, sisteminizde büyük bir endorfin dalgası oluşur ve bu da uykunuzu daha derin ve daha yüksek kalitede almanızı sağlar. 
 

Bedeninizi tanımanıza asistan olur

Neden hoşlandığınızı bilmenin en etkili yollarından biri mastürbasyon yaparak hassas noktalarınızı kendi başınıza keşfe çıkmaktır. Kendiniz için iyi hissettiren şeyleri bulduktan sonradan, partnerinizle olan deneyimleriniz de daha başarılı olacaktır. Sonuçta ne istediğinizi biliyor olacaksınız! 

 

Kaynak: She Knows

 

Ereksiyon sorununu deva olan 5 yoga hareketi