Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Libido nasıl yükseltilir?

Libido nasıl yükseltilir?

65
0
Paylaş
Libido nasıl yükseltilir?
Libido nasıl yükseltilir?

Testosteron hormonu ilk olarak libidodan sorumludur. Diğer görevleri ise metabolizmamızı, ruh halimizi, enerjimizi kontrol etmektir. Testosteron miktarının azalması ayrıca erkek ayrıca de kadınlarda libidonun azalmasına sebep olur. 

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, libido ve testesteron seviyesinin optimal seviyeye ulaşması için neler yapılması gerektiği hakkında şu bilgileri verdi:

AĞIRLIK ANTRENMANI YAPIN

Egzersiz esnasında tartma antrenmanı yapınız. Yağ yakmanın özgüveni arttırmak için harika bir yol olduğu bilinmektedir. bununla birlikte yapılan incelemeler çalışma yapan bireylerin vücutlarıyla daha kolay temas kurabildiklerini göstermiştir.

KEREVİZ, ÇİKOLATA, İSTİRİDYE, KABAK ÇEKİRDEĞİ

Bazı besinlerin testesteron üstüne doğrudan doğruya etkisi bulunmaktadır. Kereviz ve çikolata ayrıca erkek ayrıca de kadında cinsel ricası arttırıcı etki yaratmaktadır. İstiridye de testosteronu arttırıcı özelliğe sahip olup sadece erkeklerde etkilidir. Kabak çekirdeği fazla miktarda çinko içerir, çinko da testosteron miktarının artmasını sağlar.

GERGINLIK FAKTÖRLERİNİ AZALTIN

Stres ile baş etme yöntemleri ile ilgili profesyonel yardım alabilirsiniz.

GECE HAYATINA DİKKAT

Kalitesiz-düzensiz uyku alışkanlıkları ve gece hayatı hormonal dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Eksik uyuduğunuzda, hormonlar dengesizleşir ve zaman içinde cinsel isteğinizi kaybedebilirsiniz. Içki özellikle kadınların libidosunu kayda değer oranda azaltmaktadır.

ELMA SUYU, KİMYON, TARÇIN, KAHVE, KARANFİL

Bazı içeceklerin de afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir. Mesela elma suyunu kimyon ve tarçın ekleyerek içebilirsiniz. Kahve, en iyi libido güçlendirici olabilir. Hindistan’da karanfil, yüzyıllardır erkek cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Karanfil şarabı seçim edebilirsiniz.

TESTOSTERON NEDİR?

Hormonların sadece üreme işlevlerimizden sorumluluk sahibi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hormonlar bağlı ancak üreme de deha almak üzere ruh halimizden, uykumuza; iştahın azalmasından iştahın artmasına ve kesinlikle libidomuza dek her şeyi düzenlerler. Aynı anda çoğu işlev yerine getirmek üzere vücudumuzda 200’den artı hormon salgılanmaktadır.

Bu hormonlardan biri de Testosteron hormonudur. Testosteron hormonu ilk olarak libidodan sorumludur. Diğer görevleri ise metabolizmamızı, ruh halimizi, enerjimizi kontrol etmektir. Testosteron miktarının azalması hem erkek hem de kadınlarda libidonun azalmasına, daimi kilo almaya, yorgunluğa, anksiyete ve depresyona, sindirim sorunlarına, süratli yaşlanmaya sebep olur. Ayrıca genel hastalık riskini arttırır.

Libido problemlerinin çoğu kez karşımıza çıkıyor olması ise tesadüf değildir. Nedenleri niçinleri ile ilgili gelin bilgilerimizi bir tazeleyelim.

LİBİDO NEDİR?

Düşük libido, cinsel aktiviteye aleyhinde azalmış ilgi demektir. ara sıra cinsel ilişkiye olan ilginin kaybolması yaygındır çünkü libido seviyeleri yaşam boyu değişir. Uzun bir vakit için düşük libido endişe yaratabilir. Düşük libido bazen altta yatan sıhhat problemlerinin de bir göstergesi olabilir.

DÜŞÜK LİBİDO NEDENLERİ NELERDİR?

Testosteron seviyesinin düşük olması düşük libidonun ilk olarak gelen nedenidir. Testosteron seviyesi; desilitre başına 300 ila 350 nanogramın altına düştüğünde, düşük testosteron veya düşük T olarak kabul edilir (ng / dL). Testosteron seviyesi düştüğünde, seks arzunuz da azalır. 

İLAÇLAR: Azalan testosteron, yaşlanmanın adi bir parçasıdır. Ama testosteronda ciddi bir düşüş libidoda azalmaya yol açabilir. bununla beraber bir takım ilaçlar, testosteron seviyelerini düşürür, bu da düşük libidoya yol açabilir. Örneğin, ACE inhibitörleri ve beta blokerler gibi tansiyon ilaçları boşalmayı ve ereksiyonları önleyebilir. 

HUZURSUZ AYAK SENDROMU (RLS): Bacaklarınızı hareket ettirmek için denetleme edilemeyen dürtüdür. Bir çalışmada, RLS’li erkeklerin, RLS’si olmayanlara kadar erektil disfonksiyon (bir erkeğin ereksiyona sahip olmadığı durumdur) geliştirme riski daha yüksek bulunmuştur. 

BUHRAN: Kişinin bütün hayatını etkiler. Depresyonu olan kişiler, bir zamanlar zevkli buldukları aktivitelere aleyhinde umursamazlık yaşarlar. Buna seks de dahildir. Keza kullanılan antidepresan ilaçlarının libidoyu azaltıcı etkisi bulunmaktadır. 

STRES: Hormon seviyelerini bozar, arterleri daraltır. Bu daralma kan akışını kısıtlar ve potansiyel olarak erektil disfonksiyona niçin olur. The Journal of Nervous and Mental Disease’de yapılan bir çalışmada, psikolojik belirtilerden ve ilişki kalitesinden ayrı ayrı stresin cinsel sorunlara aracısız olarak etkisi olduğu görüşü desteklenmiştir. 

UYKU APNESİ: Klinik Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı ve Metabolizma Dergisi’nde (JCEM) yapılan bir çalışmada obstrüktif uyku apnesine (OSA) sahip erkeklerin testosteron düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar şiddetli uyku apnesi olan erkeklerin yaklaşık yarısının gece boyunca çok düşük testosteron seviyelerine sahip olduklarını bulmuşlardır. Dolayısıyla uyku problemleri ile testosteron arasında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır.